Polub nas na Facebooku
Czytasz: Białe plamy na skórze ciała, twarzy czy rąk – łupież biały, bielactwo
menu
Polub nas na Facebooku

Białe plamy na skórze ciała, twarzy czy rąk – łupież biały, bielactwo

łupież

Fot. Vasko / Getty Images

Białe plamy na skórze twarzy mogą być wynikiem łupieżu białego, do którego przyczyniają się obecność grzyba, a także stres, zaburzenia odporności czy nadmierna ekspozycja słoneczna. Częściej łupież jest kojarzony z owłosioną skórą głowy.

Zaburzenia barwnikowe skóry mogą mieć postać jedynie drobnych plamek, dużych plam bądź powodować uogólnione zmiany na ciele. Kolor skóry uwarunkowany jest obecnością w niej pigmentu wydzielanego przez melanocyty warstwy podstawnej naskórka. W zależności od ich aktywności (a nie ilości) różne jest zabarwienie skóry. W melanocytach dochodzi bowiem do syntezy melaniny, która gromadzi się wokół jądra komórkowego komórek naskórka, chroniąc ich materiał genetyczny przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Proces melanogenezy jest bardzo złożony i podlega wpływowi wielu czynników. Zaburzenia tego procesu powodują powstawanie przebarwień bądź odbarwień skóry, czyli ciemnych lub białych plam na skórze.

Białe plamy na skórze – przyczyny

Powstawanie białych plam na skórze może mieć wiele przyczyn. W zależności od wielkości i objawów dodatkowych można wysunąć wstępne rozpoznanie. Do przyczyn powstawania białych plam na skórze należą:

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Wszystkie poza bielactwem to tzw. odbarwienia pozapalne, które powstają na skutek procesu zapalnego na skórze. W wyniku patologicznych zmian w skórze dochodzi do powstania plam, w obrębie których jest mniej melaniny niż w skórze otaczającej. Oczywiście najczęściej mowa o fazach zejściowych tych chorób, ponieważ w fazie ostrej najczęściej są one zaczerwienione. Białe plamy na skórze to obszary zdecydowanie bardziej narażone na uszkodzenia słoneczne, szczególnie jeśli powstają w odsłoniętych częściach ciała, czyli na rękach, nogach czy na twarzy.

Kiedy dostrzegamy białą plamkę na ciele, nie zawsze musi oznaczać ona chorobę. Białe plamy, szczególnie w okolicy rąk czy nóg, występują u dzieci w okresie letnim. Mogą powstawać zupełnie przypadkiem, np. na skutek nierównomiernie rozprowadzonego filtru przeciwsłonecznego. Dzieci bardzo często podczas zabawy na słońcu brudzą się. Wówczas ich skóra nierównomiernie się opala. Poza tym skóra rąk i nóg jest u dzieci narażona najbardziej na wszelkiego rodzaju zadrapania, skaleczenia, siniaki czy otarcia. Uszkodzony naskórek potrzebuje kilka dni na regenerację i odbudowę. Powstały w wyniku uszkodzeń strupek odpada po kilku dniach, pozostawiając po sobie białą plamkę, jako że odbudowany naskórek w tym miejscu nie opalił się.

U nastolatków często stosowane są korektory mające zatuszować punktowe niedoskonałości skóry. Mogą one również skutkować białymi plamami na skórze. Zmiany zapalne typu trądzik, szczególnie jeśli dana osoba ma tendencje do „wyciskania” i uszkadzania skóry w miejscach wyprysków, również mogą doprowadzić do odbarwień. Białe plamy na twarzy mogą pojawić się u kobiet malujących się np. na wyjście na plażę.

Zobacz film: Co jeść, aby mieść zdrową i piękną skórę? Źródło: Stylowy Magazyn

Białe plamy a bielactwo nabyte

Bielactwo nabyte to bardzo często występujące zaburzenie pigmentacji skóry. Nie wiadomo dokładnie, jaki jest jego patomechanizm. Uszkodzenie komórek barwnikowych prowadzi do zahamowania syntezy melaniny w skórze. Około 50% przypadków obserwuje pierwsze zmiany przed ukończeniem 20. roku życia. W bielactwie nabytym występują białe plamy na rękach, stopach, szczególnie na nadgarstkach i wyprostnych okolicach stawów. Często też białe plamy pojawiają się w okolicach naturalnych otworów ciała. Zdecydowanie częściej ujawniają się latem, w okresach znacznego nasłonecznienia i stresu. Zmiany mogą być coraz większe, zajmując coraz obszerniejszą powierzchnię skóry.

Białe plamy a łupież biały

Łupież to choroba skóry charakteryzująca się złuszczaniem skóry gładkiej bądź skóry owłosionej głowy. W jego powstawaniu biorą udział grzyb Pityrosporum ovale, a także zaburzenia hormonalne, nadmierna ekspozycja na słońce, niewłaściwa pielęgnacja włosów, stres, zaburzenia immunologiczne, zanieczyszczenie powietrza. Łupież zwykły, określany również białym, obejmuje najczęściej owłosioną skórę głowy. Włosy stają się suche, łamliwe, częściej wypadają. Łupież biały w skórze występuje w postaci białych plam o wyraźnych granicach. Najczęściej lokalizuje się wtedy na twarzy.

Zobacz film: Dlaczego włosy wypadają? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
4
Polecamy
Bielactwo nabyte i wrodzone – jak je rozpoznać i leczyć?
Bielactwo nabyte i wrodzone – jak je rozpoznać i leczyć? TVN zdrowie
Białe plamy na skórze – skąd biorą się na rękach, nogach i plecach
Białe plamy na skórze – skąd biorą się na rękach, nogach i plecach TVN zdrowie
Hiperpigmentacja – pozapalna, hormonalna.
Leczenie przebarwień
Hiperpigmentacja – pozapalna, hormonalna. Leczenie przebarwień Dzień Dobry TVN
Porcelanowi ludzie, czyli jak żyje się z albinizmem?
Porcelanowi ludzie, czyli jak żyje się z albinizmem? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?