Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból i drętwienie nóg od kręgosłupa – przyczyna obniżenia jakości życia
menu
Polub nas na Facebooku

Ból i drętwienie nóg od kręgosłupa – przyczyna obniżenia jakości życia

Kobiece nogi

Fot: Prostock-Studio / gettyimages.com

Bóle nóg od kręgosłupa to objawy zaburzeń neurologicznych pojawiających się najczęściej w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zasięg dolegliwości bólowych w nogach i objawów towarzyszących zależy od rodzaju uszkodzenia nerwów w rdzeniu kręgowym. Czym mogą być spowodowane bóle nóg od kręgosłupa i w jakim stopniu wpływają na ból w lewej nodze?

Pojawiający się ból nóg nie zawsze związany jest z przeciążeniem nóg czy z ogólnym zmęczeniem organizmu. Istnieje wiele przyczyn pochodzenia neurologicznego, tzn. że dolegliwości bólowe mogą pochodzić od kręgosłupa. Ból nóg od kręgosłupa lędźwiowego to najczęściej notowana przyczyna bólu i osłabienia mięśni nóg od kręgosłupa.

Bóle nóg od kręgosłupa mogą objawiać się ostrym lub przewlekłym bólem w okolicy lędźwiowej, a następnie rozlewać się do nogi. Dolegliwości bólowe często promieniują do nogi przez pośladek aż do palców stopy.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Kiedy atakuje ból w nodze od kręgosłupa, często winą obarcza się rwę kulszową. Rwa kulszowa to zespół objawów związanych z uciskiem na nerw kulszowy w kręgosłupie, dający objawy bólowe wzdłuż jego przebiegu.

Wystąpienie dolegliwości bólowych w nodze może mieć charakter ostry i nagły. W zależności od tego, jak duży jest ucisk nerwu, można też odczuwać mrowienie i drętwienie nóg od kręgosłupa i zaobserwować osłabienie mięśni nóg, niedowład stopy i brak kontroli nad pracą palców stopy. Ponadto objawy związane z funkcjonowaniem nogi to narastający ból podczas podnoszenia nogi w leżeniu na plecach oraz przy pochylaniu.

Bóle nóg od kręgosłupa – czym są spowodowane?

Począwszy od deformacji kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, po nieodpowiedni tryb życia, najważniejsze jest, aby znaleźć źródło dolegliwości i ją wyleczyć.

Ból nóg od kręgosłupa powstaje w wyniku ucisku na korzenie nerwowe w rdzeniu kręgowym. Ucisk może być wywołany przez wypadnięcie jądra miażdżystego w krążku międzykręgowym, tzw. wypadnięcie dysku. Przesunięty krążek – dysk podrażnia nerwy, wskutek czego występują dolegliwości bólowe w nogach, osłabienie lub częściowe porażenie siły mięśni nóg. Po dłuższym okresie występowania objawów może nawet dojść do zaniku mięśni nóg.

Ból i drętwienie nóg od kręgosłupa

Dolegliwości bólowe i drętwienie w nogach mogą być przyczyną naturalnego procesu starzenia się organizmu. Zwapnienie kręgów kręgosłupa lędźwiowego prowadzi do osłabienia struktury kręgu i może powodować jego pęknięcie lub złamania. Uszkodzone odłamy kręgów mogą mieć wpływ na spójność rdzenia kręgowego i wywierać na niego ucisk. Uszkodzone nerwy objawiają się bólem w nogach. Na tego typu urazy narażone są osoby obciążone osteoporozą oraz kobiety w okresie pomenopauzalnym.

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego, przebyte urazy i operacje również wywołują objawy w postaci bólu i drętwienia nóg od kręgosłupa. Miejscowe stany zapalne bezpośrednio uciskają struktury nerwowe. Wskutek tego zjawiska pojawiają się bóle kręgosłupa promieniujące do nóg, występujące nawet podczas odpoczynku. Tkanki kostno-ścięgniste po przebytym urazie mogą spowodować podobny efekt jak zrosty pozabiegowe, nieprawidłowo prowadzona rehabilitacja pourazowa czy mikrourazy w obrębie kręgosłupa lędźwiowego.

Nadwaga i otyłość a ból nóg od kręgosłupa

Nadmierna masa ciała wywołuje bóle nóg. Przeciążony dodatkowymi kilogramami ciała organizm destrukcyjnie wpływa na stan krążków międzykręgowych i stawów kręgosłupa. Nadmierna eksploatacja i przeciążenia stawów prowadzą do zmian zwyrodnieniowych i ucisków nerwowych, utrudniając schylanie, chodzenie, wywołując ból, drętwienia czy mrowienia w nogach, a nawet w palcach stóp.

Ciąża u kobiet również wpływa na ból nóg. Ze względu na osłabione mięśnie brzucha i pleców oraz dodatkową masę, jaką przybrała w tym czasie kobieta, kręgosłup ulega znacznym przeciążeniom. Jego mięśnie, więzadła i stawy międzykręgowe nie są na tyle silne, aby utrzymać go w prawidłowej pozycji. Kobieta przybiera nieprawidłowe pozycje również ze względu na brzuch ciążowy. Ma wówczas ograniczone możliwości korekcji postawy ciała.

Zobacz film i dowiedz się co zrobić, kiedy boli kręgosłup:

Zobacz film: Wyluzuj mięśnie pleców - ćwiczenia na ból kręgosłupa Źródło :Dzień Dobry TVN

Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa i wady postawy

Zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze to patologiczne narośla kostne na skrajnych częściach kręgów kręgosłupa. Pojawiające się w wyniku niszczenia chrząstki stawowej zmiany wywierają wpływ na pracę stawów. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze występują najczęściej w obrębie stawów kręgosłupa lędźwiowego. Mogą stanowić przyczynę gwałtownych dolegliwości bólowych, często promieniujących nawet do palców stóp.

Dolegliwościom bólowym towarzyszą często objawy neurologiczne, jak parestezje, osłabienie czucia i niedowłady. Ruchy zginania, schylania się, skłonów w boki są wolne, a czasem wręcz niemożliwe.

Ból nóg od kręgosłupa wywołują wady postawy zmieniające naturalne krzywizny odcinka lędźwiowego, jak skolioza i poziome ustawienie kości krzyżowej, czyli hiperlordoza. Znaczne wygięcie łuku kręgosłupa lędźwiowego wiąże się z podrażnieniem nerwów rdzenia kręgowego i występowaniem napadów dolegliwości bólowych w nogach.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Polecamy
Co wywołuje ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do brzucha?
Co wywołuje ból kręgosłupa lędźwiowego promieniujący do brzucha? TVN zdrowie
Ból kręgosłupa promieniujący do nóg – przyczyny i domowe leczenie
Ból kręgosłupa promieniujący do nóg – przyczyny i domowe leczenie TVN zdrowie
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić?
Ciężkie nogi – o czym świadczy ten objaw i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Przyczyny “bólu jajników” i braku okresu
Przyczyny “bólu jajników” i braku okresu Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki