Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból jajników i brak miesiączki – jaka jest ich przyczyna?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból jajników i brak miesiączki – jaka jest ich przyczyna?

blueshot/getty images

Kłujący ból jajnika i brak okresu wiele kobiet uważa za pierwszy objaw ciąży. Jednak często zdarza się, że te dolegliwości nie mają nic wspólnego z zapłodnieniem. Niekiedy mogą świadczyć o poważnej chorobie narządów rodnych. Wystąpienie bólu jajników i braku miesiączki należy skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Ból jajników to potoczne określenie na uczucie rozpierania, kłucia, uciskania lub bólu w podbrzuszu, po prawej lub lewej stronie. Często mogą towarzyszyć mu także inne objawy: brak miesiączki, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, plamienie z dróg rodnych, dyskomfort podczas stosunków seksualnych, a także nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu hormonalnego. Dolegliwości te występują okresowo lub utrzymują się przez dłuższy czas. Ból jajników i brak miesiączki są wskazaniem do konsultacji ginekologicznej i wykonania badań diagnostycznych.

Jakie są przyczyny bólu jajników i braku okresu?

Kłujący ból jajników i brak okresu mogą mieć wiele przyczyn. U kobiet, które z nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi objawy te świadczą o tym, że doszło do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej zdolnej do zapłodnienia. Wówczas odczuwany jest kłujący ból w dole brzucha z lewej lub prawej strony. Trwa on krótko i może pojawić się w każdym cyklu.

W wielu przypadkach kłujący ból jajników i brak okresu są także zwiastunami spóźniającej się miesiączki. Może pojawić się ona później z powodu długotrwałego stresu, infekcji, zmiany strefy klimatycznej, przemęczenia oraz stosowania rygorystycznych diet i dużego spadku masy ciała w krótkim czasie. Nieregularny cykl często występuje u młodych dziewczyn w okresie dojrzewania.

Brak okresu i ból jajników, czyli dolegliwości bólowe lub dyskomfort w podbrzuszu mogą być jednymi z pierwszych objawów ciąży. Te symptomy związane są z intensywnymi zmianami hormonalnymi, które zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety. Kiedy się pojawią, warto wykonać domowy test ciążowy. Zaniepokoić powinna natomiast sytuacja, gdy ból jajników utrzymuje się w kolejnych tygodniach ciąży. Może on wówczas świadczyć o ciąży pozamacicznej (ektopowej) lub nieprawidłowościach prowadzących do poronienia.

Ból jajników, brak okresu, test negatywny – co to oznacza?

Nie zawsze ból jajników i brak miesiączki świadczą o tym, że w danym cyklu menstruacyjnym doszło do zapłodnienia. Niekiedy są one sygnałem od organizmu, że w narządach rodnych toczy się proces patologiczny, który wymaga interwencji lekarskiej. Ból jajników, brak okresu i negatywny test ciążowy mogą być objawem:

  • endometriozy – choroby, która charakteryzuje się obecnością błony śluzowej jamy macicy poza jej obszarem (w jamie otrzewnej, szyjce macicy, pochwie, pęcherzu moczowym). Tworzą się ponadto torbiele, guzy i zrosty. Pojawiają się takie objawy, jak ból w podbrzuszu, zaburzenia miesiączkowania (brak okresu lub obfite krwawienie), bolesne stosunki seksualne i problemy z zajściem w ciążę;
  • zespołu policystycznych jajników – choroby związanej z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów – jajniki są stymulowane przez nadmierne ilości androgenów i hormon luteinizujący (LH). Nieprawidłowości powodują wystąpienie zaburzeń funkcjonowania całego organizmu. Do objawów należą między innymi: nieregularne cykle miesiączkowe lub brak krwawienia, niepłodność, ból w podbrzuszu, powiększone jajniki, nadmierne owłosienie, problemy z nadwagą, problemy skórne;
  • torbieli jajników – choroby, która charakteryzuje się występowaniem nieprawidłowej przestrzeni w obrębie tego narządu, wyraźnie odgraniczonej od zdrowych tkanek. Poza bólem jajnika i brakiem okresu pojawiają się takie objawy, jak: plamienie, bóle głowy, pogorszenie samopoczucia, omdlenia;
  • raka jajnika wywodzącego się z komórek nabłonka, który pokrywa jajnik. Jest to często diagnozowany nowotwór złośliwy u kobiet. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle, kiedy choroba jest już na zaawansowanym stadium;
  • zaburzeń układu hormonalnego – najczęściej objawy związane z zaburzeniami cyklu miesiączkowania i bólem podbrzusza są spowodowane nieprawidłową pracą tarczycy, do której dochodzi w wyniku jej zapalenia, niedoboru tyreotropiny (TSH) lub wzmożonego wydzielania hormonów tarczycowych.

Co robić, kiedy pojawi się ból jajników i brak miesiączki?

Kiedy pojawi się ból jajników i brak miesiączki, należy udać się do ginekologa w celu przeprowadzenia diagnostyki i poznania przyczyny problemów. Lekarz zbierze dokładny wywiad, w którym uwzględni czas trwania objawów, stopień ich nasilenia oraz charakter, a także wykona badanie ginekologiczne i ultrasonograficzne (USG). Konieczne może być rozszerzenie diagnostyki o testy laboratoryjne krwi (zwłaszcza poziom poszczególnych hormonów) lub inne badania obrazowe. Leczenie bólu jajników i braku okresu zależy od przyczyny, która je wywołała. O postępowaniu w konkretnym przypadku zawsze decyduje lekarz.

Zobacz film: Dlaczego Polki nie chodzą do ginekologa?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. G. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia, PZWL, Warszawa 2013.

2. A. Drosdzol-Cop i wsp., Rozpoznanie zespołu policystycznych jajników u dziewcząt, [w:] „Ginekologia Polska” 2014, 85, s. 145–148.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
92
8
Polecamy
Jakie są objawy okresu, a o czym świadczy brak krwawienia?
Jakie są objawy okresu, a o czym świadczy brak krwawienia? Dzień Dobry TVN
Śluz przed okresem.
Co oznacza jego różowy kolor?
Śluz przed okresem. Co oznacza jego różowy kolor? Dzień Dobry TVN
Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju.
Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości
Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju. Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości TVN zdrowie
O czym świadczą skrzepy krwi podczas okresu?
O czym świadczą skrzepy krwi podczas okresu? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja