Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bieganie w ciąży: zalety, środki ostrożności i przeciwwskazania
menu
Polub nas na Facebooku

Bieganie w ciąży: zalety, środki ostrożności i przeciwwskazania

NAN

Fot: nataliaderiabina / fotolia.com

To, czy można biegać w ciąży, zależy od jej przebiegu i kondycji przyszłej matki. Jeśli ciężarna biegała przez zajściem w ciążę, a jej ciąża nie jest zagrożona, może kontynuować treningi, ale powinna zmniejszyć ich intensywność. Bieganie w ciąży jest korzystne, ale trzeba zachować ostrożność.

Bieganie w ciąży to nie jedyna forma aktywności dozwolona w tym szczególnym czasie. Kobiety, które nie trenowały regularnie przed ciążą, ale chcą wzmocnić ciało przed porodem, powinny wybrać specjalne zajęcia. Do wyboru ciężarne mają jogę, gimnastykę, aerobik wodny czy pilates – wszystkie specjalnie dostosowane dla kobiet w ciąży, mogą też pływać. Dla kobiet mniej aktywnych przed ciążą wskazaną aktywnością fizyczną są spacery.

Bieganie a ciąża: zalety biegania w ciąży dla matki i dziecka

Aktywność fizyczna w ciąży jest dozwolona i wskazana, jeśli ciąży nie zagraża poronienie. Ruch poprawia ogólną kondycję ciała i pomaga zapobiec zbyt dużemu przyrostowi wagi w tym szczególnym czasie. Uważa się, że w ciąży optymalne jest przybranie od 10 do 14 kilogramów. Aktywność fizyczna, w tym bieganie, w ciąży pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie matki i dziecka, jeśli wysiłek jest dostosowany do indywidualnych możliwości. Profity biegania w ciąży:

  • dotlenienie organizmu, lepszy przepływ krwi w ciele,
  • uwalnianie endorfiny, czyli hormonu szczęścia – zapewnia relaks, zmniejsza lub rozwiązuje problemy ze snem i łagodzi objawy stresu wywołanego niepokojem z powodu porodu i macierzyństwa,
  • zmniejszenie tendencji do puchnięcia nóg,
  • profilaktyka przeciwcukrzycowa,
  • poród przebiega szybciej i łatwiej niż u kobiet, które nie były aktywne fizycznie przed ciążą ani w jej trakcie.

Zobacz film: Jak powinniśmy wykonywać popularne ćwiczenia, żeby sobie nie zaszkodzić? Bieganie. Źródło: 36,6

Jogging w ciąży wpływa też na układ pokarmowy i łagodzi ciążowe dolegliwości, takie jak wzdęcia, zaparcia, a czasami nawet mdłości.

Przygotowanie do biegania w ciąży i środki ostrożności

Bieganie w ciąży to dobre rozwiązanie dla tych kobiet, które uprawiały jogging na przynajmniej rok przed ciążą. Jeśli przyszła matka nie była aktywna przed zajściem w ciążę, nie powinna wybierać biegania jako swojej głównej aktywności w tym czasie.

To, czy można biegać w ciąży, zależy od werdyktu lekarza. Jeśli uzna on, że wysiłek fizyczny nie zagrozi ciąży, można biegać. W takim przypadku intensywność treningu i jego czas trzeba zmniejszyć o około połowę. Ciążą to wysiłek dla organizmu, więc nie jest on w stanie w tym czasie wykonywać takiej pracy podczas treningu, jak przed ciążą. Profesjonaliści, jak lekarze, trenerzy czy instruktorzy, nie polecają kobietom w ciąży biegania przed zakończeniem 14. tygodnia ciąży. Do tego momentu ciąża jest szczególnie narażona na poronienie, a odporność kobiety spada. W około 14. tygodniu do zmian hormonalnych organizm zaczyna się adaptować coraz lepiej i przystosowuje się do nowej sytuacji.

Kobiety zastanawiające się, czy w ciąży można biegać, powinny obserwować bacznie swój organizm i na tej podstawie wywnioskować odpowiedź. Jeśli ciężarna czuje się dobrze i nie ma medycznych przeciwwskazań, powinna zażywać ruchu aż do 3 trymestru. W trzech ostatnich miesiącach przed porodem bieganie w ciąży może utrudniać rozmiar brzucha i rosnące obciążenie dla organizmu.

Zobacz film: Jak wybrać buty do biegania? Źródło: 36,6.

