Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból i pieczenie gardła. Domowe sposoby na ulgę
menu
Polub nas na Facebooku

Ból i pieczenie gardła. Domowe sposoby na ulgę

kobieta, która ma problemy z gardłem

Fot: Westend61 / gettyimages.com

Ból i pieczenie gardła zna każdy. Nieprzyjemne i uciążliwe objawy towarzyszą początkom wielu chorób wirusowych. Zazwyczaj jednak zwiastują infekcje górnych dróg oddechowych. Objawy często się nasilają, utrudniając nawet połykanie śliny. Jakie są domowe sposoby na pieczenie gardła?

Ból i pieczenie krtani to nieprzyjemny objaw, który zwykle zwiastuje rozwijającą się infekcję. Towarzyszy wielu chorobom i z dnia na dzień może nasilać się coraz bardziej. Najczęściej pieczenie gardła jest powodowane przez bakterie. W niektórych przypadkach, szczególnie wtedy, kiedy dolegliwości utrzymują się dłuższy czas, mogą być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego.

Zobacz także:

Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

Produkty naturalne bogate w żelazo

Woda wodzie nierówna – jak wybrać najlepszą dla siebie

Pieczenie gardła i języka a infekcje

Infekcje wirusowe i bakteryjne to najczęstsze przyczyny pieczenia gardła, krtani i języka. Dodatkowo towarzyszą im trudności podczas przełykania śliny, zaczerwienienie migdałków i tylnej ściany gardła. Z czasem dochodzą też napady kaszlu. Rozpoznanie infekcji następuje po obserwacji przez lekarza m.in. migdałków. Pokryte białym nalotem migdałki świadczą o obecności bakterii grzybiczych i konieczności sięgnięcia po antybiotyk. Wirusowe pieczenie w gardle i krtani leczone jest natomiast objawowo, przez podanie leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. W skrajnych przypadkach, kiedy mamy do czynienia ze stale nawracającą infekcją gardła, lekarz może zalecić usunięcie migdałków.

Domowe sposoby na pieczenie gardła

W łagodzeniu objawów pieczenia gardła najważniejsza jest prawidłowa higiena jamy ustnej i odstawienie używek (papierosów, bardzo mocnej kawy). Skutecznym domowym sposobem na pieczenie w gardle są inhalacje parowe. Pomocne będą napary z rumianku, kory dębu lub szałwii, które działają antybakteryjnie i antyseptycznie. W ostrych stanach zaleca się dostępny bez recepty olejek eukaliptusowy, nawilżający gardło i przynoszący ulgę w przypadku podrażnień. Warto również przygotować ciepłe mleko z miodem, które zadziała regenerująco. Należy jednak pamiętać o tym, że miodu nie należy dodawać do gorącego mleka, gdyż wysoka temperatura napoju niszczy jego prozdrowotne właściwości. Ulgę w pieczeniu gardła przyniosą również chłodne okłady na szyję. Należy pamiętać o nawadnianiu organizmu, by nie dopuścić do wysuszania śluzówki gardła. W tym celu odpowiednie będą herbaty ziołowe lub woda. Nie warto sięgać po słodkie soki lub napoje typu cola. Bardzo dobrym sposobem na pieczenie gardła i krtani jest nawilżanie powietrza w pokoju. Ma to kluczowe znaczenie szczególnie w nocy. Z pomocą przyjdą również elektryczne nawilżacze powietrza. Jeśli nie mamy takiego urządzenia, z nawilżaniem powietrza doskonale poradzą sobie mokre ręczniki rozwieszone np. na grzejniku lub też misa z wodą postawiona obok łóżka. Skuteczne w łagodzeniu objawów będą także samodzielnie przygotowane płukanki, np. z mięty pieprzowej, która odkaża, a jednocześnie przynosi ukojenie. Płukanie gardła solą morską co prawda pomaga niszczyć bakterie i działa antybakteryjnie, ale może doprowadzić do podrażnienia błon śluzowych i zaognić objawy pieczenia.

Pieczenie gardła i krtani a refluks

Charakterystyczne pieczenie gardła po jedzeniu może być objawem refluksu żołądkowo-przełykowego. To schorzenie, polegające na cofaniu się treści żołądkowej do przełyku, który podrażniany jest kwasem żołądkowym. Towarzyszące temu podrażnienie bardzo podobne jest do pieczenia gardła po wymiotach. Dodatkowo choroba objawia się:

  • częstym odbijaniem się;
  • chrypką, pojawiającą się szczególnie po jedzeniu;
  • suchym napadowym kaszlem;
  • kłującym bólem w klatce piersiowej;
  • świszczącym oddechem;

Pojawiające się objawy powinny skłonić chorego do konsultacji u lekarza. Na rozwój refluksu szczególnie narażone są osoby: otyłe, spożywające duże ilości mocnej kawy, palące papierosy i często sięgające po alkohol, jedzące duże ilości czekolady. Dodatkowo, choroba może również towarzyszyć chorym na cukrzycę. Leczenie refluksu polega przede wszystkim na zmianie trybu życia i wyeliminowaniu szkodliwych nawyków. Osoby, które piją kawę i nie chcą z niej zrezygnować, powinny zmniejszyć intensywność spożywanego napoju i pilnować tego, by nigdy nie sięgać po nią na pusty żołądek. W zaawansowanych przypadkach choroby lekarz może dodatkowo zalecić leczenie farmakologiczne. Kluczowa w leczeniu refluksu jest również pora posiłków. Ostatni powinien być jedzony nie później niż 3 godziny przed snem. Nie należy również sięgać na noc po produkty ciężkostrawne i mocno przyprawione.

Pieczenie gardła a alergia

Pieczenie gardła i krtani może być również objawem alergii. Pojawia się bardzo nagle i stopniowo się nasila. Stan ten niezwłocznie powinien być skonsultowany z lekarzem. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, kiedy pieczeniu towarzyszy nagle pojawiający się obrzęk gardła. Dodatkowo mogą pojawić się następujące objawy:

  • wysypka;
  • zaczerwienienie gardła i szyi;
  • nudności; 
  • wymioty i biegunka;
  • dreszcze.

Jak zadbać o uszy i gardło w czasie pandemii? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Jak zadbać o uczy i gardło w czasie pandemie? Źródło: Zdrowie

Bibliografia:

1. Jan Bożydar Latkowski, Jerzy Olszewski: Ucho, nos, gardło i krtań. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
89
6
Polecamy
Pieczenie gardła - jakie są domowe sposoby leczenia?
Pieczenie gardła - jakie są domowe sposoby leczenia? TVN zdrowie
Angina ropna w trakcie ciąży – dozwolone sposoby leczenia
Angina ropna w trakcie ciąży – dozwolone sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać?
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać? Dzień Dobry TVN
Domowe sposoby na podrażnione gardło.
Czym leczyć?
Domowe sposoby na podrażnione gardło. Czym leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja