Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból jajnika po owulacji – oznaka, że nadeszły dni płodne
menu
Polub nas na Facebooku

Ból jajnika po owulacji – oznaka, że nadeszły dni płodne

Kobieta w niebieskiej bluzie trzyma sie za krocze

Fot: chajamp / stock.adobe.com

Ból jajnika po owulacji jest dosyć częstą dolegliwością przytrafiającą się kobietom. Zazwyczaj nie jest objawem poważnych chorób i nie powinien stanowić powodu do niepokoju. Przeciwnie – ból jajnika po owulacji może oznaczać zajście w ciążę.

Ból jajnika, który pojawia się kilka dni po owulacji, zazwyczaj zwiastuje, że za 9 miesięcy na świat może przyjść dziecko. Kiedy jednak bóle stają się nieznośne i towarzyszą im inne objawy, mogą oznaczać początek poważnej dolegliwości.

Czym jest owulacja? Czy może mieć wpływ na ból jajnika?

Owulacja, nazywana również jajeczkowaniem, to nazwa procesu w organizmie kobiety, który polega na uwolnieniu jajeczka z jajnika, a konkretniej – z pęcherzyka Graafa. Jest to początek drogi jajeczka przez jajowody w kierunku macicy, a okres kilku dni w okolicach jajeczkowania to tzw. dni płodne – ok. 5 dni przed owulacją i 4 dni po niej. W drogach rodnych kobiety męskie komórki rozrodcze mogą przeżyć do 5 dni, dlatego może nastąpić zapłodnienie. Dni po owulacji są traktowane jako margines błędu – proces ten może się nieznacznie opóźnić w wyniku różnych czynników.

Zobacz także: Kalendarz dni płodnych na podstawie cyklu miesiączkowego i obserwacji kobiecego ciała

Ból jajnika a owulacja

Ból jajnika towarzyszący jajeczkowaniu nie jest bardzo silny. Występuje w połowie cyklu, ok. 2 tygodnie przed miesiączką. Pojawia się tylko po jednej stronie podbrzusza, może jednak promieniować do miednicy.

Ból jajnika nie jest jedyną dolegliwością towarzyszącą owulacji. Mogą wtedy także pojawić się mdłości, osłabienie, złe samopoczucie i lekko krwawa wydzielina z pochwy. Ból często występuje po stosunku lub ćwiczeniach.

Zobacz także: Kiedy może pojawić się ból jajników po stosunku? Jakie są jego przyczyny?

Kłujący ból jajnika, który pojawia się ok. 2 tygodnie po rozpoczęciu cyklu połączony z bólami podbrzusza i miednicy jest wskazaniem do wizyty u lekarza, w celu wykluczenia poważnych dolegliwości, takich jak torbiele lub endometrioza. Na konsultację warto zabrać ze sobą wykres cykli miesiączkowych z wyznaczoną datą wystąpienia miesiączki i dolegliwości (z uwzględnieniem konkretnego miejsca bólu).

Konsultacja jest niezbędna również kiedy ból występuje, a miesiączka nie. Odwiedzić lekarza należy także w przypadku dolegliwości towarzyszących, takich jak gorączka, ból podczas oddawania moczu i wymioty.

Owulacja – ból jajnika. Co robić?

Typowy dla owulacji ból jajnika trwa od kilku minut do nawet kilku godzin. Jednak jajeczkowaniu nie zawsze towarzyszą dolegliwości. Mogą pojawiać się w co trzecim, czwartym cyklu. Takie bóle nie wymagają konsultacji z lekarzem – jeżeli dokuczają zbyt mocno, wystarczy zażyć lek przeciwbólowy z zawartością ibuprofenu lub paracetamolu, ogrzać bolące miejsca przy pomocy termoforu lub wykąpać się w ciepłej wodzie.

Co, oprócz bólu jajnika, może świadczyć o owulacji?

Wyznaczenie momentu jajeczkowania jest istotne zarówno dla kobiet starających się o dziecko, jak i tych, które chcą uniknąć ciąży.

Jajeczkowaniu towarzyszy szereg sygnałów, które oznaczają, że proces zbliża się bądź już nastąpił. Na ich podstawie można ustalić dni płodne, jednak do tego potrzebna jest ponad trzymiesięczna obserwacja organizmu, w celu ustalenia pewnych powtarzających się zależności oznaczających owulację.

Jak zbudowany jest kobiecy układ rozrodczy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Najlepiej jest wyznaczyć moment jajeczkowania na podstawie dwóch czynników: śluzu i temperatury. W okolicy owulacji śluz zmienia konsystencję. Staje się ciągnący, przezroczysty i rzadki. Po jajeczkowaniu podnosi się nieznacznie temperatura ciała. Na regularność powyższych objawów może mieć wpływ wiele pobocznych okoliczności, takich jak zmiany trybu życia i te dotyczące gospodarki hormonalnej, spożywanie alkoholu oraz zażywanie lekarstw. Wyznaczenie dni płodnych jest bardziej pewne, jeżeli kobieta bierze pod uwagę nie tylko śluz i temperaturę, ale także objawy bólowe i regularność miesiączkowania.

Aby na podstawie temperatury dowiedzieć się, kiedy wystąpi owulacja, należy dokonywać pomiarów bezpośrednio po przebudzeniu – codziennie rano o tej samej porze bez uprzedniego wychodzenia z łóżka i po co najmniej trzech godzinach snu. Termometr należy zawsze umieszczać w tym samym miejscu – jamie ustnej, pochwie, odbytnicy lub pod pachą, przy czym czas pomiaru w przypadku jamy ustnej powinien wynosić 8 minut, a w pozostałych – 5. Pomiary należy nanosić codziennie na odpowiedni wykres. Temperatura ciała w pierwszej połowie cyklu wynosi 36,6°C, a przed owulacją spada o 0,2–0,3°C. Po jajeczkowaniu występuje gwałtowny wzrost temperatury o 0,2–0,4°C w odniesieniu do pomiarów z pierwszej połowy cyklu. Utrzymanie temperatury na stałym poziomie przez co najmniej 3 kolejne dni oznacza, że owulacja poprzedziła skok temperatury.

Śluz podczas pierwszych dni cyklu ma gęstą, lepką konsystencję i występuje w śladowych ilościach, a u niektórych kobiet w ogóle się nie pojawia. Około 6 dni przed owulacją staje się rzadki i ciągnący, można porównać go do białka jaja. W miejscach intymnych jest odczuwalna śliskość i wilgotność – oznaka dni płodnych. W trakcie jajeczkowania śluz jest klarowny i bardzo rzadki, po nim zaś ponownie staje się gęsty, lepki i mętny.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
190
63
Polecamy
Czym jest ból owulacyjny?
Czy ból w podbrzuszu może świadczyć o zajściu w ciążę?
Czym jest ból owulacyjny? Czy ból w podbrzuszu może świadczyć o zajściu w ciążę? Dzień Dobry TVN
Jakie są objawy owulacji?
Owulacja – oznaki
Jakie są objawy owulacji? Owulacja – oznaki TVN zdrowie
Jak rozpoznać pierwsze objawy zapłodnienia?
Przebieg procesu zapłodnienia, długość jego trwania
Jak rozpoznać pierwsze objawy zapłodnienia? Przebieg procesu zapłodnienia, długość jego trwania Dzień Dobry TVN
Jak obliczyć dni płodne?
Obliczanie dni płodnych po okresie
Jak obliczyć dni płodne? Obliczanie dni płodnych po okresie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?