Polub nas na Facebooku
Czytasz: Biopsja prostaty - wskazania, powikłania, przebieg badania, analiza wyników, płynna biopsja
menu
Polub nas na Facebooku

Biopsja prostaty - wskazania, powikłania, przebieg badania, analiza wyników, płynna biopsja

NAN

Fot: tilialucida / stock.adobe.com

Biopsja prostaty jest badaniem diagnostycznym, w którym materiał do analizy pobierany jest z gruczołu krokowego per rectum (przez odbyt), a w niektórych przypadkach też przez krocze. Badanie ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie diagnozy raka stercza. Biopsja prostaty nie wymaga bycia na czczo.

Biopsja gruczołu krokowego odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W wyjątkowych przypadkach - np. zmniejszonej tolerancji na ból oraz badaniu przez krocze - wykonanie biopsji odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Biopsja prostaty trwa około 20 minut. 

Zobacz film: Jak uchronić się przed rakiem gruczołu krokowego? Źródło: 36,6

Co to jest biopsja prostaty - na czym polega badanie

Biopsja stercza polega na pobraniu wycinka tkanek z różnych (około 12) miejsc gruczołu krokowego. Uzyskany w ten sposób materiał histopatologiczny poddawany jest badaniu mikroskopowemu z użyciem barwników immunohistochemicznych.

Wskazania do biopsji prostaty

Badanie prostaty zalecane jest w przypadku:

  • podejrzenia raka stercza na podstawie badania przez odbytniczego oraz badania, które wykazało podwyższone stężenie czynnika PSA - antygenu sterczowego,
  • dodatniego wyniku testu PCA3 (testu genetycznego na ekspresję genu raka prostaty - Prostate Cancer Gene 3),

Zobacz także: Objawy i leczenie przerostu prostaty (gruczołu krokowego). Przerost prostaty a rak

  • stwierdzenia na podstawie wcześniejszej biopsji, komórek o patologicznej budowie, bez wykrycia komórek nowotworowych.

Zobacz film: Jakimi metodami możemy leczyć nowotwór prostaty? Źródło: 36,6

Jak się przygotować do biopsji prostaty?

Bardzo ważne jest, by poinformować lekarza, który będzie przeprowadzał badanie, o: uczuleniu na leki (z podaniem dokładnej listy alergennych preparatów), przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych  oraz ewentualnych chorobach związanych z krzepliwością krwi,  posiadaniu rozrusznika sercasztucznych zastawek serca lub by-passów.

Na 7 dni przed wykonaniem badania należy również (w porozumieniu z lekarzem prowadzącym - kardiologiem czy internistą) odstawić preparaty obniżające krzepliwość krwi , w tym również aspirynę i polopirynę.

Biopsja nie wymaga pustego żołądka, dlatego można jeść tak jak zawsze. Najbardziej komfortowe będzie zjedzenie ostatniego posiłku na około 3 godziny przed badaniem i w miarę możliwości wcześniejsze wypróżnienie. Przez dwa dni przed biopsją należy zażywać przepisany przez urologa antybiotyk (warto pamiętać o probiotyku). Ostatnią dawkę najczęściej przyjmuje się rano - w dniu badania. Ponadto trzeba mieć ze sobą wyniki wszystkich dotychczasowych badań.

Biopsja stercza - przebieg badania

Biopsja gruczołu krokowego jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Na prośbę pacjenta lub w wyniku szczególnie małej tolerancji na ból i pobraniu wycinka przez krocze przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym.

Etapy biopsji stercza:

  1. pacjent przebiera się w ubranie medyczne,
  2. zostaje poproszony o położenie się na łóżku zabiegowym - w pozycji na boku z lekko podkulonymi kolanami,
  3. lekarz podaje znieczulenie i wprowadza przez odbyt nasmarowaną żelem znieczulającym głowicę sondy transrektalnej, która jest wyposażona w mini kamerę, dzięki czemu może obserwować przebieg badania na monitorze oraz dokonać oględzin stercza,
  4. w sondzie znajduje się kanał biopsyjny do wprowadzenia igły, która lekarz pobiera około 12 wycinków histopatologicznych z różnych obszarów gruczołu krokowego,
  5. sonda jest usuwana z odbytu pacjenta, 
  6. można się ubrać, 
  7. do odbytu warto przyłożyć kawałek gazy, ponieważ może wystąpić delikatne krwawienie.

W przypadku zastosowania znieczulenia miejscowego konieczne jest pozostanie na teranie placówki medycznej przez około 10 minut po zabiegu. Znieczulenie ogólne wymaga pozostania w niej przez około godzinę, a powrót do domu powinien odbyć się w asyście osoby towarzyszącej.

Biopsja może być wykonana również przezkroczowo, wówczas przeprowadza się ją w znieczuleniu ogólnym. Dzięki pobraniu wycinków (około 45) z tego obszaru, możliwe jest zebranie próbek tkanek z całego obszaru stercza - nawet miejsc trudno dostępnych per rectum.

Zobacz film: Co to jest prostata i jakie funkcje pełni? Źródło: 36,6


Interpretacja wyników biopsji

Wycinki pozyskane w trakcie biopsji trafiają do pracowni histopatologicznej, gdzie są badane przez specjalistę histopatologa. Określa on wynik biopsji w tzw. skali Gleasona, określającej strukturę rozrostu nowotworowego.

Wyniki biopsji gruczołu krokowego można odebrać w terminie około 2-3 tygodni od badania. Konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się z nimi do urologa lub onkologa.

Powikłania po biopsji stercza - krwawienie po biopsji prostaty

Po biopsji stercza może dojść do pojawienia się krwi oraz skrzepów w moczu, nasieniu i kale. Dolegliwości te powinny całkowicie ustąpić po około 4 tygodniach.

Groźne powikłania po biopsji prostaty to:

  • nasilające się krwawienia obfite krwawienia,
  • wysoka gorączka,
  • zapalenie jelita,
  • zatrzymanie moczu.

Po ich wystąpieniu należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Bezinwazyjna biopsja stercza - płynna biopsja

Obecnie przeprowadza się również biopsję prostaty, która nie wymaga pobierania wycinków gruczołu krokowego. Płynna biopsja prostaty wykonywana jest z próbki moczu. Rozwijający się w organizmie nowotwór prostaty wyrzuca do krwiobiegu elementy zmutowanego DNA, które wykrywa płynna biopsja. Dzięki temu możliwe jest zdiagnozowanie nowotworu w bardzo wczesnej fazie.

Przeprowadzona w ten sposób biopsja w przeciwieństwie do biopsji tradycyjnej - igłowej, nie jest związana z wystąpieniem jakichkolwiek powikłań, dyskomfortu podczas badania czy następujących po nim krwawień z odbytu oraz krwiomoczu.

Zobacz film: Leczenie nowotworu prostaty metodą NanoKnife i Robotic HIFU. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
994
28
Polecamy
USG - proste badanie, które może uratować życie.
Jakie choroby pomaga wykryć?
USG - proste badanie, które może uratować życie. Jakie choroby pomaga wykryć? Dzień Dobry TVN
Badanie u ginekologa – jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy, badanie ginekologiczne w ciąży, pierwsze badanie ginekologiczne
Badanie u ginekologa – jak wygląda badanie ginekologiczne dziewicy, badanie ginekologiczne w ciąży, pierwsze badanie ginekologiczne Dzień Dobry TVN
Biopsja tarczycy – interpretacja wyników, przebieg i skutki uboczne badania
Biopsja tarczycy – interpretacja wyników, przebieg i skutki uboczne badania TVN zdrowie
Rektoskopia:
przebieg badania, wskazania, przeciwwskazania i możliwe powikłania
Rektoskopia: przebieg badania, wskazania, przeciwwskazania i możliwe powikłania TVN zdrowie
Komentarze (6)
Rezonans jest tańszy,a u nas w Polinie cały czas robi się biobsję przez odbyt.Nic nie mówi się o powikłniach po biopsji ,tylko szarpie się tą biedną prostatę.
Czytaj całość
Rozzalony
W setkach przypadkow chorobowych pacjent w Polsce nie jest leczony nowoczesnie na NFZ.J tak się dba o zdrowie obywateli.
Czytaj całość
zuza
Lupo zapytał : Dlaczego urolodzy nie mówią o takiej możliwości - biopsji płynnej? odp.: ---> prawdopodobnie dlatego, że to jest drogie badanie i "nie dla polskiego>> psa<< ta kiełbasa" :-(
Czytaj całość
janka5217@wp.pl
SERDECZNIE WITAM BARDZO PROSZĘ NAPISAĆ MÓJ MĄŻ MIAŁ BIOBSJĘ ROBIONĄ I WYNIKL WYSZEDŁ NEGATYWN Y OPIS TAK BRZMI GUZ STERCZA NOWOTWÓR ZNAJDUJE SIĘ WE WSZYSTKICH WYCINKACH Z OBU PŁATÓW Z ROZLEGŁYM ICH ZAJĘCIEM OD 70 DO 95 PROCENT DŁUGOŚCI Z WYJĄTKIEM WYCINKA NR 3 PŁATA PRAWEGO KTÓRY ZAJMUJE 40 PROCENT BAEDZO PROSZĘ MI NAPISAĆ MÓJ E-MAIL janka5217@wp.pl
Czytaj całość
janka 5217@wp.pl
Wita procent dlugości z wyjątkiem wycinka z prawego plata który zajmuje 40 procent proszę mi napisać czy jest czego się obawiaćm serdecznie moj mąż odebrał wynik i jest negatywny opis guz stercza nowotwór znajduje się we wszystkich wycinkach z obu płatów z rozległym ich zajęciem od 70 do 95
Czytaj całość
Lupo
Dlaczego urolodzy nie mówią o takiej możliwości - biopsji płynnej?
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?