Polub nas na Facebooku
Czytasz: Białaczka przewlekła a ostra. Rozpoznawanie, leczenie i najczęstsze rodzaje nowotworu krwi u dzieci i dorosłych
menu
Polub nas na Facebooku

Białaczka przewlekła a ostra. Rozpoznawanie, leczenie i najczęstsze rodzaje nowotworu krwi u dzieci i dorosłych

NAN

Fot: Frantab / stock.adobe.com

Zazwyczaj w przypadku białaczki objawy dają o sobie znać dopiero kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium. Badania diagnostyczne warto więc przeprowadzać regularnie, zwłaszcza, gdy występują problemy z łatwym siniaczeniem, brakiem łaknienia i krwawieniami z nosa oraz dziąseł.

Białaczkę da się wyleczyć, mimo że po początkowej remisji często zdarzają się nawroty. Chory w czasie terapii powinien przebywać w miejscu, gdzie nie jest narażony na działanie bakterii ani wirusów,.

Co to jest białaczka?

Białaczka (łac. leucaemia) jest nowotworem złośliwym układu krwiotwórczego. Wywołuje on zaburzenia różnicowania krwinek, które powstają z komórek macierzystych w szpiku kostnym, węzłach chłonnych, śledzionie i grasicy. Dochodzi do zaburzeń właściwego składu krwi, przez co nie spełnia ona właściwych sobie funkcji.

Główne typy białaczki – limfatyczna, szpikowa, limfoblastyczna

Istnieje wiele rodzajów białaczki, które zależą głównie od tego, w której fazie produkcji krwi doszło do mutacji krwinek, które komórki rozwinęły się nieprawidłowo, w jaki sposób zmieniła się budowa cząsteczek oraz jak szybko postępuje choroba. Najogólniej białaczki można podzielić na ostre i przewlekłe.

Na ostrą białaczkę szpikową chorują najczęściej osoby dorosłe. Ma ona ciężki przebieg, szybko zaczyna naciekać inne organy i nieleczona może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku tygodni.

Drugi z czterech najczęstszych typów leukemii to ostra białaczka limfoblastyczna. Zachorowalność na ten nowotwór jest największa w wieku 3–7 lat, a pod względem częstości występowania zajmuje on pierwsze miejsce wśród schorzeń odnotowywanych na dziecięcych oddziałach onkologicznych. 

Przewlekła a szpikowa może przebiegać bezobjawowo nawet przez kilka lat i gwałtownie zaatakować dopiero w fazie blastycznej, w której szybko zaczynają powstawać nacieki pozaszpikowe. U 95% chorych na ten rodzaj białaczki w wyniku mutacji powstaje chromosom Philadelphia.

Najłagodniejszy przebieg mają przewlekłe białaczki limfatyczne, które mogą wywoływać jedynie nieznaczne zmiany w białych krwinkach i rozwijać się na przestrzeni kilkunastu lat. Wśród często diagnozowanych podtypów białaczek szpikowych należy wymienić ostrą białaczkę monocytową i przewlekłą białaczkę mielomonocytową, a wśród limfatycznych – przewlekłą białaczkę limfocytową i białaczkę włochatokomórkową.

Zobacz także: Co to jest leukemia? Jak się objawia i jakie są jej przyczyny?

Zobacz film: Białaczka – typy i objawy. Źródło: Bez recepty

Badania na białaczkę – morfologia krwi i kolejne etapy diagnostyki

Badaniem, które przy podejrzeniu białaczki robi się w pierwszej kolejności, jest morfologia krwi obwodowej z rozmazem. Wyniki krwi świadczące o białaczce mogą wykazywać zwiększoną ilość białych krwinek i blastów, niedokrwistość i małopłytkowość. W zależności od rodzaju białaczki proporcje krwinek mogą się różnić, np. bardzo dużą ilość blastów w rozmazie obserwuje się przy ostrej białaczce limfoblastycznej. Drugim etapem diagnostyki jest wykonanie biopsji szpiku – pobranie szpiku kostnego do badań cytologicznych i molekularnych.

Białaczka – przyczyny i objawy choroby

Przyczyny białaczki nie zostały jeszcze zbadane. Udowodniono jedynie, że na ten rodzaj nowotworu narażone są szczególnie osoby:

  • z zaburzeniami genetycznymi, np. zespołem Downa, niedokrwistością Fanconiego, hormonalnymi czy immunologicznymi,
  • długotrwale przebywające w obszarze działania promieniowania jonizującego lub szkodliwych środków chemicznych, np. benzenemu i pestycydów,
  • stosujące niektóre leki, np. fenylbutazon i chloramfenikol,
  • nałogowo palące papierosy.

Pierwsze objawy białaczki, niezależnie od jej rodzaju, to m.in.: spadek odporności skutkujący częstymi infekcjami, anemia, brak apetytu, duża męczliwość, krwawienie z dziąseł i nosa, powiększenie węzłów chłonnych. O chorobie mogą świadczyć gorączka, bóle kostno-stawowe, wybroczyny i afty w jamie ustnej oraz tendencja do powstawania siniaków na nogach. Białaczka daje też objawy skórne – swędzącą wysypkę podobną do półpaśca.

Zobacz także: Białaczka u dzieci. Jakie są objawy i rodzaje?

Białaczka – leczenie i rokowania

Leczenie białaczki polega na chemioterapii, niekiedy połączonej z radioterapią, i podawaniu leków przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych oraz przeciwwirusowych, które zmniejszają ryzyko dodatkowych infekcji. Poza tym chorym przetacza się komórkowe preparaty krwiopochodne w celu uzupełnienia masy płytkowej i erytrocytarnej. Kiedy leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów, konieczny jest przeszczep szpiku kostnego. Współczesna medycyna w większości przypadków pozwala na całkowite zażegnanie choroby, o ile zostanie ona wykryta wcześnie, a wiek i ogólny stan zdrowia pacjenta pozwalają na wykorzystanie nowoczesnych metod terapii. Z najcięższej, ostrej białaczki szpikowej wychodzi ponad połowa chorych, a z ostrej białaczki limfoblastycznej zostaje wyleczonych aż 90% dzieci.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
74
7
Polecamy
Przewlekła białaczka limfatyczna – rodzaje, objawy, diagnostyka i postępowanie po rozpoznaniu choroby
Przewlekła białaczka limfatyczna – rodzaje, objawy, diagnostyka i postępowanie po rozpoznaniu choroby TVN zdrowie
Białaczki – ostre i przewlekłe nowotwory z limfocytów i białych krwinek
Białaczki – ostre i przewlekłe nowotwory z limfocytów i białych krwinek TVN zdrowie
Schizofrenia - objawy, leczenie.
Czym jest schizofrenia i jakie są jej odmiany?
Schizofrenia - objawy, leczenie. Czym jest schizofrenia i jakie są jej odmiany? Dzień Dobry TVN
Demencja czy alzheimer?
Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć?
Demencja czy alzheimer? Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby