Polub nas na Facebooku
Czytasz: Bądź bardziej eco i zapomnij o prasowaniu!
menu
Polub nas na Facebooku

Bądź bardziej eco i zapomnij o prasowaniu!

Kobieta, która prasuje

Fot: praetorianphoto / gettyimages.com

Ubrania tuż po wyschnięciu nie wyglądają najlepiej i bardzo często wymagają prasowania. Niestety czynność, dzięki której ciuchy wyglądają dobrze i schludnie, nie jest najlepsza dla środowiska. Ekolodzy namawiają, aby zaprzestawać używania żelazka i pomyśleć o ochronie środowiska. Co łączy prasowanie z troską o planetę?

Okazuje się, że bardzo dużo! Specjaliści od ochrony środowiska wyliczyli, że w ciągu roku na prasowanie tracimy 28 godzin i zużywamy przy tym 130 kWh, co ma bezpośredni wpływ na zmiany klimatyczne. Zdaniem ekologów, ze względu na dość nietrwałe efekty prasowania warto całkowicie z niego zrezygnować dla dobra planety i w ramach oszczędności czasu.

Jeśli nie prasowanie, to co?

Ochrona i troska o planetę to jedno, a schludny wygląd to drugie. Wymięte i pogniecione ubranie nie świadczy za dobrze o sobie, która je nosi. Mijając taką osobę na ulicy czy widząc na spotkaniu raczej nie myślimy o tym, że trafiliśmy na kogoś, komu los planety nie jest obojętny. Pierwsze skojarzenia, które przychodzą nam do głowy oscylują gdzieś pomiędzy niechlujem a leniem. Zatem, co zrobić, aby dbać o środowisko i wyglądać schludnie?

Patentów jest kilka. Najprościej jest nie trzymać prania w pralce zbyt długo i rozwiesić je od razu po zakończonym cyklu. Jeśli dobrze je strzepniemy i dokładnie rozwiesimy na suszarce na ubraniu nie powinny się pojawić zagięcia.

Dobrym rozwiązaniem będzie także zmniejszenie obrotów podczas wirowania lub kiedy to możliwe zupełne z niego rezygnować. To właśnie wtedy ubrania gniotą się najbardziej.

Postaw na dobre urządzenie

Powyższe zabiegi niewiele dadzą, jeśli pralka, której używamy nie jest najlepszej jakości. Nowoczesne urządzenia mają programy, które chronią ubrania przed nadmiernym gnieceniem. Taką funkcje posiada m.in. pralka marki Sharp.

Warto zwrócić uwagę na model pralki ES-HFH914AW3, która została wyposażona w funkcję BubbleDrum (dbającą o doskonały wygląd ubrań, a jednocześnie zwiększającą wydajność prania i wirowania), funkcję "mniej zgnieceń" (która zmienia parametry prania tak, aby ubrania po wyjęciu z pralki były jak najmniej pogniecione) oraz system Eco-Logic (który dostosowuje ilość wody, temperaturę i obroty silnika do wielkości załadunku).

Pralka marki Sharp posiada najwyższą klasę energetyczną, czyli A+++. Dzięki temu urządzenie zużywa mniej energii, co przekłada się na niższe rachunki za prąd. Urządzenie marki Sharp to także doskonałe rozwiązanie dla każdego alergika. Program AllergySmart zwalcza powszechnie spotykane alergeny i bakterie ze skutecznością 99 proc.

Postaw na naturę

Nowoczesna pralka i rezygnacja z prasowania to nie wszystko, co możemy zrobić dla planety, zwłaszcza jeśli chodzi o pranie. Ogromne znaczenie ma także to, co w czym prane są ubrania. Ogromna większość proszków, które dostępne są w sklepach to przede wszystkim chemia. Wykorzystywane do ich produkcji związki później trafiają do gleby czy wody, a w konsekwencji do jedzenia, które później trafia na nasz stół. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na to z czego został zrobiony proszek i wybierać te, które mają możliwie jak najkrótszy skład. Można także samemu przygotować proszek do prania.

Polecamy: Proszek do prania - czy może nam zaszkodzić? Alergia na proszek do prania

belka-pralka

Fot: Sharp

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
21
Polecamy
Idealna pralka dla alergików. 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę
Idealna pralka dla alergików. 5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę Dzień Dobry TVN
Pralko-suszarka czy pralka i suszarka osobno? Jak wybrać?
Pralko-suszarka czy pralka i suszarka osobno? Jak wybrać? Dzień Dobry TVN
Twoja rodzina bawi się na urlopie, a Ty jesteś w domu? Kilka wskazówek jak zaoszczędzić
Twoja rodzina bawi się na urlopie, a Ty jesteś w domu? Kilka wskazówek jak zaoszczędzić TVN zdrowie
Pralko-suszarka - jak działa? I dlaczego sprawdzi się w mieszkaniu?
Pralko-suszarka - jak działa? I dlaczego sprawdzi się w mieszkaniu? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką