Polub nas na Facebooku
Czytasz: Balneoterapia – na czym polega i jakie są do niej wskazania
menu
Polub nas na Facebooku

Balneoterapia – na czym polega i jakie są do niej wskazania

młoda kobieta relaksuje się w basenie

Fot. nd3000 / Getty Images

Balneoterapia jest metodą fizjoterapeutyczną stosowaną w miażdżycy, nadciśnieniu, chorobach krążenia, skóry czy stawów. Nie każdy jednak może z niej korzystać. Przeciwwskazaniem jest np. ciąża.

Balneoterapia jest jednym z działów fizjoterapii. Związana jest z właściwościami leczniczymi wody. Znana jest już od starożytności. Składają się na nią zabiegi polegające na piciu wód mineralnych, a także na kąpiele solankowe, siarkowodorowe, ozonowe, kwasowęglowe czy radoczynne.

Czym jest balneoterapia?

Balneoterapia obejmuje zabiegi fizjoterapeutyczne z użyciem wód. Najczęściej balneoterapię dzieli się na zabiegi z użyciem wód mineralnych, a także zabiegi polegające na kąpielach. Leczenie wodami mineralnymi polega przede wszystkim na ich piciu. Są to wody o wysokiej zawartości naturalnych gazów i soli mineralnych. Wydobywa się je z głębi ziemi. Różny jest ich skład chemiczny. Można spotkać się z wodami chlorkowymi, jodkowymi, krzemowymi. W zależności od stopnia zmineralizowania wody te mogą mieć smak słodki bądź bardzo słony. Można wykorzystać je także do inhalacji.

Polecamy: Kąpiele siarkowe – wskazania i przeciwwskazania. Jakie właściwości ma woda siarkowa?

Wody mineralne mogą być wykorzystane do kąpieli. Forma kąpieli bywa różna – od biczy wodnych po masaże czy wiry. Często korzysta się z solanek, wód kwasowęglowych, siarkowodorowych czy siarczkowych. Kąpiele solankowe odbywają się w temperaturze około 36–380C. Kąpiele kwasowęglowe natomiast w temperaturze 32–350C i cechuje je duża zawartość CO2. W kąpielach siarczkowo-siarkowodorowych jest duża ilość związków siarki. Balneoterapia jest szeroko wykorzystywana w chorobach układu krążenia i nadciśnieniu tętniczym, jak i w wielu innych schorzeniach.

Balneoterapia – jakie są wskazania?

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Balneoterapia powinna więc być przede wszystkim traktowana jako forma profilaktyki. Natomiast wśród wskazań do balneoterapii wymienia się wiele schorzeń czy dolegliwości. Główne wskazania do balneoterapii to otyłość, nadwaga, zmiany o charakterze cellulitu. Balneoterapia powinna być wykorzystywana w terapii nerwobóli i chorób reumatycznych. Doskonale sprawdzi się u alergików, a także osób cierpiących z powodu przewlekłego bólu mięśni czy stawów. Bardzo często balneoterapia stosowana jest w zaburzeniach krążenia krwi bądź limfy. Inne wskazania do balneoterapii to: przewlekłe zmęczenie, zaburzenie odporności, nawracające infekcje, menopauza, zaburzenia ukrwienia kończyn dolnych, zaburzenia snu, chroniczny stres, depresja, nadmierny wysiłek fizyczny, nadciśnienie tętnicze, łojotok, łuszczyca, hipercholesterolemia, cukrzyca, choroby stawów, schorzenia skóry, zaburzenia funkcji narządów rodnych, nerwice, miażdżyca.

Kąpiele stosowane w ramach balneoterapii poprawiają ukrwienie narządów. Wspomagają one procesy zachodzące w organizmie i pobudzają produkcję hormonów przysadkowych.

Przeciwwskazania do balneoterapii

Balneoterapia nie może być stosowana w przypadku ran otwartych, stwardnienia rozsianego, chorób oczu, urazów stawów. Przeciwwskazanie stanowią kolagenozy, liszaj rumieniowaty, uszkodzenia skóry. Przeciwwskazaniami do balneoterapii są także:

  • ciąża,
  • wczesny stan pooperacyjny,
  • psychozy,
  • hemofilia,
  • skłonność do krwotoków,
  • nadwrażliwość skóry,
  • stany podgorączkowe,
  • miesiączka,
  • implanty silikonowe lub chirurgiczne,
  • wiek powyżej 40 lat,
  • aktywna choroba nowotworowa.

Balneoterapia – skutki uboczne

Pacjent może po zabiegu poczuć niewielki dyskomfort ze względu na nadmierne poszerzenie naczyń krwionośnych z powodu wysokich wartości temperatury wody. Może nawet dojść do zawrotów głowy i zaburzenia równowagi. Kąpiele mogą wywołać również podrażnienie skóry.

Czy kąpiele w zimnej wodzie są bezpieczne dla zdrowia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Morsy - jak kąpiel w zimnej wodzie wpływa na ciało? Źródło: 36,6.

Balneoterapia dla dzieci

Balneoterapia wykorzystywana jest już u najmłodszych pacjentów. Jej formą jest bowiem nebulizacja, czyli inhalacja nie wymagająca koordynacji oddechów z pracą urządzenia. To doskonała metoda wspomagająca leczenie infekcji dróg oddechowych. Nie wszystkie kąpiele solankowe są wskazane dla najmłodszych. Z tej formy powinno się zrezygnować w przypadku dzieci poniżej 12 roku życia. Natomiast picie wód mineralnych może mieć zastosowanie kliniczne. Trudno jednak o rzetelne źródła dotyczące zastosowania zabiegów z balneoterapii u młodych pacjentów. Są one wykorzystywane szczególnie w pulmonologii, np. w postaci groty solnej, jednak tego typu zabiegi rzadko są przepisywane przez lekarzy.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
1
Polecamy
Co to jest balneoterapia?
W jakich chorobach korzysta się z balneoterapii?
Co to jest balneoterapia? W jakich chorobach korzysta się z balneoterapii? TVN zdrowie
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem?
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem? Dzień Dobry TVN
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego?
Ścieżka Kneippa – na czym polega zabieg i jakie są wskazania do niego? TVN zdrowie
Bicze szkockie - relaksujące natryski - ich działanie i wskazania
Bicze szkockie - relaksujące natryski - ich działanie i wskazania Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?