Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży – możliwe przyczyny
menu
Polub nas na Facebooku

Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży – możliwe przyczyny

Kobieta, którą boli brzuch

Fot: Gligatron / gettyimages.com

Jeśli ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży jest nasilony, nie ustępuje samoistnie i towarzyszą mu plamienia z dróg rodnych, stanowi ważny sygnał ostrzegawczy i powód do pilnej konsultacji lekarskiej.

Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży jest objawem często doświadczanym przez przyszłe mamy. Zlokalizowany jest zwłaszcza w tzw. okolicy nadłonowej, czyli w podbrzuszu. Jeśli nie jest nasilony i samoistnie ustępuje, nie powinien stanowić powodu do obaw. Części kobiet przypomina ból, który towarzyszy miesiączce.

Czy w pierwszych tygodniach ciąży może boleć brzuch?

Czy w pierwszym tygodniu ciąży boli brzuch? Tak i to nierzadko. Łagodny ból, który ustępuje samoistnie, to objaw towarzyszący implantacji, czyli zagnieżdżaniu się zarodka w macicy. Zapłodniona komórka jajowa przemieszcza się z jajowodu do macicy, gdzie ma odpowiednie warunki do dalszego rozwoju. Do implementacji dochodzi kilka dni po zapłodnieniu. U niektórych kobiet może się pojawić także tzw. krwawienie implantacyjne. Jest ono niewielkie i często mylone jest z początkiem miesiączki.

Ból zlokalizowany w podbrzuszu wynika także z rozrostu macicy podczas prawidłowo przebiegającej ciąży. W konsekwencji tego dochodzi do ucisku na pęcherz moczowy, co wywołuje dolegliwość. Za inną przyczynę bólu brzucha w pierwszych tygodniach ciąży uważa się zachodzące w organizmie przyszłej mamy zmiany hormonalne, w wyniku czego do narządów rodnych dostaje się więcej krwi, stają się one tkliwe i nabrzmiałe. Towarzyszy temu uczucie pełności w brzuchu i pobolewanie.

Częstymi źródłami bólu brzucha, zwłaszcza przewlekłego, są powszechnie występujące u ciężarnych zaburzenia motoryki i choroby czynnościowe przewodu pokarmowego. Wiele przyszłych mam zmaga się z problemem zaparć. Pojawiają się one od początku ciąży i trwają nierzadko do jej ukończenia. Są wynikiem wydłużenia pasażu żołądkowo-jelitowego pod wpływem działania progesteronu i zwiotczenia mięśni dna miednicy.

Zobacz także: Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży?

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży – ciąża pozamaciczna

Ból brzucha w pierwszych tygodniach ciąży może być objawem towarzyszącym ciąży pozamacicznej. Tzw. ciąża ektopowa jest następstwem zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej poza błoną śluzową jamy macicy, głównie w jajowodzie (80%). Stanowi 1–2% wszystkich ciąż. Obserwuje się triadę objawów, które stwierdzono u 45% kobiet z ciążą ektopową: opóźnienie krwawienia miesiączkowego, nieregularne plamienia lub krwawienia z dróg rodnych oraz ból podbrzusza. Liczne badania donoszą, iż do grupy większego ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej zalicza się kobiety, które m.in.:

  • mają udokumentowaną patologię jajowodu i przebyły zabiegi chirurgiczne w obrębie miednicy mniejszej,
  • były eksponowane na dietylostilbestrol w życiu płodowym,
  • przebyły zakażenia przenoszone drogą płciową wywołane dwoinką rzeżączki lub Chlamydia trachomatis,
  • stosowały techniki wspomaganego rozrodu.

W zależności od stanu klinicznego pacjentki stosowane są różne formy leczenia, od postępowania wyczekującego po leczenie farmakologiczne i operacyjne drogą laparoskopii lub laparotomii.

Ból brzucha w pierwszym tygodniu ciąży – poronienie

W pierwszym trymestrze występuje najwyższe ryzyko poronienia. Dlatego też nasilające się bóle brzucha w pierwszych tygodniach ciąży powinny być sygnałem ostrzegawczym. Zwłaszcza jeśli mają postać bolesnych skurczy brzucha występujących w regularnych odstępach czasu. Dolegliwości te zlokalizowane są przeważnie w okolicy podbrzusza, miednicy i dolnej części pleców. Towarzyszy im krwawienie. Szacuje się, iż około 80% poronień następuje w pierwszych 12 tygodniach ciąży. Około 15–20% rozpoznawanych ciąż ulega samoistnemu poronieniu i wydaleniu jaja płodowego z jamy macicy. Wymienia się wiele przyczyn utraty ciąży. Najczęściej wymienianymi są czynniki:

  • genetyczne – w pierwszym trymestrze ciąży 50–80% poronionych zarodków wykazuje nieprawidłowości chromosomowe;
  • anatomiczne – wrodzone wady macicy (np. macica z przegrodą, dwurożna czy jednorożna), zaburzenia miesiączkowania, upośledzenie procesu zagnieżdżania, zrosty wewnątrzmaciczne, zaburzenia przepływu krwi w miejscu implantacji;
  • immunologiczne – udział przeciwciał antyfosfolipidowych IgG, IgM, IgA, przeciwciał antykardiolipinowych, immunizacja czynnikiem Rh;
  • hormonalne – zaburzenia funkcji ciałka żółtego i niewydolność lutealna fazy cyklu;
  • infekcyjne – toksoplazmoza, różyczka, cytomegalowirus, wirus opryszczki.

Pozostaje duża grupa poronień o niewyjaśnionej etiologii. Są to tzw. poronienia idiopatyczne.

Mięśniaki – przyczyny bólu brzucha na początku ciąży

Czy w pierwszych tygodniach ciąży przyczyną bólu brzucha mogą być czynniki niezwiązane z ciążą? Owszem i jest ich sporo. Wśród częściej występujących wymienia się mięśniaki macicy – są najczęstszymi nowotworami niezłośliwymi narządu rodnego u kobiet w wieku rozrodczym. Częstość ich występowania zwykle waha się w granicach 0,3–2,7%, a czasami wynosi nawet 7,2%. Guzy te powstają z komórek mięśni gładkich lub mięśniówki ścian naczyń krwionośnych.

Mięśniaki większych rozmiarów mogą być przyczyną powikłań ciąży, dlatego ciężarna, u której je wykryto, poddana jest szczególnej obserwacji. Mają tendencję do rozrostu w czasie ciąży. Mogą zakłócać rozwój płodu i doprowadzić do poronienia.

Zobacz także: Jak działa układ pokarmowy i co może zaburzyć jego pracę?

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy? Źródło: 36,6.

Bibliografia:

1. Słabuszewska-Jóźwiak A., Ciebiera M., Jakiel G., Ciąża pozamaciczna – czy nadal jest to stan naglący?, „Postępy Nauk Medycznych”, 2014, XXVII(8), s. 581–585.

2. Spaczyński M. i wsp., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie wybranych patologii wczesnej ciąży oraz postępowania w ciąży po zapłodnieniu in vitro, „Przegląd Menopauzalny”, 2004, 6, s. 8–12.

3. Lewicka M., Sulima M., Pyć M., Stawarz B., Charakterystyka poronień i prawa przysługujące kobiecie po stracie ciąży, „Annales Academiae Medicae Stetinensis”, 2013, 59(1), s. 123–129.

4. Reroń A., Jaworowski A., Pośpiech K., Mięśniaki macicy u kobiet ciężarnych, „Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia”, 2009, 2(2), s. 109–112.

5. Bręborowicz G.H., Położnictwo i ginekologia, Warszawa, PZWL, 2005.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny?
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny? Dzień Dobry TVN
O czym świadczy różowe plamienie w 5.
tygodniu ciąży?
O czym świadczy różowe plamienie w 5. tygodniu ciąży? Dzień Dobry TVN
Krwawienie w ciąży – co oznacza?
Czy zawsze jest powodem do niepokoju?
Krwawienie w ciąży – co oznacza? Czy zawsze jest powodem do niepokoju? TVN zdrowie
Ból brzucha i podbrzusza we wczesnej ciąży – objawy niepokojące
Ból brzucha i podbrzusza we wczesnej ciąży – objawy niepokojące TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?