Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bisfenol A obecny w paragonach może być niebezpieczny dla zdrowia!
menu
Polub nas na Facebooku

Bisfenol A obecny w paragonach może być niebezpieczny dla zdrowia!

Paragon sklepowy

Fot: Adam Gault / gettyimages.com

Obecny w paragonach fiskalnych bisfenol A może być niebezpieczny dla zdrowia pracowników sieci handlowych (i nie tylko). Czym jest bisfenol A i jak wpływa na organizm człowieka?

Zdaniem dr Aleksandry Rutkowskiej z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego bisfenol A obecny w paragonach fiskalnych może być niebezpieczny dla zdrowa. Mimo że związek nie jest toksyczny, to wykazuje działanie podobne do estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Zdaniem specjalistki kontakt z bisfenolem może doprowadzić do niepłodności, otyłości, zaburzeń metabolicznych, zaburzeń rozwoju płodu, a także niektórych nowotworów (rak piersi i rak prostaty).

Nie tylko paragony

Warto zaznaczyć, że bisfenol A to związek, który jest szeroko wykorzystywany w przemyśle. Znajduje się nie tylko w paragonach, ale również plastikowych butelkach, pojemnikach na żywność, opakowaniach do płyt CD i DVD, w sprzęcie elektronicznym, a także w plombach dentystycznych oraz soczewkach kontaktowych.

W opinii dr Rutkowskiej na szkodliwe działanie bisfenolu szczególnie narażeni są kasjerzy. Badaczka razem z zespołem DetoxED (spin off Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Gdańskiej) przebadała paragony z ośmiu sieci handlowych. Okazało się, że tylko w jednym z nich nie stwierdzono bisfenolu A, ale najprawdopodobniej do jego wykonania użyto innej substancji o działaniu zbliżonym do ludzkich hormonów. W pozostałych wykryto od około 11 do 22 mg/g BPA w paragonach. Zdaniem specjalistki to bardzo dużo.

Co to jest bisfenol A i jak wpływa na organizm? Dowiecie się tego z filmu:

Zobacz film: Bisfenol A - co to jest? Źródło: Co nas truje?

Dlaczego bisfenol A jest niebezpieczny?

Bisfenol A to związek, który może wnikać do organizmu człowieka przez skórę, drogą pokarmową lub wziewną. Tym samym kontakt z tą substancją przez długi czas nie jest obojętny dla zdrowia. Zdaniem specjalistki BPA może przyczynić się do niepłodności, nowotworów czy otyłości. Szczególnie niebezpieczny jest także dla kobiet w ciąży.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że skutki uboczne działania BPA pojawiają się dopiero po pewnym czasie. Z danych zgromadzonych przez badaczkę wynika, że leczenie schorzeń wywołanych przez bisfenol A może wynieść nawet 100-250 mld euro.

Zamiast papieru – e-paragony

Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność" zapowiedziała, że wystąpi o wycofanie z użycia paragonów z BPA lub o wprowadzenie dla pracowników rękawiczek ochronnych oraz maseczek na twarz. Narażenie na bisfenole A w papierowych paragonach może zmniejszyć także wprowadzenie e-paragonów.

Źródło: PAP

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
90
7
Polecamy
Bisfenol A – cichy szkodnik.
Jak go unikać?
Bisfenol A – cichy szkodnik. Jak go unikać? TVN zdrowie
Farmaceuta:
Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł
Farmaceuta: Trzymanie leków w plastikowych opakowaniach to nie najlepszy pomysł TVN zdrowie
Na czym polega bierne palenie?
Skutki u dzieci mogą być opłakane
Na czym polega bierne palenie? Skutki u dzieci mogą być opłakane Dzień Dobry TVN
Czy aluminium w dezodorantach jest szkodliwe?
Czy istnieje jakaś alternatywa dla popularnych antyperspirantów?
Czy aluminium w dezodorantach jest szkodliwe? Czy istnieje jakaś alternatywa dla popularnych antyperspirantów? Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Piotrek
Szanowni Państwo, spokojnie. Bisfenol A zniknie z paragonów na początku 2020 r., zgodnie z rozporządzeniem UE z 2016 r. Problem jest w tym, że większość sieci handlowych zacznie kupować rolki kasowe z jego następcą, bisfenolem S, który jeszcze szybciej przenika przez skórę i także w jego przypadku naukowcy udowodnili szkodliwość. Można jednak temu zapobiec. W Polsce mamy już dostępne rozwiązanie, które jest całkowicie pozbawione wszelkich bisfenoli, a nawet fenoli. I nie, to nie eparagon ;) To papierowe rolki kasowe, zwane Zdrowym Paragonem. Zero bisfenoli = zero stresu, że mogą przenikać przez skórę.
Czytaj całość
Katarzyna
No ale przecież ponoć jest coś takiego, jak zdrowy paragon... I jest bez bisfenoli. Czy nie lepiej zmienić rolki niż kupować rękawiczki i maski?...
Czytaj całość
Nie przegap
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego