Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bioenergoterapia – na czym polega? Metody leczenia i ich skuteczność
menu
Polub nas na Facebooku

Bioenergoterapia – na czym polega? Metody leczenia i ich skuteczność

NAN

Fot: ipopba / fotolia.com

Bioenergoterapia jest jedną z wielu metod zaliczanych do tak zwanej „medycyny niekonwencjonalnej”. Nie ma jednolitej definicji bioenergoterapii. Przeciętnemu Kowalskiemu bioenergoterapia kojarzy się z seansami Zbigniewa Nowaka który „energetyzował” wodę w butelkach i telewidzów pewnej dużej stacji oraz niesłusznie z Anatolijem Kaszpirowskim, który posługiwał się hipnozą. 

Najprościej mówiąc bioenergoterapia jest definiowana jako metoda korygowania zaburzeń energetycznych w polu bioplazmatycznym zwanym aurą. Jest to prosta teoria, która po dziś dzień przechodziła wiele przeobrażeń. Historyczne korzenie tej metody są upatrywane przez zwolenników bioenergoterapii w medycynie ayurvedyjskiej, buddyzmie tantrycznym oraz szamanizmie, ale istnieją też współczesne formy bioenergoterapii. Należy do nich np. popularna ostatnio metoda Zdenko Domancica.

Bioenergoterapia jak się nauczyć

Zawód bioenergoterapeuty jest uznawany w Polsce i posiada swój cech rzemieślniczy, który przeprowadza kursy i egzaminy. Oprócz tego oferowanych jest wiele kursów różnych form bioenergoterapii. Często są to kursy autorskie konkretnych mistrzów bioenergoterapii.

Bioenergoterapia a tradycyjna medycyna chińska (TMC)

Bioenergoterapia często kojarzona bywa z tradycyjną medycyną chińską (TMC) ze względu na występowanie w tradycyjnej medycynie chińskiej meridianów czyli „centrów energetycznych” położonych na skórze ciała. Medycyna ta zakłada też teorię harmonizacji pięciu żywiołów/elementów przy pomocy harmonizacji przepływu energii qi przez meridiany z wykorzystaniem akupunktury, ziołolecznictwa oraz dietetyki. Bioenergoterapia nie jest jednak tożsama z TMC, bo w przeciwieństwie do niej wykorzystuje potencjał energetyczny bioenergoterapeuty do harmonizacji zaburzeń energetycznych.

Bioenergoterapia a kościół

Kościół katolicki ma całkowicie negatywny stosunek do bioenergoterapii, uznając ją za praktykę okultystyczną, magiczną.

Według egzorcystów zajmowanie się bioenergoterapią może prowadzić do opętania. Ze stanowiskiem kościoła katolickiego nie zgadzają się praktykujący bioenergoterapeuci twierdząc, że jest to krzywdząca i nieprawdziwa opinia.

Jak wygląda spotkanie z bioenergoterapeutą?

Zazwyczaj wizyta u bioenergoterapeuty trwa od 30 do 60 minut. W trakcie spotkania bioenergoterapeuta przesuwa dłonie nad ciałem pacjenta w pewnej odległości od niego, lokalizując zaburzenia energetyczne w poszczególnych organach, częściach ciała, oraz czakrach będących centrami energetycznymi rozmieszczonymi wzdłuż kręgosłupa od czubka głowy do kość ogonowej. Po dokonaniu diagnozy bioenergoterapeuta przystępuje do harmonizacji i odblokowania zaburzeń energetycznych, co według zwolenników bioenergoterapii ma przywrócić harmoniczny przepływ „energii” przez ciało pacjenta i umożliwić mu powrót do zdrowia

Zwolenników nikt nie zniechęci, przeciwników nikt nie przekona...

Bioenergoterapia ma swoich gorących zwolenników, jak i zaciekłych przeciwników.

Zwolennicy twierdzą, że bioenergoterapia nie jest szkodliwa dla zdrowia, wykorzystuje naturalny potencjał uzdrawiania organizmu ludzkiego, wpływa w pozytywny sposób na nastawienie chorego do leczenia i wspiera jego wiarę w wyzdrowienie.

Do przeciwników zaliczają się naukowcy, którzy podają jako argument brak rzetelnych dowodów naukowych na skuteczność bioenergoterapii, poddając w wątpliwość istnienie aury, centrów energetycznych organizmu – czakr. Z kolei kościół katolicki upatruje w niej zagrożenia o podłożu duchowym, psychologicznym, możliwość opętania oraz manipulacji osobami w trudnych momentach życiowych . Najbardziej znanymi przeciwnikami bioenergoterapii są: Profesor Andrzej Gregosiewicz, o. Aleksander Posacki oraz Robert Tekieli.

Bioenergoterapia zagrożenia

Głównym i jedynym zagrożeniem, jakie niesie ze sobą stosowanie bioenergoterapii, jest zaniechanie lub opóźnienie procesu leczenia konwencjonalnego. Nikt oficjalnie nie zabronił i raczej nie zabroni stosowania takich metod jak bioenergoterapia. Jedyne co można zrobić, to zdać się na zdrowy rozsądek. Szczególnie, gdy ktoś oferuje szybkie wyzdrowienie z nieuleczalnych chorób za duże pieniądze...

Zobacz film: Czy można przedawkować naturalne preparaty? Źródło: Wiem, co kupuję

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
31
4
Polecamy
Czy bioenergoterapia może zaszkodzić?
Jak poznać, że bioenergoterapeuta jest oszustem?
Czy bioenergoterapia może zaszkodzić? Jak poznać, że bioenergoterapeuta jest oszustem? Dzień Dobry TVN
Biorezonans magnetyczny – działanie, skutki uboczne, przeciwwskazania
Biorezonans magnetyczny – działanie, skutki uboczne, przeciwwskazania Dzień Dobry TVN
Samoleczenie metodą BSM.
Czy można wyleczyć się energią?
Samoleczenie metodą BSM. Czy można wyleczyć się energią? TVN zdrowie
Medycyna niekonwencjonalna – zalety i wady leczenia alternatywnego
Medycyna niekonwencjonalna – zalety i wady leczenia alternatywnego TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?