Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból kręgosłupa to popularny problem. Kiedy powinien nas zaniepokoić?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból kręgosłupa to popularny problem. Kiedy powinien nas zaniepokoić?

Ból pleców - mężczyzna stoi tyłem i trzyma się za krzyż.

Fot. Filip_Krstic / Getty Images

Z bólem kręgosłupa spotyka się wielu z nas. Nie zawsze jest on niepokojący - czasem możemy być pewni, że zawdzięczamy go tylko sobie i np. swoim złym nawykom. Siedząca praca, zła postawa, brak ruchu i wiele innych wpływa negatywnie na stan całego naszego organizmu. 

Ból kręgosłupa to schorzenie, które występuje bardzo często. Daje różne objawy - czasem ból pojawia się chwilowo, czasem jest przewlekły, a bywa i tak, że utrudnia funkcjonowanie pacjenta. W leczeniu bólu pleców na początku stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, a następnie rehabilitację. Jeśli te zabiegi nie pomagają warto wykonać dalszą diagnostykę. Jak mówi w rozmowie z nami prof. dr hab. n. med. Andrzej Maciejczak, neurochirurg i specjalista w leczeniu operacyjnym schorzeń kręgosłupa:

Ból kręgosłupa jest tak powszechnym zjawiskiem, że doświadcza go niemal 100 proc. dorosłej populacji. Na szczęście większość bólów nie wymaga specjalnego leczenia. Zwykłe leki przeciwbólowe oraz odpoczynek pomagają w większości przypadków, a potrafi zaordynować je (leki) lekarz pierwszego kontaktu. Chorego wysyła się zwykle na rehabilitację (masaże, prądy, laser, itd.) - jeśli to nie pomaga wykonujemy badania diagnostyczne, które pozwolą nam znaleźć konkretną przyczynę. Wtedy leczenie wchodzi w fazę specjalistyczną, może okazać się, że potrzeba będzie interwencja chirurga. Jeżeli bóle są nieustępliwe pomimo leczenia chorego trzeba skierować do lekarza specjalisty na dalszą diagnostykę.

Za problemami z kręgosłupem stoimy zwykle my sami. Niewłaściwa, niedbała postawa ciała, mało ruchu, zła dieta i idąca za nią otyłość, nieodpowiednie podnoszenie ciężarów, dźwiganie zakupów, a nawet - zły sposób spania. Wszystko to ma wpływ na nasze plecy. Podczas występowania bólów nie wolno ograniczać aktywności fizycznej, a nawet - trzeba o nią odpowiednio zadbać. Nasz kręgosłup kocha ruch i to właśnie on utrzymuje go w dobrej kondycji.

Redakcja poleca:
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok?  Materiał sponsorowany
Dlaczego się topimy? Ratownik: zawodzą nas umiejętności i... psychika
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!

Ósmy odcinek programu 36,6°C już za nami! Rozwiąż quiz i przekonaj się co z niego zapamiętałeś!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Ból kręgosłupa może być różny - czasem dopada nas po  nocy, czasem po całym dniu w pracy, a czasem właśnie po aktywnym weekendzie. Jakie są przyczyny takiego bólu? Może okazać się, że stoi za nim zły materac albo poduszka!

Ból po nocy może mieć wiele różnych przyczyn. Zawsze myślimy o przyczynach spotykanych najczęściej, dopiero potem myślimy o patologiach kręgosłupa. Ból po nocy może być spowodowany używaniem nieprawidłowego materaca, może być obecny w chorobach reumatoidalnych, może być objawem zwykłego zwyrodnienia kręgosłupa, które zaczyna się po spoczynku nocnym dlatego, że chory nie używa właściwego materaca.

W diagnozie schorzeń i problemów z kręgosłupem należy zacząć od podstawowych badań i kontaktu z lekarzem rodzinnym. Zwykle okazuje się, że pacjent cierpi na zwyrodnienie, które leczy się zachowawczo - lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi oraz rehabilitacją. Dalsza diagnostyka jest potrzebna, kiedy ból kręgosłupa uniemożliwia normalne funkcjonowanie pacjenta. Może także okazać się, że niezbędna będzie operacja.

Diagnostykę trzeba rozpocząć od RTG kręgosłupa. Jeśli wykaże ono jakaś patologię, wtedy należy wykonać dokładniejsze badania - tomografię lub rezonans magnetyczny. Szczegółowe badania diagnostyczne wykonujemy wówczas, gdy dolegliwości są oporne na leczenie zachowawcze, czyli leki przeciwbólowe i rehabilitację. Badanie takie jak zwykłe zdjęcie rentgenowskie może zlecić każdy lekarz pierwszego kontaktu. Dokładniejsze badania zleca specjalista, do którego pacjenta wysyła lekarz pierwszego kontaktu.

Więcej na temat bólu kręgosłupa znajdziecie tutaj: Zobacz zapis czatu o bólu kręgosłupa. Na pytania odpowiadał prof. dr hab. Andrzej Maciejczak

Są przypadki, kiedy ból kręgosłupa powinien nas zaniepokoić. Dzieje się tak zawsze wtedy, kiedy ból pojawia się nagle i bez określonej przyczyny. Pacjent powinien wtedy poddać się szczegółowej diagnozie, aby mieć pewność, że wykluczono poważne dolegliwości.

Jeśli pacjent miewa sporadycznie bóle kręgosłupa promieniujące do brzucha warto sprawdzić czy nie jest przypadkiem na odwrót - bóle brzucha rozchodzą się do kręgosłupa. To robi wielką różnicę. Ból kręgosłupa rzadko promieniuje do brzucha. W chorobach np. trzustki czy nerek może pojawić się złudne wrażenie, że chorego boli kręgosłup. Ból, który pan opisuje jest bardzo nietypowy, dlatego zdecydowanie warto zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu.

Nawracający i zdiagnozowany ból nie jest powodem do niepokoju. Wystarczy stosować odpowiednie leki oraz wdrożyć program rehabilitacji. Jak powinno się prawidłowo dbać o kręgosłup? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
2
Polecamy
Schorzenia kręgosłupa - czy warto je operować?
Co radzi neurochirurg, prof. Andrzej Maciejczak?
Schorzenia kręgosłupa - czy warto je operować? Co radzi neurochirurg, prof. Andrzej Maciejczak? TVN zdrowie
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Migrena - ból nie do zniesienia.
Jak ją leczyć?
Migrena - ból nie do zniesienia. Jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Ból pleców - objawy, przyczyny, jak leczyć?
Ból pleców - objawy, przyczyny, jak leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?