Polub nas na Facebooku
Czytasz: Białko w moczu w ciąży – jakie są normy i co oznacza wysoki poziom? 
menu
Polub nas na Facebooku

Białko w moczu w ciąży – jakie są normy i co oznacza wysoki poziom? 

Kobieta w ciąży stoi w toalecie

Fot: scaliger / stock.adobe.com

Białko w moczu w ciąży należy do podstawowych i obowiązkowych badań. Regularne oznaczenia jego poziomu ciężarne powinny mieć wykonywane średnio co kilka tygodni. Dzięki temu można zdiagnozować wiele chorób zagrażających zdrowiu zarówno matki, jak i dziecka.

Białko w moczu jest bardzo ważnym badaniem dla ciężarnych, a dbałość o higienę i profilaktykę infekcji układu moczowo-płciowego powinno traktować się priorytetowo. Przez cały okres trwania ciąży należy wykonać badanie obecności białka w moczu co najmniej 7 razy, a według zaleceń lekarzy warto przeprowadzić je przed każdą wizytą kontrolną. Samo występowanie białka w moczu nie musi oznaczać poważnych dolegliwości, ponieważ dotyczy ono ok. 70% ciężarnych kobiet. Oznaczenie białka wykonywane jest wraz z pozostałymi, standardowymi badaniami moczu w ciąży.

Mocz i zawartości białka w ciąży

Mocz wytwarzany jest w nerkach i wydalany z organizmu za pośrednictwem układu moczowego. Zawiera toksyczne lub bezużyteczne produkty przemiany materii. Dorosły i zdrowy człowiek wydala od 0,5 do nawet 2,5 l moczu na dobę. W skład moczu wchodzi woda (ok. 96%), mocznik i pozostałe azotowe produkty przemiany materii (ok. 2,5%) oraz sole mineralne i barwniki żółciowe (ok. 1,5%). Badanie moczu w ciąży wykonywane średnio co miesiąc pozwala na odpowiednio wczesne wykrycie ewentualnych zmian (obecności białka, glukozy, hormonów) w jego składzie, które mogą prowadzić do schorzeń zagrażających ciąży lub powodujących wiele powikłań.

Zobacz także: Leukocyty w moczu w ciąży: objawy, przyczyny, leczenie podwyższonych leukocytów

U zdrowych i dorosłych ludzi niebędących w ciąży białko w moczu może występować jedynie w śladowych ilościach. U kobiet w ciąży jest to naturalny objaw spowodowany zwiększoną filtracją kłębuszkową. Spore zwiększenie poziomu białka albuminy (rodzaj białka najczęściej występujący w moczu) może być wywołany długotrwałym wysiłkiem fizycznym, stresem, długim pozostawaniem w pozycji stojącej, a także być objawem gorączki lub efektem spożywania zbyt wielu posiłków obfitych w białko. U kobiet w ciąży białkomocz (w granicach normy) jest oznaką dodatkowego obciążenia organizmu.

Jak wykonać badanie białka w moczu?

Próbkę moczu do badania stężenia białka najlepiej oddać rano na czczo (chyba że lekarz zaleci inaczej lub badanie dotyczy próbki dobowej). Próbkę należy oddać do specjalnego plastikowego pojemnika dostępnego w każdej aptece, przed pobraniem próbki dokładnie umyć ręce, a także skórę w okolicy ujścia zewnętrznego cewki moczowej. Nie wolno dotykać wewnętrznej strony pojemnika, ponieważ może dojść do zanieczyszczenia próbki. Lekarze zalecają pobranie próbki moczu oddawanego po raz pierwszy w dniu badania. Należy oddać próbkę ze środkowego strumienia moczu (początkowej porcji moczu nie pobieramy gdyż może być zanieczyszczona). Próbkę należy jak najszybciej dostarczyć do laboratorium, a gdy to jest niemożliwe, wstawić do chłodnego i zacienionego miejsca (lodówki).

Normy białka w moczu ciężarnej

Poziom białka w przypadku standardowego oznaczenia w moczu wyrażany jest w miligramach na decylitr (mg/dl) oraz w miligramach na dobę (mg/dobę). Uznaje się, że konsultacji z lekarzem wymagają wyniki powyżej 260 mg/dobę. W takich sytuacjach najczęściej wykonuje się dodatkowe badania diagnostyczne, które pozwalają na znalezienie przyczyny podwyższonej ilości białka. Kobiety w ciąży nie powinny sugerować się normami dla dorosłych, dla których białkomocz stwierdza się już w ilości 150 mg białka w dobowej ilości wydalanego moczu. Należy pamiętać, że ostateczna ocena otrzymanych wyników należy do lekarza prowadzącego.

Co oznacza białko w moczu w ciąży?

Znacznie podwyższona zawartość białka w moczu może wskazywać na wiele dolegliwości, które wymagają pogłębionej diagnostyki. Zdaniem lekarzy, znacznie zwiększony poziom albuminy w moczu może sugerować stany przedrzucawkowe oraz rzucawkę , które mogą zagrażać życiu matki i dziecka. Zwiększony poziom białka może świadczyć o poważnych chorobach, w tym m.in. o zaburzeniach pracy nerek (wywołanych zakażeniem bakteriami), upośledzeniu pracy nerek z powodu zażywania środków farmakologicznych (penicyliny, litu, interferonu), zapalenia kłębuszków nerkowych, zapalenia nerek, gruźlicy, kamicy dróg moczowych, nefropatii cukrzycowej, choroby nowotworowej, a w skrajnych przypadkach także fizycznego uszkodzenia nerek.

Inne przyczyny białka w moczu

W przypadku chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewydolność serca, toczeń układowy, zatrucia i choroby nowotworowe, białko w moczu może (choć nie zawsze) przekroczyć dopuszczalne normy u kobiet w ciąży. Jest także jednym z trzech objawów (obok nadciśnienia tętniczego i obrzęków) zatrucia ciążowego, które może spotkać od 5% do 10% kobiet w ciąży. Zatrucie ciążowe późne nazywane było gestozą EPH i jest bezpośrednią przyczyną wspomnianych stanów przedrzucawkowych oraz rzucawki. Wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza ginekologa.

Pozostałe badania moczu wykonywane w ciąży

Oprócz stężenia białka w ciąży wykonuje się także inne oznaczenia w badanym moczu. Badania moczu przyszłych matek zawierają oceny biochemiczne i analizy cech fizycznych: zabarwienie, przejrzystość, odczyn pH, gęstość (oznaczana także jako ciężar właściwy), bakterie, cukier (oznaczany także jako glukoza), bilirubinę, erytrocyty (krwinki czerwone), leukocyty (krwinki białe).

Zobacz film: Operacja wycięcia nerki wraz z czopem żylnym. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
10
4
Polecamy
Czy białko w moczu zawsze oznacza chorobę?
Czy białko w moczu zawsze oznacza chorobę? TVN zdrowie
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność?
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność? Dzień Dobry TVN
Białko w moczu u dziecka – przyczyny, normy i o czym świadczy podwyższony poziom?
Białko w moczu u dziecka – przyczyny, normy i o czym świadczy podwyższony poziom? TVN zdrowie
Zasadność wykonywania badania posiewu moczu w ciąży
Zasadność wykonywania badania posiewu moczu w ciąży Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby