Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból nerek: podstawowy symptom kamicy nerkowej, zapalenia nerek, wodonercza, torbieli nerek i guzów nerek 
menu
Polub nas na Facebooku

Ból nerek: podstawowy symptom kamicy nerkowej, zapalenia nerek, wodonercza, torbieli nerek i guzów nerek 

Kobieta w białej bluzce trzyma się za nerki

Fot: Jacek Chabraszewski / stock.adobe.com

Ból nerek zlokalizowany jest z tyłu pleców – w okolicy lędźwiowej, przez co bywa niekiedy mylony z bólem o podłożu reumatologicznym. W zależności od charakteru bólu oraz stopnia intensywności może on wskazywać na różne choroby nerek, w tym, m.in. na kamicę nerkową, zapalenie nerek oraz torbiele nerki. Wśród przyczyn bólu nerek można wymienić również wodonercze. Sposób leczenia tej dolegliwości uzależniony jest w głównej mierze od objawów towarzyszących oraz diagnozy nefrologa. 

Nerki są bardzo ważnym organem układu moczowego. Odpowiadają za produkcję i wydalanie moczu, a także wytwarzanie hormonów. Swoim kształtem przypominają ziarno fasoli. Nerki są narządem parzystym, umiejscowionym po obu stronach kręgosłupa.

Ból nerek – przyczyny

Ból nerek jest dolegliwością, która najczęściej jest podstawowym objawem chorób tego narządu, wśród najpowszechniejszych schorzeń można wymienić:

Kamica nerkowa

Kamica nerkowa jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu nerek. Wśród objawów tego schorzenia można wymienić: kolkę nerkową, krwiomocz, parcie na mocz. Niekiedy kamica nerkowa może przebiegać całkowicie bezobjawowo. Choroba ta najczęściej dosięga mężczyzn w średnim wieku oraz kobiety w ciąży. Ból, pojawiający się przy kamicy nerkowej zwykle jest bardzo intensywny i związany jest z atakiem kolki nerkowej. Atak bólu najczęściej pojawia się po: nadmiernym wysiłku fizycznym, długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji (np. podczas pracy przy komputerze lub jeździe samochodem) oraz po wypiciu dużej ilości alkoholu. W większości przypadków kamicę nerkową leczy się farmakologicznie. Najczęściej stosuje się silne preparaty przeciwbólowe oraz środki, wspomagające funkcjonowanie układu moczowego. W niektórych przypadkach wykorzystuje się leczenie operacyjne o niskim stopniu inwazyjności. Leczenie to można wspomagać domowymi sposobami, w tym przede wszystkim piciem: soku z cytryną i oliwą z oliwek, octu jabłkowego z wodą oraz naparu z pokrzywy.

Zobacz też: Niewydolność nerek

Zobacz film: Jak dawniej usuwano kamienie nerkowe? Źródło: 36,6

Zapalenie nerek

Zapalenie nerek jest chorobą niejednorodną, występującą najczęściej w trzech typach: kłębuszkowym, odmiedniczkowym oraz śródmiąższowym. Każda z postaci zapalenia nerek charakteryzuje się intensywnym bólem z tyłu pleców. Oprócz tego wśród objawów tej choroby można wymienić: krwiomocz, obecność białka w moczu, nadciśnienie tętnicze, nudności i wymioty oraz lekko podwyższoną temperaturę ciała. Przyczyny zapalenia nerek mogą być bardzo zróżnicowane – począwszy od zakażenia paciorkowcem, przez przyjmowanie leków przeciwzapalnych, aż po długotrwałą antybiotykoterapię.

Sposób leczenia zapalenia nerek uzależniony jest przede wszystkim od typu schorzenia. Zapalenie kłębuszków nerkowych leczy się antybiotykami lub lekami immunosupresyjnymi. W ciężkich przypadkach chorobowych wdraża się leczenie nerkozastępcze (dializy lub plazmaferezę, czyli wymianę osocza krwi). Natomiast przy leczeniu odmiedniczkowego zapalenia nerek zaleca się ogrzewanie okolic intymnych, a także przyjmowanie środków moczopędnych, np. w postaci naparu z takich ziół, jak: pokrzywa, czarny bez, mniszek lekarski czy brzoza brodawkowa. Ostatni typ zapalenia nerek – śródmiąższowy - nie jest uleczalny.

Wodonercze

Wowodercze, czyli zastój moczu w nerce, jest kolejnym schorzeniem nerek, objawiającym się silnym bólem z tyłu pleców. Dolegliwość tą może wywoływać guz nerki lub kamica nerkowa, a także nowotwór moczowodu. U mężczyzn wodonercze zazwyczaj związane jest ze stulejką lub rozrostem gruczołu krokowego. Choroba ta pojawia się także u kobiet w ciąży, jako odpowiedź organizmu na ucisk na drogi moczowe, powiększającej się macicy. U dzieci i młodzieży wodonercze zazwyczaj przebiega bezobjawowo i jest wykrywane podczas rutynowych badań kontrolnych. Z kolei u dorosłych najbardziej charakterystycznym objawem wodonercza jest tępy ból w okolicy lędźwiowej, który promieniuje do okolic intymnych – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Wśród objawów towarzyszących dolegliwościom bólowym można wymienić: bezmocz lub skąpomocz, a także pieczenie i ból podczas oddawania moczu. Leczenie wodonercza uzależnione jest w głównej mierze od przyczyny, odpowiedzialnej na tę dolegliwość.

Torbiele nerek

Ból nerek w niektórych przypadkach może świadczyć również o torbielach nerek, czyli przestrzeniach, wypełnionej płynem. Najbardziej narażeni na powstawanie tego typu zmian są mężczyźni w średnim wieku. Dolegliwości bólowe, które pojawiają się wraz z torbielami nerek, zlokalizowane są w pobliżu lędźwiowego odcinka kręgosłupa, a także niekiedy po bokach brzucha. Wśród objawów towarzyszących bólowi można wymienić: uczucie pełności i ucisku, podwyższoną temperaturę ciała oraz osłabienie organizmu. Najczęstszą przyczyną rozwoju zmian torbielowatych w nerkach są urazy tego narządu oraz czynniki genetyczne.

Guzy nerek

Najpoważniejszą dolegliwością, związaną z bólem nerek są zmiany nowotworowe tego organu. Co istotne, przez dłuższy czas mogą nie dawać żadnych objawów. Charakterystycznym symptomem guza nerki jest ostry ból w okolicach lędźwi, który nasila się po wysiłku fizycznym, a w zaawansowanym stadium chorobowym, występuje również w trakcie spoczynku. Co istotne, guz nerki nie zawsze musi być złośliwą zmianą nowotworową. Częściej występują guzy łagodne, takie, jak, np. nerwiaki, tłuszczaki, włókniaki i gruczolaki. 

Zobacz też: Guz Wilmsa

Zobacz film: Operacja wycięcia nerki wraz z czopem żylnym. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
310
102
Polecamy
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet?
Jakie są sposoby jej leczenia?
Jak wygląda opryszczka narządów płciowych u mężczyzn, a jak u kobiet? Jakie są sposoby jej leczenia? Dzień Dobry TVN
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie.
Czy ta zmiana skórna jest groźna?
Opryszczka na penisie - przyczyny i leczenie. Czy ta zmiana skórna jest groźna? Dzień Dobry TVN
Zapalenie nerek:
typy, przyczyny, objawy, diagnostyka i sposoby leczenia
Zapalenie nerek: typy, przyczyny, objawy, diagnostyka i sposoby leczenia TVN zdrowie
Jak rozpoznać ból nerek?
Na co zwrócić uwagę?
Objawy miejscowe i ogólne choroby nerek
Jak rozpoznać ból nerek? Na co zwrócić uwagę? Objawy miejscowe i ogólne choroby nerek TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia