Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból brzucha po stosunku – czym może być spowodowany?
menu
Polub nas na Facebooku

Ból brzucha po stosunku – czym może być spowodowany?

NAN

Fot.: Andrey Popov / stock.adobe.com

Ból brzucha po stosunku może mieć różnorakie podłoże. Odpowiadają za niego zwłaszcza czynniki organiczne. Ustalenie przyczyny bólu możliwe jest jedynie po przeprowadzeniu badania ginekologicznego, dlatego warto skorzystać z konsultacji lekarskiej.

Ból brzucha po stosunku zlokalizowany jest najczęściej w okolicach podbrzusza, w części poniżej pępka. Może mieć wiele przyczyn. Powtarzająca się dolegliwość często jest sygnałem, że w organizmie rozwija się choroba. W przypadku bólu po stosunku w ciąży jest to najczęściej niegroźny objaw podyktowany zmianami, jakie mają miejsce w ciele i psychice przyszłej matki.

Co wywołuje ból brzucha po stosunku płciowym w ciąży?

Ból brzucha w ciąży po stosunku nie jest rzadkością. Kobiety skarżą się zwłaszcza na dolegliwości podczas orgazmu w pierwszych dwóch trymestrach ciąży, czemu towarzyszą silne skurcze pochwy i macicy. Nie stanowią one niebezpieczeństwa dla dziecka. Zdaniem niektórych specjalistów ułatwiają prawidłowe ułożenie płodu w jamie macicy przed porodem. Ból brzucha po stosunku w ciąży spowodowany jest zwłaszcza przez podejmowanie niewłaściwych pozycji seksualnych. Dochodzi wtedy do nadmiernego podrażnienia błon śluzowych wyściełających pochwę i srom, które przez to stają się znacznie bardziej podatne na uszkodzenia i wrażliwe na bodźce czuciowe podczas stosunku. W ostatnich tygodniach ciąży należy zaniechać współżycia z uwagi na niebezpieczeństwo wprowadzenie bakterii i powstania zakażenia w razie porodu.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Ból po stosunku płciowym w dni płodne

Ból brzucha po stosunku w dni płodne związany jest najczęściej z mającą wówczas miejsce owulacją. Odbywa się ona w połowie cyklu miesiączkowego. Następuje wtedy uwalnianie przez jajnik komórki jajowej, czemu towarzyszy wydzielanie niewielkiej ilości płynu i krwi. Ból ten jest normalny i przechodzi w ciągu kilku godzin.

Ból brzucha po pierwszym stosunku

Pierwsze kontakty seksualne są zazwyczaj trudne dla kobiety i nie zawsze wiążą się z pełną satysfakcją. Ból brzucha po pierwszym stosunku wynika przede wszystkim z przebicia tzw. błony dziewiczej. Jest to niewielki fałd śluzówki oddzielający przedsionek pochwy od jej wnętrza. Gdy mięśnie krocza są rozluźnione, błona nie napina się i wymaga długiego nacisku członka, zanim pęknie całkowicie. Ból odczuwają zwłaszcza dziewczęta o błonach sitkowatych, które niemalże całkowicie zamykają wejście do pochwy, co utrudnia odbycie pierwszego stosunku.

Złagodzenie nieprzyjemnych dolegliwości przyniesie organicznie pieszczot wstępnych, które sprzyjają przekrwieniu okolicy krocza, a przez to wzmagają wrażliwość czuciową. Ból może blokować podniecenie seksualne.

Zobacz także: Rodzaje bólu brzucha - o czym może świadczyć ból brzucha?

Przyczyny bólu brzucha po stosunku

Silny ból brzucha po stosunku może wynikać ze zbyt ostrego seksu i za głębokiej penetracji. Stanowi konsekwencję urazów i przybierania nieodpowiednich pozycji podczas zbliżenia. Szczególnie zauważa się to w przypadku, gdy mężczyzna ma duży członek, zaś kobieta tyłozgięcie macicy, w związku z czym ma miejsce niedopasowanie anatomiczne partnerów. Urazy mechaniczne wywołujące ból mogą być związane z niedostatecznym nawilżeniem pochwy.

Za ból brzucha po stosunku mogą odpowiadać nadżerki, mięśniaki czy polipy szyjki macicy. Najczęściej zmiany te występują wśród kobiet w wieku 40–50 lat. Jeśli występują takie dolegliwości, warto przeprowadzić diagnostykę w kierunku endometriozy. Jest to gruczolistość zewnętrzna, dla której typowa jest obecność błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamą macicy. Endometrium może być zlokalizowane w jajnikach, jajowodach, przestrzeni pomiędzy pochwą a odbytnicą lub w otrzewnej miednicy mniejszej. Ocenia się, że endometrioza występuje u 7–15% miesiączkujących kobiet. Bardzo często prowadzi do niedrożności jajowodów i zaburzenia zdolności rozrodczych bądź do bezpłodności.

Przyczyną bólów brzucha po stosunku mogą być torbiele jajnika, którym towarzyszy dyskomfort w podbrzuszu i okolicy krzyżowej. Za dolegliwości mogą też odpowiadać: otyłość, PMS, cykle bezowulacyjne, hirsutyzm, problemy z zajściem w ciąże i nieregularne cykle miesiączkowe. Bólu po stosunku mogą wywoływać zrosty występujące u kobiet po operacji w obrębie brzucha. W przypadku tego typu schorzenia nie występują krwawienia i wydzielina z pochwy. Mogą za to pojawić się nudności i wymioty (sugerujące niedrożność jelit). Ból wiążę się także z zespołem jelita drażliwego – ruchy podczas penetracji i skurcze mięśni pochwy podrażniają jelita.

Inną częstą przyczynę bólu po stosunku stanowią infekcje, jak: zakażenie rzęsistkiem pochwowym, wirusem opryszczki, chlamydią, kiłą, G vaginalis lub rzeżączką. Nieleczone mogą prowadzić do zapalenia przydatków, a w konsekwencji do niepłodności. Często towarzyszą im dodatkowe objawy, takie jak: swędzenie, pieczenie, upławy, wysypka, zaczerwienienie, bolesność przy oddawaniu moczu i częste parcie na mocz.

Ból po stosunku może stanowić objaw procesu nowotworowego, a szczególnie raka szyjki i trzonu macicy, sromu, pochwy, mięsaka, jelita grubego, odbytu, odbytnicy, pęcherza moczowego i chłoniaka.

Bibliografia:

1. Bręborowicz G.H., Banaszewska B., Położnictwo i ginekologia. T. 2, Ginekologia, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.

2. Palatyński A., Endometrioza, Warszawa, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1990.

3. Porter R., Kaplan J., Homeier B., The Merck Manual. Objawy kliniczne: praktyczny przewodnik diagnostyki i terapii, Wrocław, Elsevier Urban & Partner, 2010.

4. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom II, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
95
28
Polecamy
Ból podczas stosunku - przyczyny bólu brzucha i podbrzusza podczas seksu.
Ból podczas stosunku - przyczyny bólu brzucha i podbrzusza podczas seksu. Dzień Dobry TVN
Czego objawem jest ból jajnika?
Ból jajnika po owulacji a ciąża
Czego objawem jest ból jajnika? Ból jajnika po owulacji a ciąża Dzień Dobry TVN
Ból podbrzusza po stosunku – przyczyny.
Jak można go zmniejszyć?
Ból podbrzusza po stosunku – przyczyny. Jak można go zmniejszyć? TVN zdrowie
Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju.
Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości
Ból jajnika to nie zawsze powód do niepokoju. Fizjologiczne i chorobowe przyczyny kobiecej dolegliwości TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?