Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bądź bardziej eco i zapomnij o prasowaniu!
menu
Polub nas na Facebooku

Bądź bardziej eco i zapomnij o prasowaniu!

Getty Images

Ubrania tuż po wyschnięciu nie wyglądają najlepiej i bardzo często wymagają prasowania. Niestety czynność, dzięki której ciuchy wyglądają dobrze i schludnie, nie jest najlepsza dla środowiska. Ekolodzy namawiają, aby zaprzestawać używania żelazka i pomyśleć o ochronie środowiska. Co łączy prasowanie z troską o planetę?

Okazuje się, że bardzo dużo! Specjaliści od ochrony środowiska wyliczyli, że w ciągu roku na prasowanie tracimy 28 godzin i zużywamy przy tym 130 kWh, co ma bezpośredni wpływ na zmiany klimatyczne. Zdaniem ekologów, ze względu na dość nietrwałe efekty prasowania warto całkowicie z niego zrezygnować dla dobra planety i w ramach oszczędności czasu.

Jeśli nie prasowanie, to co?

Ochrona i troska o planetę to jedno, a schludny wygląd to drugie. Wymięte i pogniecione ubranie nie świadczy za dobrze o sobie, która je nosi. Mijając taką osobę na ulicy czy widząc na spotkaniu raczej nie myślimy o tym, że trafiliśmy na kogoś, komu los planety nie jest obojętny. Pierwsze skojarzenia, które przychodzą nam do głowy oscylują gdzieś pomiędzy niechlujem a leniem. Zatem, co zrobić, aby dbać o środowisko i wyglądać schludnie?

Patentów jest kilka. Najprościej jest nie trzymać prania w pralce zbyt długo i rozwiesić je od razu po zakończonym cyklu. Jeśli dobrze je strzepniemy i dokładnie rozwiesimy na suszarce na ubraniu nie powinny się pojawić zagięcia.

Dobrym rozwiązaniem będzie także zmniejszenie obrotów podczas wirowania lub kiedy to możliwe zupełne z niego rezygnować. To właśnie wtedy ubrania gniotą się najbardziej.

Postaw na dobre urządzenie

Powyższe zabiegi niewiele dadzą, jeśli pralka, której używamy nie jest najlepszej jakości. Nowoczesne urządzenia mają programy, które chronią ubrania przed nadmiernym gnieceniem. Taką funkcje posiada m.in. pralka marki Sharp.

Warto zwrócić uwagę na model pralki ES-HFH914AW3, która została wyposażona w funkcję BubbleDrum (dbającą o doskonały wygląd ubrań, a jednocześnie zwiększającą wydajność prania i wirowania), funkcję "mniej zgnieceń" (która zmienia parametry prania tak, aby ubrania po wyjęciu z pralki były jak najmniej pogniecione) oraz system Eco-Logic (który dostosowuje ilość wody, temperaturę i obroty silnika do wielkości załadunku).

Pralka marki Sharp posiada najwyższą klasę energetyczną, czyli A+++. Dzięki temu urządzenie zużywa mniej energii, co przekłada się na niższe rachunki za prąd. Urządzenie marki Sharp to także doskonałe rozwiązanie dla każdego alergika. Program AllergySmart zwalcza powszechnie spotykane alergeny i bakterie ze skutecznością 99 proc.

Postaw na naturę

Nowoczesna pralka i rezygnacja z prasowania to nie wszystko, co możemy zrobić dla planety, zwłaszcza jeśli chodzi o pranie. Ogromne znaczenie ma także to, co w czym prane są ubrania. Ogromna większość proszków, które dostępne są w sklepach to przede wszystkim chemia. Wykorzystywane do ich produkcji związki później trafiają do gleby czy wody, a w konsekwencji do jedzenia, które później trafia na nasz stół. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na to z czego został zrobiony proszek i wybierać te, które mają możliwie jak najkrótszy skład. Można także samemu przygotować proszek do prania.

Polecamy: Proszek do prania - czy może nam zaszkodzić? Alergia na proszek do prania

belka-pralka

Fot: Sharp

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
21
Polecamy
5 błędów, które popełniamy robiąc pranie
5 błędów, które popełniamy robiąc pranie TVN zdrowie
Jak wyczyścić pralkę, gdy czujemy nieprzyjemny zapach?
Jak wyczyścić pralkę, gdy czujemy nieprzyjemny zapach? TVN zdrowie
Idealna pralka dla alergików.
5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę
Idealna pralka dla alergików. 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę Dzień Dobry TVN
Pralko-suszarka czy pralka i suszarka osobno?
Jak wybrać?
Pralko-suszarka czy pralka i suszarka osobno? Jak wybrać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?