Polub nas na Facebooku
Czytasz: Białe plamy na skórze – skąd biorą się na rękach, nogach i plecach

Białe plamy na skórze – skąd biorą się na rękach, nogach i plecach

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: JenkoAtaman / stock.adobe.com

Białe plamy na skórze powstają w wyniku zaburzeń barwnikowych wynikających z niedoboru melaniny w skórze. Mogą pojawiać się w wyniku m.in. poparzeń słonecznych, infekcji grzybiczych, bielactwa bądź chorób autoimmunologicznych. W większości przypadków są zmianami odwracalnymi. 

Melanina to barwnik wytwarzany przez melanocyty. Jeśli z jakiś przyczyn ich produkcja zostanie przerwana, powstają na skórze przebarwienia, które mogą mieć postać białych plam. Tego typu przypadłość dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej jednak można się jej pozbyć, stosując terapię farmakologiczną, zmieniając nawyki żywieniowe bądź dzięki terapii światłem ultrafioletowym.

Białe plamy na skórze (ciele) – na rękach, nogach, plecach

Białe plamy na skórze u dziecka i dorosłego mogą mieć różną przyczynę powstawania. Aby dowiedzieć się, co może być ich przyczyną, należy udać się do specjalisty. Podczas wywiadu klinicznego i badania fizykalnego lekarz oceni lokalizację, rozległość i charakter przebarwień. Uwzględni także czas trwania i utrzymywania się na ciele białych plam.

Przyczynami występowania białych plam na skórze może być:

 • infekcja grzybicza – łupież pstry, łupież biały,
 • bielactwo,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • zakażenia,
 • niedobory witamin i minerałów,
 • stosowanie leków,
 • poparzenia słoneczne,
 • nadmierne opalanie,
 • zaburzenia hormonalne (także wynikające z ciąży lub menopauzy),
 • alergie i nietolerancje,
 • uwarunkowania genetyczne,
 • czynniki chemiczne,
 • stres.

Białe plamy na ciele (na rękach, plecach, nogach itp.) w większości przypadków są zmianami odwracalnymi. Zastosowanie odpowiedniej suplementacji (np. błonnik, algi, żywe kultury bakterii), terapii farmakologicznej bądź zastosowanie produktów, takich jak kremy, mogą usunąć przebarwienia ze skóry. Tylko niektóre przypadki będą dotyczyły postępujących, nieodwracalnych zmian skórnych.

Czemu pojawiają się białe plamy na skórze po opalaniu?

Wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych naraża ją na powstawanie przebarwień, w tym białych plam na ciele. Tego typu zmiany mogą być skutkiem nie tylko poparzenia słonecznego, ale również infekcji grzybiczej. Nierzadko pojawiają się także u kobiet stosujących leki antykoncepcyjne, a także w okresie menopauzy i w trakcie ciąży. Białe ślady na skórze są wynikiem hipopigmentacji, czyli zaburzeń barwnikowych wynikających z niedoboru melaniny w naskórku. Jeśli białe plamy powstają po opalaniu, wynika to z oparzenia słonecznego. W jego trakcie zostały zniszczone melanocyty, czyli komórki produkujące melaninę, co zablokowało produkcję barwnika. Plamy te znikają po ok. miesiącu – w tym czasie następuje regeneracja naskórka.

Białe plamy a niedobór składników odżywczych

Nierzadko białe plamy powstają w wyniku nieodpowiednich nawyków żywieniowych. Zła dieta może skutkować niedoborem witamin i minerałów, a co za tym idzie zaburzać prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Białe plamy mogą powstawać w wyniku niedoborów wapnia, a także witaminy E w organizmie. Dlatego też warto wzbogacić dietę o produkty, takie jak: nabiał, szpinak, orzechy, pietruszka, nasiona słonecznika, pestki dyni, migdały, papryka, czarne jagody. Niedobory są łatwe do uzupełnienia i z reguły można im szybko przeciwdziałać. Jeśli jednak białe plamy pojawią się na ciele (rękach, nogach, plecach itd.), to jest to sygnał organizmu, którego nie wolno bagatelizować. Mimo iż białe plamy można również usunąć poprzez zastosowanie środków z zewnątrz (kosmetyki, maści itp.), to warto także pomyśleć o zmianie nawyków żywieniowych, które zlikwidują przyczynę ich powstawania, a nie tylko skutek. Takie postępowanie jest długofalowe, w którym istnieje mniejsze ryzyko nawrotu.

Białe plamy na skórze dziecka – dlaczego występują?

Skóra dziecka jest delikatna i cienka, dlatego często może ulegać podrażnieniom. Dlatego też mogą występować na niej białe plamy. Przyczyn ich pojawienia się może być wiele. Najczęstszą są infekcje grzybicze wywołujące łupież pstry i łupież biały. Inną przyczyną powstawania białych plam na skórze dziecka jest egzema bądź bielactwo. Warto pamiętać, że białe plamy mogą być także skutkiem niedoborów powstałych w wyniku nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Jako symptom powinny być każdorazowo skonsultowane ze specjalistą.

Jak leczyć białe plamy na ciele (na rękach, na nogach, na plecach)?

Leczenie białych plam na ciele zależne jest od przyczyny ich występowania. Jeśli np. jest to łupież pstry, to leczenie nie jest skomplikowane i długotrwałe. Podczas terapii wykorzystuje się preparaty przeciwgrzybicze – głównie szampony i kremy. W niektórych przypadkach stosowane są także leki (w formie tabletek) z substancjami czynnymi, takimi jak: mikonazol, ketokonazol, itrakonazol, flukonazol i preparaty z kwasem salicylowym. Leczenie wspierane jest środkami nawilżającymi i maściami steroidowymi. Inne metody leczenia stosuje się, gdy białe plamy na ciele występują w wyniku bielactwa. W takich przypadkach stosowane są np. leki immunopresyjne, maści i kremy sterydowe oraz suplementowana jest witamina D. Ponadto w niektórych przypadkach stosuje się także terapię światłem ultrafioletowym (UVA/UVB).

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Eutyreoza: czy prawidłowe wyniki badań mogą towarzyszyć chorobie?
Przyczyny małej i nadmiernej krzepliwości krwi. Badanie krzepliwości krwi
Fizjoterapia – co to jest? Jakie zabiegi się w niej stosuje?
Niedobór progesteronu – przyczyny i objawy? Jak podnieść poziom progesteronu?
Kreatyna: działanie, rodzaje, dawkowanie suplementu
Kawa kuloodporna, czyli innowacyjny, silnie pobudzający napój. Jakie ma właściwości i jak ją przygotować?