Wybór bieganie a ciąża nie jest konieczny, jeśli podczas uprawiania sportu zachowa się środki ostrożności. Przede wszystkim przy bieganiu w ciąży puls nie może przekraczać 140 uderzeń na minutę. Uprawiająca jogging ciężarna powinna też rozsądnie wybierać trasy i brać pod uwagę warunki atmosferyczne. Bezpieczne trasy do biegania w ciąży powinny być płaskie i o równej nawierzchni, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji. Odpowiednie są buty z bardzo dobra amortyzacją, by zmniejszyć wstrząsy i obciążenie dla stawów skokowych.

Najlepiej przy bieganiu w ciąży unikać bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur na zewnątrz, a także odpuścić trening w dni deszczowe. Zimą jogging w ciąży może być niebezpieczny ze względu na oblodzenie trasy, co zwiększa ryzyko upadku i zranienia siebie i dziecka. W zimie i w deszczowe dni bieżnia w ciąży jest lepszym rozwiązaniem niż bieganie w terenie.

Przed wyruszeniem w trasę ciężarna biegaczka powinna zabrać ze sobą nie tylko telefon, ale też wodę, a w gorące dni – nakrycie głowy.

Przy bieganiu w ciąży trzeba zachować szczególną ostrożność, ponieważ przez zmiany w gospodarce hormonalnej rozluźniają się więzadła i stawy, co sprzyja utracie stabilności i zagraża kontuzjami.

Zobacz film: Jakie korzyści daje bieganie? Źródło: 36,6.

Przeciwwskazania do joggingu w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży nie jest wskazana w 8. i 9. miesiącu. Masa ciała jest o wiele większa i utrudnia nie tylko bieganie czy inną aktywność fizyczną, ale nawet wygodne siedzenie czy leżenie. Osłabione stawy i więzadła mogą nie poradzić sobie z takim obciążeniem. A kontuzja tuż przed porodem to dodatkowy stres.

Absolutnie zakazane jest na każdym etapie bieganie w ciąży zagrożonej. Ostatnie słowo na temat, czy można biegać w ciąży, ma zawsze lekarz – nawet jeśli ciężarna czuje się dobrze, ale jej ciąża nie przebiega prawidłowo, powinna zrezygnować z wysiłku fizycznego i dużo odpoczywać.

Przeciwwskazaniami do biegania w ciąży są też:

  • cukrzyca ciążowa i anemia ciążowa,
  • przodujące łożysko – ułożone nad ujściem wewnętrznym szyjki macicy lub w jego sąsiedztwie,
  • krwiaki macicy,
  • ciąża mnoga.

Nawet jeśli przed ciążą kobieta nie miała problemów w ciśnieniem, w trakcie ciąży może się to zmienić. W przypadku nadciśnienia bieganie w ciąży jest niebezpieczne i zakazane.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
46
5
Polecamy
Rower w ciąży:
dozwolony, jeśli ciąża nie jest zagrożona.
Korzyści i przeciwwskazania
Rower w ciąży: dozwolony, jeśli ciąża nie jest zagrożona. Korzyści i przeciwwskazania TVN zdrowie
Czy można ćwiczyć w ciąży?
Jakie ćwiczenia w ciąży są wskazane?
Bezpieczne ćwiczenia dla kobiet w ciąży
Czy można ćwiczyć w ciąży? Jakie ćwiczenia w ciąży są wskazane? Bezpieczne ćwiczenia dla kobiet w ciąży Dzień Dobry TVN
Dlaczego warto chodzić na basen w czasie ciąży?
Dlaczego warto chodzić na basen w czasie ciąży? Dzień Dobry TVN
Pierwszy trymestr ciąży – na co uważać?
Ćwiczenia, dieta i podróże
Pierwszy trymestr ciąży – na co uważać? Ćwiczenia, dieta i podróże TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Suszone owoce: właściwości, metody suszenia i wpływ na zdrowie. Zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Napięciowy ból głowy – objawy, przyczyny, metody leczenia
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Wosk carnauba i jego zastosowanie w żywności i kosmetyce. Czy jest szkodliwy?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Czy pasztet jest zdrowszą alternatywą dla mięsa? Co tak naprawdę się w nim znajduje?
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Podwójne widzenie – objawy, przyczyny, leczenie i ćwiczenia
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy 
Jedzenie w nocy - przyczyny i skutki niezdrowego nawyku. Skuteczne porady, jak oduczyć się jedzenia w nocy