Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badanie nasienia
menu
Polub nas na Facebooku

Badanie nasienia

NAN

Fot: koszivu / stock.adobe.com

Seminogram, jako podstawowe badanie diagnostyczne, pozwala poznać ogólne parametry nasienia. W formie rozszerzonej umożliwia ocenę budowy plemników i oznaczenie proporcji między zbudowanymi prawidłowo a uszkodzonymi strukturalnie.

Badanie nasienia weryfikuje płodność mężczyzny i ma szczególne znaczenie na pierwszym etapie diagnostyki. W wyniku zmian środowiskowych, ekspozycji na czynniki toksyczne i promieniowanie, otyłości, siedzącego trybu życia czy chorób (ogólnoustrojowych, ale zwłaszcza narządu moczowo-płciowego) w ostatnich latach zaobserwowano znaczne zmniejszenie się w nasieniu plemników prawidłowo zbudowanych i o pożądanej ruchliwości.

Badanie nasienia – normy

Parametry nasienia są oceniane w odniesieniu do norm ustalanych przez Światową Organizację Zdrowia (ang. World Health Organization – WHO), które zmieniały się na przestrzeni lat w związku z prowadzeniem nowych badań i obserwacji medycznych. Obecnie obowiązują normy wydane w 2010 roku, według których możemy interpretować wyniki badania nasienia. Najważniejsze wskaźniki przedstawiają się następująco:

 • liczebność plemników: ≥ 15 mln/ml lub ≥ 39 mln/ejakulat,
 • żywotność plemników: ≥ 58% żywych plemników,
 • ruchliwość plemników: ≥ 32% plemników o ruchu postępowym,
 • morfologia plemników: ≥ 4% plemników o prawidłowej budowie,
 • pH: ≥ 7,2,
 • objętość ejakulatu: ≥ 1,5 ml.

Wynik wyższy dla danego parametru od przytoczonych wartości jest więc traktowany jako dobry, ale interpretacja całego seminogramu jest dużo bardziej złożona. Obejmuje zależności i oddziaływanie na siebie nawzajem poszczególnych parametrów, w połączeniu z dodatkowymi informacjami zebranymi podczas wywiadu z pacjentem, takich jak częstotliwość współżycia seksualnego czy czas wstrzemięźliwości płciowej. Złożona ocena jest konieczna, zwłaszcza kiedy wyniki poszczególnych parametrów są niższe niż w przedstawionych normach. Dlatego w celu właściwej interpretacji wyniku należy skonsultować się z andrologiem bądź urologiem, który może zlecić dodatkowe badania, aby odpowiednio dobrać sposób leczenia.

Seminogram – uwagi do interpretacji wyników

Ważne, aby pamiętać, że dobre wyniki nie oznaczają 100% pewności, że mężczyzna jest płodny. Istnieją parametry, których nie sposób zbadać w badaniu podstawowym i niezbędne są dokładniejsze pomiary. Podobnie wyniki poniżej normy również nie są jednoznaczne z niepłodnością. Znane są przypadki, że u tego typu pacjentów poczęcie dziecka drogą naturalną było możliwe, ale wymagało dłuższego czasu. Istotne też, aby wiedzieć, że parametry nasienia nie są stałe – nasienie podlega zmianom fizjologicznym, a dodatkowo na jego jakość wpływają zmiany w trybie życia i różne czynniki zewnętrzne, np. stres, choroby, dieta, używki, mała aktywność fizyczna, czynniki szkodliwe itp. Oznacza to, że wcześniej płodny mężczyzna po kilku latach może mieć problem z jakością nasienia i odwrotnie.

Badanie nasienia, jak się przygotować?

Seminogramu nie należy wykonywać w trakcie infekcji przebiegających z gorączką. Lekarz musi zostać poinformowany o wszelkich chorobach i lekach przyjmowanych na 3 miesiące przed badaniem – umożliwi to właściwą interpretację wyniku. Trzy do pięciu dni przed badaniem należy powstrzymać się od współżycia seksualnego i wyłączyć z diety alkohol. Przed oddaniem próbki należy również dokładnie umyć żołądź członka.

Badany oddaje nasienie do sterylnego pojemnika. Istnieje możliwość oddania nasienia w domu, ale wówczas należy pamiętać, że pojemnik z próbką musi być dostarczony do badania (przychodni, laboratorium) nie później niż 30–40 minut od oddania i przetransportowany w temperaturze ciała (czyli w około 37 stopniach Celsjusza).

Warunki przechowywania nasienia mają duże znaczenie ze względu na jakość próbki, która trafi do laboratorium, a potem na wynik. Stąd też zaleca się oddawanie nasienia bezpośrednio w klinice.

Badanie nasienia – wskazania

Badanie nasienia powinno być wykonane w każdym przypadku, jeżeli kobieta nie zachodzi w ciążę w ciągu pierwszego roku, mimo regularnego współżycia 2-3 razy w tygodniu bez stosowania metod antykoncepcji. Wczesna diagnostyka oznacza dodatkowo szanse na wyeliminowanie czynników powodujących bądź pogłębiających niepłodność. Poza tym diagnostyka niepłodności kobiet jest dużo bardziej skomplikowana, wymaga inwazyjnych zabiegów i oznacza znacznie wyższe koszty, stąd warto zacząć od zbadania spermy mężczyzny.

Dodatkowymi wskazaniami do przeprowadzenia badania nasienia są także:

 • stany w obrębie układu rozrodczego sprzed zabiegów chirurgicznych i po nich,
 • planowana terapia przeciwnowotworowa, która jest wskazaniem do zamrożenia nasienia,
 • stany po leczeniu wnętrostwa lub skrętu jądra, przebytych w dzieciństwie,
 • stany po leczeniu steroidami (w tym zażywanie anabolików) oraz glikokortykoidami,
 • udział w programie dawców nasienia.

Badanie można przeprowadzić także na własne życzenie, bez żadnych wskazań medycznych. Jedna próbka nasienia umożliwia przeprowadzenie zarówno badań podstawowych, jak i dodatkowych, co znacznie podnosi komfort badanej osoby.

Zobacz film: Co to jest priapizm? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
Spermiogram – przygotowanie i wskazania do badania.
Jakie są normy spermiogramu?
Spermiogram – przygotowanie i wskazania do badania. Jakie są normy spermiogramu? TVN zdrowie
Badanie nasienia i interpretacja badań.
Co oznacza oligospermia?
Badanie nasienia i interpretacja badań. Co oznacza oligospermia? TVN zdrowie
Spermiogram - badanie nasienia.
Jak przygotować się do oceny jakości spermy
Spermiogram - badanie nasienia. Jak przygotować się do oceny jakości spermy Dzień Dobry TVN
Oligospermia:
leczenie, możliwość zajścia w ciążę
Oligospermia: leczenie, możliwość zajścia w ciążę Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu? Materiał sponsorowany
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie bakterie mogą żerować w lodówce i jak się ich pozbyć?
Jakie bakterie mogą żerować w lodówce i jak się ich pozbyć? Materiał sponsorowany