Polub nas na Facebooku
Czytasz: Błony płodowe – owodnia, omocznia, kosmówka. Jaką pełnią funkcję?
menu
Polub nas na Facebooku

Błony płodowe – owodnia, omocznia, kosmówka. Jaką pełnią funkcję?

kobieta w ciąży trzyma w ręku zdjęcie usg

Fot. Jose Luis Pelaez Inc / Getty Images

Błony płodowe człowieka to struktury, które otaczają rozwijający się w macicy płód. Pełnią funkcję ochronną przed obrażeniami mechanicznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi oraz magazynują produkty przemiany materii. Błony płodowe tworzą pęcherz płodowy. Jego pęknięcie jest jednym z sygnałów rozpoczynającego się porodu.

Błony płodowe składają się z owodni, omoczni i kosmówki. Wszystkie struktury tworzą razem pęcherz płodowy – szczelny worek, który otacza zarodek. Jest on wypełniony wodami płodowymi (płynem owodniowym), które stanowią środowisko dla rozwijającego się płodu, zapewniają mu swobodę ruchów i biorą udział w wymianie substancji odżywczych. W ich skład wchodzą hormony, białka, tłuszcze i komórki nabłonka płodu. Ilość płynu owodniowego zwiększa się wraz z rozwojem ciąży.

Polecamy: Jak wygląda krążenie płodowe?

Błony płodowe i ich funkcje

Błony płodowe to: owodnia, omocznia i kosmówka, które otaczają jajo płodowe. Razem stanowią pęcherz płodowy wypełniony płynem owodniowym. Tworzą się z listków pozazarodkowych zygoty – komórki, która powstała po połączeniu się żeńskiej i męskiej gamety. Funkcje błon płodowych to ochrona rozwijającego się płodu przed urazami i szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i amortyzacja wstrząsów, które powstają podczas poruszania się i zmieniania pozycji ciała przez ciężarną.

Błony płodowe człowieka magazynują także zbędne produkty przemiany metabolizmu i biorą udział w tworzeniu się łożyska, dzięki czemu pośredniczą w wymianie substancji odżywczych między płodem a matką. Wypełniają je wody płodowe, które stanowią środowisko życia dla rozwijającego się w macicy dziecka. Otaczają one płód, zapewniają stałą temperaturę, chronią przed urazami, hałasem i wysychaniem oraz umożliwiają poruszanie się, dzięki czemu mięśnie i układ szkieletowy rozwijają się prawidłowo. Dodatkowo wspomagają dojrzewanie płuc, a ich połykanie pozwala ćwiczyć ruchy klatki piersiowej i odruch ssania. W warunkach fizjologicznych, kiedy błony płodowe pękają pod wpływem skurczów macicy, a płyn owodniowy wydostaje się na zewnątrz, rozpoczyna się akcja porodowa.

Polecamy: Zbliża się poród. Jak rozpoznać bóle porodowe?

Czy warto pobierać krew pępowinową? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Krew pępowinowa - czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc? Źródło: 36,6

Co to jest owodnia?

Owodnia to błona płodowa, która tworzy się z ektodermy i mezodermy – zewnętrznej i środkowej warstwy komórek zarodka, z których na późniejszych etapach rozwoju wewnątrzmacicznego dziecka powstają układ nerwowy, narządy zmysłów i narządy moczowe. Wyróżnia się owodnie pokrywające:

  • pęcherz płodowy,
  • sznur pępowinowy,
  • łożysko.

Ta błona płodowa jest przezroczysta i cienka, ale jednocześnie mocna i wytrzymała, ponieważ jednym z zadań owodni jest ochrona płynu owodniowego, który wypełnia jej jamę. Jego objętość na początku ciąży jest mała, jednak do 36 tygodnia ciąży systematycznie wzrasta. Owodnia pełni funkcję ochronną – zabezpiecza płód przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, nadmiarem bodźców (np. hałasem) i amortyzuje wstrząsy. Stanowi także barierę przed drobnoustrojami znajdującymi się w pochwie.

Co to jest omocznia?

Omocznia to błona płodowa, która znajduje się pomiędzy owodnią a kosmówką. Powstaje około 16 dnia rozwoju zarodkowego z komórek endodermy i mezodermy. Jej funkcją jest gromadzenie zbędnych produktów przemiany materii. Około 5 tygodnia po zapłodnieniu w jej ścianach powstają wyspy krwiotwórcze, które przekształcają się w naczynia krwionośne należące do sznura pępowiny. Omocznia zanika w miarę rozwoju pęcherza moczowego u płodu.

Polecamy: Macica: budowa, położenie, pozycja i funkcje, macica powiększona

Co to jest kosmówka?

Kosmówka to błona płodowa, która położona jest najbardziej na zewnątrz pęcherza płodowego. Znajduje się pomiędzy omocznią a błoną śluzową macicy. Na jej powierzchni występują liczne kosmki, które uczestniczą w wykształcaniu się łożyska. Dzieli się na:

  • kosmówkę gładką – skierowaną w stronę płodu,
  • kosmówkę kosmatą – skierowaną w stronę błony śluzowej macicy.

Kosmówka jest silnie ukrwiona. Jej naczynia krwionośne łączą się w macicą. Ważną funkcję pełni kosmówka w ciąży. Od momentu zapłodnienia wytwarza gonadotropinę kosmówkową – hormon, który jest niezbędny do utrzymania ciąży. Między 12 a 16 tygodniem ciąży rozrasta się i wraz z rozpulchnioną śluzówką macicy (błoną doczesną) tworzy łożysko.

Duże zagrożenie dla ciąży stanowi odklejenie się kosmówki, które jest tożsame z odklejeniem się łożyska. Może ono prowadzić do niedotlenienia i obumarcia płodu, a także powikłań u ciężarnej. Jego objawem jest silne krwawienie z dróg rodnych i ból. Stan ten wymaga hospitalizacji.

Zapalenie błon płodowych

Zapalenie błon płodowych to stan zapalny, który obejmuje owodnię i kosmówkę. Przyczyną jego pojawienia się jest zakażenie drobnoustrojami, najczęściej bakteriami z rodziny Ureaplasma, Mycoplasma, E.coli lub Streptococcus, które rozwija się w pochwie, a następnie przenosi do macicy. Infekcja może być także wynikiem kiły, różyczki i opryszczki narządów rodnych. Zapalenie błon płodowych może prowadzić do przedwczesnego porodu, niedotlenienia płodu i mózgowego porażenia dziecięcego. W przypadku jego wystąpienia konieczna jest antybiotykoterapia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
1
Polecamy
Co oznacza różowe plamienie w ciąży?
Co oznacza różowe plamienie w ciąży? Dzień Dobry TVN
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny?
Ból w dole brzucha w ciąży – jakie są jego przyczyny? Dzień Dobry TVN
Łożysko – budowa, funkcje.
Kiedy i gdzie powstaje?
Łożysko – budowa, funkcje. Kiedy i gdzie powstaje? TVN zdrowie
Kosmówka – budowa i funkcje.
Odklejenie i biopsja kosmówki
Kosmówka – budowa i funkcje. Odklejenie i biopsja kosmówki TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty