Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ból brzucha i podbrzusza we wczesnej ciąży – objawy niepokojące
menu
Polub nas na Facebooku

Ból brzucha i podbrzusza we wczesnej ciąży – objawy niepokojące

Kobieta w ciąży, którą boli brzuch

Fot: nd3000 / gettyimages.com

Ból podbrzusza i towarzyszące plamienie mogą być zwiastunem poronienia. Dlatego też konieczne jest wykonanie badania ginekologicznego i ultrasonografii. Ból podbrzusza może być również objawem ciąży.

Ból brzucha we wczesnej ciąży zawsze budzi niepokój. Bez względu na to, czy to pierwsze tygodnie ciąży, czy ostatni trymestr, żadna dolegliwość nie powinna być lekceważona. W ciele kobiety ciężarnej dochodzi do wielu zmian, które są przyczyną bólu brzucha, podbrzusza czy krzyża. Są one fizjologiczne i nie muszą zwiastować żadnej patologii. Jeśli jednak pojawiają się inne niepokojące objawy lub sam ból jest bardzo silny, wtedy konieczna jest pilna konsultacja lekarska.

Ból brzucha we wczesnej ciąży – dlaczego niepokoi?

W ciąży najwięcej powikłań, komplikacji i niepowodzeń pojawia się w pierwszym i trzecim trymestrze. Wczesna ciąża to czas, kiedy może dojść do poronienia, a ryzyko to jest dość duże, nawet u zdrowej kobiety. Nie należy jednak wpadać w panikę, ponieważ nie każdy ból brzucha we wczesnej ciąży sygnalizuje poronienie. Żadne dolegliwości nie powinny być jednak zatajane przed lekarzem. Udanie się na wizytę kontrolną jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ wczesna ciąża jest dość dużą niewiadomą. Do pierwszego badania prenatalnego zdarzyć się może właściwie wszystko. W dalszych jej etapach ryzyko utraty dziecka spada. Najlepiej jednak wykluczyć poważne przyczyny bólu, by móc je tłumaczyć fizjologicznymi zmianami organizmu. Bóle krzyża i podbrzusza we wczesnej ciąży, którym towarzyszy plamienie, mogą oznaczać poronienie. Jeśli plamienia nie ma, ból ma niewielkie nasilenie, może być to efekt działania hormonów na tkanki, które ulegają rozluźnieniu.

Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Ból podbrzusza we wczesnej ciąży – jakie są najczęstsze przyczyny?

Przyczyną bólu podbrzusza we wczesnej ciąży może być poronienie. Ból wtedy współistnieje z krwawieniem i skurczami. Wymaga pilnej konsultacji lekarskiej. Pobolewanie lub ból podbrzusza może być oznaką takich stanów jak:

  • ciąża pozamaciczna, która wymaga leczenia zabiegowego lub farmakologicznego. Jest to ciąża, która umiejscawia się w innych strukturach niż jama macicy. Wymaga usunięcia, gdyż zagraża życiu kobiety;
  • zapalenie dróg moczowych – zmiany pH pochwy w ciąży zdecydowanie sprzyjają wszelkim infekcjom, w tym zapaleniu pęcherza moczowego drogą wstępującą;
  • zapalenie wyrostka robaczkowego;
  • choroba trofoblastyczna (częściowy lub całkowity zaśniad groniasty czy zmiany złośliwe), poza bólami podbrzusza pojawiają się: białkomocz, nadciśnienie, nadczynność tarczycy, wymioty, krwawienie;
  • nieżyt żołądkowo-jelitowy.

Należy też pamiętać, że kręgosłup jest strukturą bardzo obciążoną w ciąży. Jego rozluźnienie i stopniowa zmiana ciężaru ciała powodują, że mogą wystąpić dolegliwości ze strony odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Ból pochodzący z kręgosłupa może promieniować również wokół brzucha ciężarnej, aż do podbrzusza.

W ciąży rośnie też stężenie progesteronu (jego niedobór prowadzi do poronienia). Progesteron działa relaksacyjne na przewód pokarmowych, przez co kobieta ma narastające problemy z perystaltyką. Pojawiają się wtedy dodatkowe dolegliwości jak zaparcia.

Co robić, gdy pojawia się ból brzucha we wczesnej ciąży?

W sytuacji, gdy pojawi się ból brzucha we wczesnej ciąży, nie należy wpadać w panikę. Tym bardziej, jeśli nie towarzyszą temu żadne inne objawy. Należy udać się do lekarza prowadzącego i upewnić, że wszystko jest w porządku. Niepokojące objawy towarzyszące we wczesnej ciąży to przede wszystkim zawroty głowy, zaburzenia widzenia, krwawienie, plamienie z dróg rodnych, wymioty i nudności, wzrost temperatury i dreszcze, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Objawy te pozwalają lekarzowi wysunąć wstępne rozpoznanie choroby. Wykonuje on badanie ginekologiczne, jak również ultrasonograficzne.

Objawy wczesnej ciąży i ból podbrzusza

Ból brzucha stanowi bardzo niepokojące zjawisko we wczesnej ciąży, aczkolwiek ból podbrzusza może być jednym z pierwszych jej objawów. Nie jest to swoisty objaw, więc zawsze należy dodatkowo wykonać test ciążowy i udać się na wizytę do ginekologa.

Ból brzucha we wczesnej ciąży leczony jest przyczynowo. Należy starać się unikać leków przeciwbólowych. Można skorzystać z leku rozkurczowego lecz poza tym niewielki jest wybór leków na ból podbrzusza.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Ból brzucha w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny?
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny? Dzień Dobry TVN
Ból podbrzusza w ciąży – co oznacza kłucie w podbrzuszu w ciąży?
Ból podbrzusza w ciąży – co oznacza kłucie w podbrzuszu w ciąży? TVN zdrowie
Ból podbrzusza w ciąży nie musi być powodem do niepokoju
Ból podbrzusza w ciąży nie musi być powodem do niepokoju TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia