Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badanie urodynamiczne - charakterystyka, wskazania, przebieg
menu
Polub nas na Facebooku

Badanie urodynamiczne - charakterystyka, wskazania, przebieg

Mężczyzna trzymający się za krocze

Fot: vchalup / stock.adobe.com

Badanie urodynamiczne jest wykonywane w przypadku zaburzeń pracy narządów układu moczowego - pęcherze moczowego i cewki moczowej. Diagnostyka przeprowadzana jest razem z uroflowmetrią, czyli pomiarem przepływu moczu. 

Badanie urodynamiczne zazwyczaj wykonuje się w sytuacji, kiedy lekarz nie może ustalić przyczyny problemów z oddawaniem moczu na podstawie wywiadu i podstawowych badań krwi.

Urodynamika - co to jest?

Urodynamika to badanie, które pozwala ocenić wydolność dróg moczowych. Urodynamika jest również elementem diagnostyki przy określaniu przyczyn zaburzeń związanych z nietrzymaniem lub zatrzymywaniem moczu w organizmie. W trakcie badania, sprawdzana jest czynność skurczowa mięśni w obrębie pęcherza moczowego i cewki moczowej, uczestniczących w procesie mikcji (oddawania moczu). Częścią urodynamiki jest uroflowmetria polegająca na ocenie przepływu cewkowego. 

Natomiast drugi etap badania to cystometria, będąca zasadniczą częścią badania urodynamicznego. Poza tym, badane jest również napięcie zwieraczy w czasie zatrzymywania moczu oraz ciśnienie w odbytnicy oraz w pęcherzu. Dodatkowo można również wykonać test ciśnienie/przepływ sprawdzający zwężenie anatomiczne cewki oraz badanie manometryczne górnych dróg moczowych., w trakcie którego górne drogi moczowe wypełnia się solą fizjologiczną w przypadku zaawansowanych postaci nadnerczy.

Warto wiedzieć, że średnia szybkość przepływu moczu wynosi:
  • w wieku 4 - 7 lat - 18 ml / s;
  • w wieku 7 - 13 lat - u chłopców - 12 ml / s, a u dziewczynek - 15 ml / s;
  • w wieku 14 - 45 lat - u chłopaków / mężczyzn - 12 ml / s, a u dziewczyn / kobiet - 18 ml / s;
  • w wieku 45 - 75 lat - u mężczyzn - 9 ml / s, a u kobiet - 18 ml / s.

Urodynamika - wskazania i cena

Urodynamika jest wskazana w przypadku osób, które mają problem z nietrzymaniem moczu. Istnieją dwa rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe związane z wyciekaniem płynu w trakcie wysiłku, kichania, śmiania się lub kasłania; oraz parcie naglące spowodowane bardzo silnym, a zarazem nagłym przymusem skorzystania z toalety.

Poza tym, wskazaniami do badania urodynamicznego są:

  • moczenie się (u dzieci) w nocy i w dzień;
  • częstomocz;
  • długi czas oddawania moczu;
  • zbyt mała objętość moczu;
  • zaleganie moczu w pęcherzu lub na wysokości nerek.

Cena za badanie urodynamiczne waha się od 250 do 800 złotych. Wizyty mogą być również refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).

Badanie urodynamiczne - czy boli?

Badanie urodynamiczne nie jest bolesne, jednak może być odczuwany dyskomfort w czasie wykonywania testów. Okolice odbytu i wejścia do cewki moczowej są zawsze smarowane żelem zawierającym lidokainę do znieczulenia miejscowego i zmniejszenia dyskomfortu związanego z wprowadzaniem cewnika do cienkiej cewki moczowej. Po wykonaniu badania może być odczuwane szczypanie przy oddawaniu moczu, które przechodzi samoistnie. W trakcie testów może być potrzebne wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, dlatego kobiety będące w ciąży nie mogą być poddawane badaniu.

Przygotowanie do badania urodynamicznego pęcherza

Na badanie urodynamiczne warto zarezerwować co najmniej 15-30 minut. Przed planowaną wizytą u lekarza pacjent powinien zrobić badania moczu razem z posiewem oraz wziąć dokumentację medyczną razem z aktualnie przyjmowanymi lekami. Mogą być także potrzebne wyniki z badania USG jamy brzusznej, funkcji nerek oraz stężenia kreatyniny w surowicy. Przed badaniem warto również przez trzy doby prowadzić dziennik mikcji z dokładnymi informacjami dotyczącymi ilości oddawanego moczu. Dzień przed planowaną urodynamiką warto jeść lekkostrawne posiłki oraz pić płyny niegazowane. Wieczorem można włożyć czopek glicerynowy lub wykonać lewatywę dostępną w aptece. 

Te czynności mają na celu zmniejszyć ilość gazów jelitowych, które w przypadku wykonywania zdjęcia RTG przysłaniałyby obraz. Rano należy oddać mocz oraz stolec, a także wypić ok. 0,5 litra wody. Badanie powinno być przeprowadzone przy pełnym, lecz nie przepełnionym brzuchem, dlatego przed urodynamiką nie można oddawać moczu. Osoby, które ze względu na problemy z funkcjonowaniem narządów układu moczowego, przyjmują leki, mogą zostać poproszone o ich odstawienie.

Urodynamika - przebieg badania

Badanie urodynamiczne trwa około 15 - 30 minut, może się jednak przedłużyć do 90 minut, jeśli pacjent ma wykonywaną urodynamikę z pomiarem moczu. Wizyta odbywa się w sterylnych warunkach w zamkniętym pomieszczeniu, tak aby badana osoba czuła się jak najbardziej komfortowo. Pacjent rozbiera się od pasa w dół, a następnie siada na specjalnym fotelu. Lekarz wprowadza dwa cewniki: jedną rurkę przez cewkę moczową do pęcherza, zaś drugą do odbytnicy. Poprzez urządzenie do pęcherza doprowadzana jest sól fizjologiczna lub woda destylowana. Dzięki temu, lekarz może zarejestrować ciśnienie panujące w pęcherzu. Poza tym, sprawdzane jest ciśnienie w odbytnicy. Następnie pacjent oddaje mocz do specjalnego urządzenia (urowflowmetru) mierzącego czas ilość oraz szybkość mikcji. Badanie może być również wykonywane w postaci oddzielnych testów, na które składają się:

  • uroflometria - wolny przepływ moczu;
  • cystometria - wypełnienie pęcherza solą fizjologiczną lub wodą destylowaną;
  • cystometria z przepływem - wypełnienie pęcherza połączone z jego powolnym opróżnianiem;
  • profilometria - badanie długości i ciśnienia panującego w cewce moczowej.

Badanie urodynamiczne u dzieci

Dzieci, które mają mieć przeprowadzone badanie urodynamiczne, mogą zjeść śniadanie oraz napić się wody. Kiedy maluch odczuwa potrzebę oddania moczu, lekarz kieruje go do specjalnej toalety sprzężonej, w której automatycznie badana jest szybkość przepływu strumienia moczu. Następnym etapem jest badanie USG, w trakcie którego lekarz mierzy ilość moczu zalegającego w pęcherzu. Badania trwa ok. 20 minut.

Zobacz film: Doskonalenie techniki chirurgicznej – laparoskopia. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
3
Polecamy
Na czym polega badanie urodynamiczne?
Jak się do niego przygotować?
Na czym polega badanie urodynamiczne? Jak się do niego przygotować? TVN zdrowie
Czym jest uroflowmetria?
Opis badania i interpretacja jego wyników
Czym jest uroflowmetria? Opis badania i interpretacja jego wyników TVN zdrowie
Glukoza w moczu w ciąży – kiedy powinniśmy się martwić?
Glukoza w moczu w ciąży – kiedy powinniśmy się martwić? Dzień Dobry TVN
Szokujące dane!
40 proc.
Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa
Szokujące dane! 40 proc. Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty