Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badanie wzroku: kto może je wykonywać i jak często powinno odwiedzać się gabinet okulistyczny?
menu
Polub nas na Facebooku
Artykuł z cyklu "OCZYwiście. Wyraźnie możesz"

Badanie wzroku: kto może je wykonywać i jak często powinno odwiedzać się gabinet okulistyczny?

Getty Images

Oczy są wrażliwym narządem, dlatego należy o nie wyjątkowo dbać. Jednym z elementów takiej troski jest regularne badanie. Jak często powinno się je wykonywać i kto może je przeprowadzić? Sprawdź!

Często bywa tak, że lekarski gabinet odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś nas boli. Kiedy zdrowie dopisuje, przeważnie nie wpisujemy badań do swojego kalendarza. Czy postępujemy słusznie? Niestety nie. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza nie tylko ułatwia leczenie, ale także daje większe szanse na całkowite pozbycie się problemu. To zasada, której mądrze jest się trzymać – a w szczególności pod kątem badania wzroku. 

Jak często powinno się badać oczy?

Częstotliwość odwiedzin gabinetu okulistycznego jest różna i zależy przeważnie od wieku pacjenta. Uważa się bowiem, że osoby przed 40. rokiem życia powinny badać oczy raz na dwa lub trzy lata. Natomiast po przekroczeniu 40-stki powinno robić się to co roku. Dlaczego? A dlatego, że wówczas zaczynają powoli rozwijać się takie choroby, jak na przykład jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. Oba te schorzenia na początku nie mają wpływu na widzenie. Niestety nieleczone mogą doprowadzić do ślepoty.

Warto również wiedzieć, że istnieje tak zwana grupa ryzyka, której reprezentanci powinni regularnie sprawdzać stan oczu. Kto należy do tego grona? Pacjenci, w których rodzinie występowały poważne choroby oczu, ci którzy mają wadę wzroku powyżej 3,5 dioptrii czy cukrzycę. Takie osoby są bowiem bardziej podatne na zmiany w dnie oka. Regularne, coroczne wizyty u okulisty powinny planować też pacjenci, którzy cierpią na stwardnienie rozsiane czy nowotwory.

Do okulisty poza wizytami kontrolnymi, należy udać się za każdym razem, gdy zauważy się nagłe pogorszenie wzroku. Lekarz pomoże także wtedy, gdy pojawi się swędzenie, pieczenie czy piasek pod powiekami. Jednakże przy tych ostatnich objawach warto mieć na uwadze, że mogą one być związane z zespołem suchego oka. Ten stan chorobowy często powodowany jest wielogodzinną pracą przed komputerem czy przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zanim więc zapiszesz się do lekarza, wypróbuj kropli do oczu, które zazwyczaj radzą sobie z takimi symptomami. Po jakie warto sięgnąć? My polecamy Systane® Ultra, które przyniosą szybka ulgę.

Kto może wykonać badanie oczu?

Odpowiedź na to pytanie w pierwszej kolejności na myśl nasuwa okulistę. Do takiego specjalisty należy udać się nie tylko po to, by sprawdzić czy ma się wadę wzroku, lecz także ze wszelkimi dolegliwościami narządu wzroku. Okulista może pomóc, gdy odczuwamy ból, pieczenie, świąd czy uczucie piasku pod powiekami. Dodajmy, że do tego typu lekarza należy zgłosić się również wtedy, gdy doznamy urazu oczu lub drobne dolegliwości nie będą ustępowały po zastosowaniu leków bez recepty.

Zobacz film i poznaj nawilżające krople Systane Complete®

Zobacz film: Jak działają krople Systane® Complete? Źródło: Alcon

Czy tylko lekarz może zbadać nam oczy? Niekoniecznie. Wady wzroku (i nie tylko) może określić również optometrysta. Taką osobę znajdziesz bardzo często w salonach optycznych, które poza oprawkami nierzadko w gratisie oferują badanie wzroku właśnie. Pamiętaj, że nie wykona on badania oczu, ale za to najlepiej dobierze właściwą korekcję.

Dodajmy, że często także optycy mają skończone specjalne kursy, na których uczyli się  badania w celu doboru okularów czy soczewek.

Problemy ze wzrokiem może stwierdzić również szkolna pielęgniarka, która zazwyczaj okresowo określa kondycje uczniów. Pamiętaj jednak, że nie będzie to profesjonalny test, a jedynie wskazówka, że dane dziecko powinno udać się do specjalisty.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2
0
Polecamy
Kiedy oko zawodzi.
Co powinno sprowokować do wizyty u specjalisty?
Kiedy oko zawodzi. Co powinno sprowokować do wizyty u specjalisty? TVN zdrowie
Okulista - specjalista od wzroku.
Kiedy warto się do niego udać?
Okulista - specjalista od wzroku. Kiedy warto się do niego udać? TVN zdrowie
Róża Thun walczy o odzyskanie wzroku:
"Przeszłam już trzy operacje i czeka mnie następna"
Róża Thun walczy o odzyskanie wzroku: "Przeszłam już trzy operacje i czeka mnie następna" Dzień Dobry TVN
Badania profilaktyczne, które należy wykonywać regularnie
Badania profilaktyczne, które należy wykonywać regularnie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?