Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badanie przeciwciał anty-TPO – wskazania i wyniki
menu
Polub nas na Facebooku

Badanie przeciwciał anty-TPO – wskazania i wyniki

NAN

Fot: nd3000 / fotolia.com

Podczas diagnozowania autoimmunologicznych chorób tarczycy niezwykle ważnym badaniem jest analiza stężenia anty-TPO. Te przeciwciała zwalczają komórki tarczycy, mylnie określane odczytywane przez organizm jako zagrożenie. Dzięki temu są w stanie pomóc lekarzowi w dobraniu odpowiedniej diagnozy.

Badanie przeciwciał anty-TPO (aTPO) wykonuje się poprzez pobranie próbki krwi i zazwyczaj łączy się je z innymi analizami. Dzięki niemu lekarz jest w stanie bardzo dużo powiedzieć o źródle problemu pochodzącego z tarczycy. Wykorzystuje się je między innymi podczas diagnozowania chorób Gravesa-Basedowa i Hashimoto.

Badanie anty-TPO

Przeciwciała przeciwtarczycowe (przeciwko tyreoperoksydazie) są produkowane przez układ immunologiczny – nie występują one u osób zdrowych. Anty-TPO doprowadzają do zaburzenia pracy tarczycy – możliwe jest utrzymywanie się długotrwałego stanu zapalnego, a także jego niedoczynności lub nadczynności. Badanie anty-TPO wykonuje się w przypadku podejrzenia występowania choroby autoimmunologicznej, tocznia rumieniowatego czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Ponadto pomaga ono określić, czy pacjent może przyjmować niektóre środki farmakologiczne (np. interferon alfa, lit lub amiodaron).

Badanie anty-TPO a tarczyca

Wskazaniem do przeprowadzenia badań będą przede wszystkim objawy zaburzenia pracy gruczołu tarczycy. W przypadku niedoczynności są to w głównej mierze: ospałość, skłonność do tycia, wole, ogólne osłabienie, wypadanie włosów, zaparcia, wizualne pogorszenie stanu skóry. Nadczynność wiąże się z kolei ze wzmożonym poceniem, bezsennością, wytrzeszczem oczu i znaczną utratą wagi – co jest konsekwencją przyspieszonego metabolizmu. Od prawidłowej pracy tarczycy zależy ogólny stan organizmu. U kobiet (a niedoczynność tarczycy występuje u nich znacznie częściej niż u mężczyzn) może doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania i utrudnić zajście w ciążę. Chorzy uskarżają się nie tylko na objawy fizyczne, ale także psychiczne – wielu z nich cierpi na stany depresyjne, obniżone libido, zaburzenia koncentracji i pamięci. Badanie anty-TPO wykonuje się również w przypadku otrzymania niepokojących wyników badań TSH, T3 i T4, które obrazują stan funkcjonalny tarczycy.

Anty-TPO – norma

Samo badanie nie różni się niczym od standardowego pobrania krwi z żyły łokciowej. W przeciwieństwie do wielu standardowych analiz, nie istnieje jednak pojęcie jednolitej normy aTPO. Ta zależy od wielu czynników, takich jak płeć i wiek chorego, a także wewnętrzne wytyczne laboratorium – właśnie z tego powodu sugeruje się korzystanie z usług jednej placówki. Wyniki anty-TPO mogą powiedzieć nam wiele o stanie zdrowia:

  • wysokie anty-TPO może świadczyć o poważnych chorobach autoimmunologicznych – przewlekłym zapaleniu tarczycy (chorobie Hashimoto) oraz chorobie Gravesa i Basedowa;
  • niskie anty-TPO powinno z kolei skłonić do podjęcia dalszej diagnostyki i konkretnego leczenia. Zwykle towarzyszy rakowi tarczycy, reumatoidalnemu zapaleniu stawów lub cukrzycy typu I.

Anty-TPO – co pozwala wykryć

Choroby, o których świadczy wysokie stężenie anty TPO, stanowią olbrzymie zagrożenie dla zdrowia i życia. Pomimo egzotycznych nazw występują jednak coraz częściej i stanowią istotny problem dla wielu pacjentów na całym świecie. Choroba Hashimoto jest przewlekła i często prowadzi do niedoczynności tarczycy. Do klasycznych objawów choroby Hashimoto należą: osłabienie, zaparcia, długa i bolesna miesiączka u kobiet, chrypka i wole tarczycowe. Często towarzyszą im zaburzenia psychiczne – rozdrażnienie, przygnębienie i ciągłe zmęczenie. W grupie ryzyka znajdują się zwłaszcza kobiety między 45. a 60. rokiem życia. Obserwuje się widoczną zależność genetyczną – Hashimoto najczęściej atakuje osoby, których krewni cierpieli na tę chorobę. Oprócz badania anty-TPO wykonuje się także badania hormonów – TSH, FT4, oraz biopsję cienkoigłową tarczycy. Warto zaznaczyć, że nie ma całkowicie skutecznego leczenia. Stosuje się leczenie substytucyjne.

Zobacz film: Obraz tarczycy zdrowej i z Hashimoto. Źródło: 36,6

Choroba Gravesa i Basedowa

Badanie anty-TPO pozwala wykryć chorobę Gravesa i Basedowa. Towarzyszą jej często inne schorzenia autoimmunologiczne, w tym reumatoidalne zapalenie stawów i bielactwo. Osoby uskarżają się na wiele objawów, również na te klasyczne dla nadczynności tarczycy. W przebiegu choroby można zaobserwować: wole tarczycowe, wytrzeszcz oczu, obrzęk palców (tak zwaną akropachię tarczycową), kołatanie serca, zwiększoną potliwość, chudnięcie, drżenie rąk i bezsenność. W przebiegu choroby Gravesa i Basedowa występują również nieprawidłowości okulistyczne, takie jak ból gałek ocznych, łzawienie, zmniejszenie ostrości wzroku, uczucie piasku pod powiekami. W niektórych przypadkach istnieje również zagrożenie utraty wzroku. Stosuje się leczenie objawowe.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
150
34
Polecamy
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu 
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu  Dzień Dobry TVN
Badanie anty-TPO – czym jest i jakie są normy? 
Badanie anty-TPO – czym jest i jakie są normy?  TVN zdrowie
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej
Bezdech senny - przyczyny, objawy, leczenie i wiele więcej Dzień Dobry TVN
Badanie obrazowe tarczycy - jak wygląda?
Badanie obrazowe tarczycy - jak wygląda? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?