Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból lewego lub prawego jajnika przed okresem – jakie są jego przyczyny?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból lewego lub prawego jajnika przed okresem – jakie są jego przyczyny?

Kobieta w zielonych majtkach trzyma się za brzuch

Fot: SENTELLO / stock.adobe.com

Ból jajników przed okresem na ogół nie wiąże się ze stanami chorobowymi i nie powinien stanowić powodu do obaw. Jego przyczyną może być uwolnienie jajeczka podczas owulacji. Dopóki ból jajników przed okresem nie zakłóca codziennego funkcjonowania, nie jest groźny.

Ból lewego lub prawego jajnika przed okresem najczęściej pojawia się regularnie, przy okazji większości cykli. W niektórych sytuacjach, przy wzmożonych objawach może być skutkiem choroby, np. endometriozy. Nie należy jednak panikować w przypadku doświadczania takiego bólu, a bacznie obserwować organizm, by w porę podjąć ewentualne leczenie i nie dopuścić do ciężkich powikłań.

Ból jajnika przed okresem – przyczyny

Kobiety, które odczuwają ból jajników przed okresem, najczęściej uskarżają się na kłucie w podbrzuszu po prawej lub lewej stronie. Jest to związane z owulacją, czyli uwolnieniem komórki jajowej z pęcherzyka Graafa w jajniku, by mogła wędrować jajowodem aż do macicy i nie wiąże się z poważnymi konsekwencjami.

Bóle w podbrzuszu interpretowane jako ból jajników pojawiające się mniej więcej na tydzień przed okresem to jedna z oznak tzw. napięcia przedmiesiączkowego znanego jako PMS. Jednak w pewnych określonych przypadkach ból jajników wiąże się z pojawieniem się torbieli, zapalenia przydatków bądź endometriozy – np. wtedy, kiedy bólom towarzyszą gorączka oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak mdłości, wymioty, biegunka czy zaparcia.

Jak zbudowany jest układ rozrodczy kobiety? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

PMS a ból jajników przed okresem

Zespół napięcia przedmiesiączkowego występuje u 30% kobiet w wieku rozrodczym. PMS charakteryzuje nie tylko ból określany mianem bólu jajnika, ale także szereg innych objawów psychicznych i fizycznych. Wśród nich wyróżnia się: zmęczenie, wahania nastrojów lub obniżenie nastroju, lęki, stres, kłopoty z koncentracją, bóle głowy i podbrzusza, widoczny przyrost masy i objętości ciała, zwiększona wrażliwość piersi na dotyk, wzdęcia i nudności. Wiele kobiet uskarża się także na spadek libido.

Dolegliwości charakterystyczne dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego pojawiają się w tygodniu poprzedzającym miesiączkę. Nasilają się zazwyczaj dwa dni przed nią oraz jej pierwszego dnia. Mogą towarzyszyć każdemu cyklowi miesiączkowemu, jednak nie istnieje na to żadna reguła. Wpływ na występowanie i nasilenie objawów PMS ma kondycja psychiczna i fizyczna kobiety, a także jej wiek.

Endometrioza – jedna z chorób powodujących ból jajników przed okresem

Dolegliwości określane jako ból jajników i występujące regularnie przed okresem mogą być symptomem endometriozy. W tej chorobie błona śluzowa macicy przemieszcza się poza nią, np. do jajnika, jajowodu, a nawet odbytu lub pęcherza moczowego.

Nieprawidłowo umieszczone endometrium w zależności od lokalizacji może dawać różne objawy, z których najbardziej typowym są problemy z płodnością. Przy endometriozie pojawiają się także bóle miednicy, bolesne miesiączki oraz ból podczas stosunku.

Zobacz także: Endometrioza – leczenie choroby, stosowanie leków i wskazania dotyczące zabiegów

Co i jak zbadać, kiedy pojawia się ból jajników przed okresem?

Podstawą diagnostyki bólu jajników występujący przed okresem jest zebranie jak największej ilości dokładnych informacji dotyczących charakterystyki dolegliwości: ich lokalizacji, objawów i typów bólu. Zespół napięcia przedmiesiączkowego diagnozuje się zazwyczaj jedynie na podstawie wywiadu.

Schorzeniem, którego istnienie może zwiastować ból jajników przed miesiączką, jest zapalenie przydatków. Towarzyszą mu także wysoka gorączka i przyspieszone tętno. Podstawą zdiagnozowania endometriozy jest badanie ginekologiczne, w tym USG dopochwowe. Szczególne przypadki wymagają badania metodą laparoskopowa. Polega ona na pobraniu wycinków określonych tkanek do badania histologicznego.

Uporczywy ból jajników przed miesiączką może stanowić przeszkodę do badania dopochwowym USG: poruszanie szyjką macicy sprawia jeszcze większy ból, a u niektórych chorób np. ostrego zapalenia jajników nie da się stwierdzić przy badaniu ultrasonograficznym. Wtedy ból jajników może być wskazaniem do określonych badań laboratoryjnych. Niezbędne jest wtedy oznaczenie wskaźników stanu zapalnego organizmu oraz poziomu białych krwinek (czy nie jest podwyższony).

Ból jajników przed okresem – leczenie

W zależności od przyczyny powstawania bólu jajnika przed okresem dobiera się odpowiednią metodę leczenia. W przypadku PMS jest to wprowadzenie w życie regularnej aktywności fizycznej oraz diety bogatej w pierwiastki, takie jak wapń i magnez oraz witaminy. Pomocne może być ograniczenie spożycia alkoholu i picie herbat o działaniu uspokajającym.

Poważniejsze schorzenia, takie jak endometrioza, wymagają konsultacji lekarskiej. Pomocna może być terapia antybiotykowa lub hormonalna, a w określonych przypadkach niezbędne jest leczenie operacyjne.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli co? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli co? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
26
1
Polecamy
Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki
Bolesne miesiączki - przyczyny, leczenie i sposoby na bolesne miesiączki Dzień Dobry TVN
Czym jest ból owulacyjny?
Czy ból w podbrzuszu może świadczyć o zajściu w ciążę?
Czym jest ból owulacyjny? Czy ból w podbrzuszu może świadczyć o zajściu w ciążę? Dzień Dobry TVN
Kiedy może pojawić się ból jajników po stosunku?
Jakie są jego przyczyny?
Kiedy może pojawić się ból jajników po stosunku? Jakie są jego przyczyny? TVN zdrowie
Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju.
Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości
Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju. Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty