Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bisfenol A obecny w paragonach może być niebezpieczny dla zdrowia!
menu
Polub nas na Facebooku

Bisfenol A obecny w paragonach może być niebezpieczny dla zdrowia!

Paragon sklepowy

Fot: Adam Gault / gettyimages.com

Obecny w paragonach fiskalnych bisfenol A może być niebezpieczny dla zdrowia pracowników sieci handlowych (i nie tylko). Czym jest bisfenol A i jak wpływa na organizm człowieka?

Zdaniem dr Aleksandry Rutkowskiej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego bisfenol A obecny w paragonach fiskalnych może być niebezpieczny dla zdrowa. Mimo że związek nie jest toksyczny, to wykazuje działanie podobne do estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Zdaniem specjalistki kontakt z bisfenolem może doprowadzić do niepłodności, otyłości, zaburzeń metabolicznych, zaburzeń rozwoju płodu, a także niektórych nowotworów (rak piersi i rak prostaty).

Nie tylko paragony

Warto zaznaczyć, że bisfenol A to związek, który jest szeroko wykorzystywany w przemyśle. Znajduje się nie tylko w paragonach, ale również plastikowych butelkach, pojemnikach na żywność, opakowaniach do płyt CD i DVD, w sprzęcie elektronicznym, a także w plombach dentystycznych oraz soczewkach kontaktowych.

W opinii dr Rutkowskiej na szkodliwe działanie bisfenolu szczególnie narażeni są kasjerzy. Badaczka razem z zespołem DetoxED (spin off Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Gdańskiej) przebadała paragony z ośmiu sieci handlowych. Okazało się, że tylko w jednym z nich nie stwierdzono bisfenolu A, ale najprawdopodobniej do jego wykonania użyto innej substancji o działaniu zbliżonym do ludzkich hormonów. W pozostałych wykryto od około 11 do 22 mg/g BPA w paragonach. Zdaniem specjalistki to bardzo dużo.

Co to jest bisfenol A i jak wpływa na organizm? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Bisfenol A - co to jest? Źródło: Co nas truje?

Dlaczego bisfenol A jest niebezpieczny?

Bisfenol A to związek, który może wnikać do organizmu człowieka przez skórę, drogą pokarmową lub wziewną. Tym samym kontakt z tą substancją przez długi czas nie jest obojętny dla zdrowia. Zdaniem specjalistki BPA może przyczynić się do niepłodności, nowotworów czy otyłości. Szczególnie niebezpieczny jest także dla kobiet w ciąży.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że skutki uboczne działania BPA pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Z danych zgromadzonych przez badaczkę wynika, że leczenie schorzeń wywołanych przez bisfenol A może wynieść nawet 100-250 mld euro.

Zamiast papieru – e-paragony

Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" zapowiedziała, że wystąpi o wycofanie z użycia paragonów z BPA lub o wprowadzenie dla pracowników rękawiczek ochronnych oraz maseczek na twarz. Narażenie na bisfenole A w papierowych paragonach może zmniejszyć także wprowadzenie e-paragonów.

Źródło: PAP

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
90
7
Polecamy
Bisfenol A – cichy szkodnik.
Jak go unikać?
Bisfenol A – cichy szkodnik. Jak go unikać? TVN zdrowie
Na czym polega bierne palenie?
Skutki u dzieci mogą być opłakane
Na czym polega bierne palenie? Skutki u dzieci mogą być opłakane Dzień Dobry TVN
Bezpłodność, trądzik, zmiana głosu.
Jak doping wpływa na zdrowie kobiety?
Bezpłodność, trądzik, zmiana głosu. Jak doping wpływa na zdrowie kobiety? Dzień Dobry TVN
Dlaczego warto zrezygnować z plastikowych opakowań?
Dlaczego warto zrezygnować z plastikowych opakowań? TVN zdrowie
Komentarze (2)
Piotrek
Szanowni Państwo, spokojnie. Bisfenol A zniknie z paragonów na początku 2020 r., zgodnie z rozporządzeniem UE z 2016 r. Problem jest w tym, że większość sieci handlowych zacznie kupować rolki kasowe z jego następcą, bisfenolem S, który jeszcze szybciej przenika przez skórę i także w jego przypadku naukowcy udowodnili szkodliwość. Można jednak temu zapobiec. W Polsce mamy już dostępne rozwiązanie, które jest całkowicie pozbawione wszelkich bisfenoli, a nawet fenoli. I nie, to nie eparagon ;) To papierowe rolki kasowe, zwane Zdrowym Paragonem. Zero bisfenoli = zero stresu, że mogą przenikać przez skórę.
Czytaj całość
Katarzyna
No ale przecież ponoć jest coś takiego, jak zdrowy paragon... I jest bez bisfenoli. Czy nie lepiej zmienić rolki niż kupować rękawiczki i maski?...
Czytaj całość
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?