Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból odbytu – jakie są przyczyny, kiedy występuje i jak go leczyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból odbytu – jakie są przyczyny, kiedy występuje i jak go leczyć?

NAN

Fot: WONG SZE FEI / stock.adobe.com

Ból odbytu jest często występującym objawem. Może dotyczyć wielu chorób, m.in. choroby hemoroidalnej, szczeliny odbytu, ropni, ale także guzów i nowotworów. Często towarzyszą mu objawy, które powodują dyskomfort, dlatego leczenie jest rozwiązaniem, które nierzadko likwiduje problem ukrywany przez długi czas. 

Nieustępujący przez 24–48 godzin ból odbytu należy koniecznie skonsultować z lekarzem. Nasilający się ból występujący z objawami towarzyszącymi może być symptomem poważnej choroby, np. nowotworu. Warto pamiętać, że również ból pojawiający się cyklicznie, m.in. podczas wypróżniania, w nocy czy w pozycji siedzącej nie jest objawem, który można bagatelizować. Leczenie bólu odbytu możliwe jest tylko po wcześniejszym znalezieniu przyczyny, dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty.

Dlaczego pojawia się ból odbytu? Przyczyny

Ból odbytu najczęściej pojawia się w chorobie hemoroidalnej. Hemoroidy to anatomiczna struktura odbytu. Niekiedy jednak dochodzi do rozwinięcia się stanu zapalnego w ich obrębie. Mówimy wówczas o występowaniu choroby hemoroidalnej. Oprócz bólu odbytu tej dolegliwości towarzyszą także takie objawy jak świąd, pieczenie i krwawienie z odbytu. Choroba hemoroidalna powstaje głównie w trakcie ciąży, zaparć, biegunki, a także marskości wątroby i u osób mających guzy miednicy małej. Kolejną przyczyną bólu odbytu może być nowotwór odbytu. To stan, który w początkowym stadium przebiega bezobjawowo. W zaawansowanej postaci pojawiają się także: biegunki i zaparcia, krwawienie z odbytu (krew w kale), kolka jelitowa (odznaczająca się silnym parciem), ból brzucha i krocza. Gdy występują objawy bólowe, konieczna jest interwencja medyczna. Ból odbytu jest także objawem choroby Leśniowskiego-Crohna. Zmiany zapalne występują nie tylko w jelitach, ale również w przełyku, żołądku, dwunastnicy, a także odbycie. Powstają szczeliny, przetoki i ropnie – każde z nich charakteryzuje ból odbytu. Do przyczyn powstawania tego bólu można zaliczyć także urazy, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, guzy kości, a także stany po zabiegach operacyjnych.

Ból odbytu, kości ogonowej, podbrzusza – kiedy pojawiają się objawy?

Ból odbytu, a także występujące z nim bóle, np. kości ogonowej czy podbrzusza, najczęściej pojawiają się podczas wypróżniania. Zależnie od przyczyny oddawanie stolca może być związane z biegunką bądź zaparciami. Ponadto może występować także konkretny rodzaj bólu i np. pojawiająca się później krew w kale lub szczelina odbytu. Dodatkowo, jeśli ból ma charakter stały, to najczęściej świadczy o zakażeniu, zakrzepniętym hemoroidzie bądź guzie. Istnieje także ból odbytu przy siedzeniu, który uniemożliwia przebywanie w takiej pozycji – może to sugerować ropień, skurcz mięśniowy lub guz. Warto pamiętać, że takie same przyczyny występowania ma ból odbytu u dziecka. Zarówno u dorosłych, jak i dzieci nie można go bagatelizować.

Ból odbytu w ciąży i po porodzie

Podczas ciąży dochodzi do wielu zmian hormonalnych, a także uciskania dna miednicy. Na skutek tych działań może dochodzić do obniżania pęcherza moczowego, szyjki macicy, a także odbytu. Według badań u 95% kobiet w ciąży przejście odbytniczo-odbytowe obniża się znacznie – tym samym zwiększa się ryzyko chorób i dolegliwości odbytu. Dlatego nierzadko ciężarne skarżą się na ból odbytu w ciąży, a także po porodzie. Takie objawy mogą towarzyszyć kobietom ze względu na chorobę hemoroidalną, która oprócz tego objawia się także przekrwieniem guzków krwawniczych, wywołującym m.in. krew w stolcu. Ból odbytu w ciąży i po porodzie może wynikać także z zakrzepu brzeżnego, tzn. zakrzepicy okołoodbytowej splotów żylnych. Ból wynika głównie z pojawienia się guza na brzegu odbytu. Kolejną przypadłością, która dotyka kobiety ciężarne, jest szczelina odbytu. Objawia się nie tylko bólem, ale także trudnością w wypróżnianiu. Ból odbytu w ciąży i po porodzie może wynikać z ropnia lub przetoki odbytu. Ropień oprócz bólu objawia się także gorączką i wyczuwalnym guzem – stan ten kwalifikuje się do leczenia operacyjnego. W przypadku przetoki odbytu leczenie przekładane jest na okres po połogu.

Jak leczyć ból odbytu?

Leczenie bólu odbytu zależne jest od przyczyny jego powstawania. Na początku w przypadku dolegliwości powodujących zaparcia i bolesne wypróżnianie, np. hemoroidów bądź szczeliny odbytu, warto pamiętać o zmianie nawyków żywieniowych. Pomocne będą: zastosowanie diety bogatej w błonnik, spożywanie świeżych warzyw i owoców, a także właściwe nawodnienie – wypijanie min. 2 litrów dziennie. Skutecznym sposobem na ból odbytu są też nasiadówki, np. z kory dębu. W wielu przypadkach konieczne będzie zastosowanie maści i kremów łagodzących ból. Leczenie bólu odbytu polega także na operacjach. Wykonywane są w zaawansowanej chorobie hemoroidalnej, guzach, przetokach, ropniach i nowotworach odbytu.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
33
7
Polecamy
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet?
Jakie są sposoby jej leczenia?
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet? Jakie są sposoby jej leczenia? Dzień Dobry TVN
Grzybica pochwy.
Jakie są jej najczęstsze objawy?
Jak szybko wyeliminować swędzenie i pieczenie pochwy?
Grzybica pochwy. Jakie są jej najczęstsze objawy? Jak szybko wyeliminować swędzenie i pieczenie pochwy? Dzień Dobry TVN
Przyczyny i leczenie bólu kości ogonowej
Przyczyny i leczenie bólu kości ogonowej TVN zdrowie
Ból kości ogonowej w ciąży– przyczyny dolegliwości we wczesnej ciąży
Ból kości ogonowej w ciąży– przyczyny dolegliwości we wczesnej ciąży TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?