Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badanie przeciwciał anty-TPO – wskazania i wyniki
menu
Polub nas na Facebooku

Badanie przeciwciał anty-TPO – wskazania i wyniki

NAN

Fot: nd3000 / fotolia.com

Podczas diagnozowania autoimmunologicznych chorób tarczycy niezwykle ważnym badaniem jest analiza stężenia anty-TPO. Te przeciwciała zwalczają komórki tarczycy, mylnie określane odczytywane przez organizm jako zagrożenie. Dzięki temu są w stanie pomóc lekarzowi w dobraniu odpowiedniej diagnozy.

Badanie przeciwciał anty-TPO (aTPO) wykonuje się poprzez pobranie próbki krwi i zazwyczaj łączy się je z innymi analizami. Dzięki niemu lekarz jest w stanie bardzo dużo powiedzieć o źródle problemu pochodzącego z tarczycy. Wykorzystuje się je między innymi podczas diagnozowania chorób Gravesa-Basedowa i Hashimoto.

Badanie anty-TPO

Przeciwciała przeciwtarczycowe (przeciwko tyreoperoksydazie) są produkowane przez układ immunologiczny – nie występują one u osób zdrowych. Anty-TPO doprowadzają do zaburzenia pracy tarczycy – możliwe jest utrzymywanie się długotrwałego stanu zapalnego, a także jego niedoczynności lub nadczynności. Badanie anty-TPO wykonuje się w przypadku podejrzenia występowania choroby autoimmunologicznej, tocznia rumieniowatego czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Ponadto pomaga ono określić, czy pacjent może przyjmować niektóre środki farmakologiczne (np. interferon alfa, lit lub amiodaron).

Badanie anty-TPO a tarczyca

Wskazaniem do przeprowadzenia badań będą przede wszystkim objawy zaburzenia pracy gruczołu tarczycy. W przypadku niedoczynności są to w głównej mierze: ospałość, skłonność do tycia, wole, ogólne osłabienie, wypadanie włosów, zaparcia, wizualne pogorszenie stanu skóry. Nadczynność wiąże się z kolei ze wzmożonym poceniem, bezsennością, wytrzeszczem oczu i znaczną utratą wagi – co jest konsekwencją przyspieszonego metabolizmu. Od prawidłowej pracy tarczycy zależy ogólny stan organizmu. U kobiet (a niedoczynność tarczycy występuje u nich znacznie częściej niż u mężczyzn) może doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania i utrudnić zajście w ciążę. Chorzy uskarżają się nie tylko na objawy fizyczne, ale także psychiczne – wielu z nich cierpi na stany depresyjne, obniżone libido, zaburzenia koncentracji i pamięci. Badanie anty-TPO wykonuje się również w przypadku otrzymania niepokojących wyników badań TSH, T3 i T4, które obrazują stan funkcjonalny tarczycy.

Anty-TPO – norma

Samo badanie nie różni się niczym od standardowego pobrania krwi z żyły łokciowej. W przeciwieństwie do wielu standardowych analiz, nie istnieje jednak pojęcie jednolitej normy aTPO. Ta zależy od wielu czynników, takich jak płeć i wiek chorego, a także wewnętrzne wytyczne laboratorium – właśnie z tego powodu sugeruje się korzystanie z usług jednej placówki. Wyniki anty-TPO mogą powiedzieć nam wiele o stanie zdrowia:

  • wysokie anty-TPO może świadczyć o poważnych chorobach autoimmunologicznych – przewlekłym zapaleniu tarczycy (chorobie Hashimoto) oraz chorobie Gravesa i Basedowa;
  • niskie anty-TPO powinno z kolei skłonić do podjęcia dalszej diagnostyki i konkretnego leczenia. Zwykle towarzyszy rakowi tarczycy, reumatoidalnemu zapaleniu stawów lub cukrzycy typu I.

Anty-TPO – co pozwala wykryć

Choroby, o których świadczy wysokie stężenie anty TPO, stanowią olbrzymie zagrożenie dla zdrowia i życia. Pomimo egzotycznych nazw występują jednak coraz częściej i stanowią istotny problem dla wielu pacjentów na całym świecie. Choroba Hashimoto jest przewlekła i często prowadzi do niedoczynności tarczycy. Do klasycznych objawów choroby Hashimoto należą: osłabienie, zaparcia, długa i bolesna miesiączka u kobiet, chrypka i wole tarczycowe. Często towarzyszą im zaburzenia psychiczne – rozdrażnienie, przygnębienie i ciągłe zmęczenie. W grupie ryzyka znajdują się zwłaszcza kobiety między 45. a 60. rokiem życia. Obserwuje się widoczną zależność genetyczną – Hashimoto najczęściej atakuje osoby, których krewni cierpieli na tę chorobę. Oprócz badania anty-TPO wykonuje się także badania hormonów – TSH, FT4, oraz biopsję cienkoigłową tarczycy. Warto zaznaczyć, że nie ma całkowicie skutecznego leczenia. Stosuje się leczenie substytucyjne.

Zobacz film: Obraz tarczycy zdrowej i z Hashimoto. Źródło: 36,6

Choroba Gravesa i Basedowa

Badanie anty-TPO pozwala wykryć chorobę Gravesa i Basedowa. Towarzyszą jej często inne schorzenia autoimmunologiczne, w tym reumatoidalne zapalenie stawów i bielactwo. Osoby uskarżają się na wiele objawów, również na te klasyczne dla nadczynności tarczycy. W przebiegu choroby można zaobserwować: wole tarczycowe, wytrzeszcz oczu, obrzęk palców (tak zwaną akropachię tarczycową), kołatanie serca, zwiększoną potliwość, chudnięcie, drżenie rąk i bezsenność. W przebiegu choroby Gravesa i Basedowa występują również nieprawidłowości okulistyczne, takie jak ból gałek ocznych, łzawienie, zmniejszenie ostrości wzroku, uczucie piasku pod powiekami. W niektórych przypadkach istnieje również zagrożenie utraty wzroku. Stosuje się leczenie objawowe.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
152
36
Polecamy
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu 
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu  Dzień Dobry TVN
Badanie anty-TPO – czym jest i jakie są normy? 
Badanie anty-TPO – czym jest i jakie są normy?  TVN zdrowie
Badania profilaktyczne, które należy wykonywać regularnie
Badania profilaktyczne, które należy wykonywać regularnie Dzień Dobry TVN
Badanie obrazowe tarczycy - jak wygląda?
Badanie obrazowe tarczycy - jak wygląda? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty