Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badania, których unikamy, a one mogą uratować nam życie
menu
Polub nas na Facebooku

Badania, których unikamy, a one mogą uratować nam życie

Mężczyzna u lekarza

Fot: Thomas Barwick / gettyimages.com

Profilaktyka nie jest naszą mocną stroną. Ogromna większość z nas nie wykonuje regularnie badań i zgłasza się do lekarza, kiedy dolegliwość zaczyna być trudna do wytrzymania. Taka zwłoka może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, których nie da się już cofnąć. Które badania budzą w nas największe obawy?

Lekarze podkreślają, że ogromną większość nowotworów można bardzo skutecznie leczyć pod warunkiem, że zmiana zostanie odpowiednio wcześnie wykryta. Niestety większość z nas – czy to ze strachu czy z braku wiedzy – unika ich jak ognia. A szkoda, bo choć, niektóre z nich nie należą do najprzyjemniejszych, to mogą uratować życie. Które badania budzą w nas największe obawy?

Kolonoskopia

To badanie budzi chyba największe obawy. Zupełnie niepotrzebnie, bo nie jest aż tak straszne, jak się wydaje i opory siedzą jedynie w naszej głowie. Na czym polega kolonoskopia? To badanie, które pozwala dokładnie obejrzeć dolny odcinek układu pokarmowego. W jego trakcie lekarz wprowadza przez odbyt specjalny endoskop. Na końcu urządzenia znajduje się kamera, która przesyła obraz do komputera. W trakcie kolonskopii z ciała pacjenta mogą wydobywać się płyny oraz gazy, jednak jest to naturalny odruch, którego nie trzeba się wstydzić. Badanie trwa od 15 do 45 minut. W czasie badania lekarz bardzo często pobiera wycinek do badania histopatologicznego, może także od razu usunąć niepokojące zmiany czy polipy.

Trzeb podkreślić, że kolonoskopia wymaga odpowiedniego przygotowania. Na dzień przed badaniem nie można nic jeść, pacjent pije jedynie środek przeczyszczający, który ma dokładnie oczyścić jelita.

Kolonoskopię należy pierwszy raz wykonać po 50 roku życia i powtarzać co dziesięć lat.

Gastroskopia

Podczas badania lekarz, z pomocą endoskopu, może dokładanie obejrzeć górną część odcinka pokarmowego, tj. przełyk, dwunastnicę oraz żołądek. Zanim jednak urządzenie zostanie wprowadzone, podaje się środek, który blokuje odruch wymiotny (najczęściej jamę ustną spryskuje się specjalnym aerozolem). Następnie pacjent układa się na boku z ugiętymi kolanami. W czasie badania lekarz może też pobrać lub usunąć niepokojące zmiany. Podczas badania można wykryć raka przełyku, żołądka, żylaki przełyku, a także wrzody żołądka lub dwunastnicy.

Cytologia

Rak szyjki macicy to jeden z tych nowotworów, który daje się całkowicie wyleczyć. Niestety Polska znajduje się w grupie nielicznych państw, które przegrywają walkę z tym nowotworem. Zdarza się, że studenci z innych krajów przyjeżdżają do Polski, aby zobaczyć raka szyjki macicy w zaawansowanym stadium! A tak nie powinno być! Raka można wykryć wykonując profilaktycznie cytologię. Badanie trwa zaledwie kilka minut, w jego trakcie lekarz (lub pielęgniarka) pobiera wymaz z szyjki macicy. Trwa to zaledwie kilka minut, a może uratować życie.

Warto zaznaczyć, że cytologię powinna wykonać – raz na dwa lata – każda aktywna seksualnie kobieta. Badanie można wykonać bezpłatnie, gdyż co roku Narodowy Fundusz Zdrowia rozsyła zaproszenia na cytologię.

Zobacz film i dowiedz się dlaczego Polski nie chodzą do ginekologa:

Zobacz film: Dlaczego Polki nie chodzą do ginekologa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Badania per rectum, czyli badania prosty

Rak prostaty to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Lekarze zalecają, aby każdy mężczyzna po 40. roku życia powinien badać prostatę raz w roku. Wstępne badanie przez odbyt nie wymaga od mężczyzny szczególnego przygotowania. Ułożenie pacjenta może być różne, najczęściej jednak stosuje się pozycję kolankowo-łokciową.

Zasadnicza część badania to wprowadzenie prze lekarza palca przez odbyt, oczywiście po wcześniejszym założeniu rękawiczki i zastosowaniu żelu z dwuprocentową lidokainą. Mimo że o problemach z prostą może świadczyć także podwyższony poziom jednego z hormonów – PSA – to tylko dzięki badaniu przez odbyt lekarz jest w stanie ocenić czy gruczoł ma prawidłową wielkość, czy też doszło do jego powiększenia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
4
Polecamy
Szokujące dane!
40 proc.
Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa
Szokujące dane! 40 proc. Polek nie widzi potrzeby chodzenia do ginekologa Dzień Dobry TVN
Dla jednych normalne, dla innych stresujące.
Jak usiąść na fotelu ginekologicznym?
Dla jednych normalne, dla innych stresujące. Jak usiąść na fotelu ginekologicznym? Dzień Dobry TVN
Badanie prostaty – badanie palpacyjne przez odbyt, PSA czy TRUS?
Badanie prostaty – badanie palpacyjne przez odbyt, PSA czy TRUS? TVN zdrowie
#20 minut, które uratuje Ci życie.
Dlaczego nie trzeba się bać kolonoskopii?
#20 minut, które uratuje Ci życie. Dlaczego nie trzeba się bać kolonoskopii? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Współcześni seniorzy są w lepszej kondycji, niż ich rówieśnicy z lat 90. - donoszą fińscy naukowcy
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Ponad połowa Polaków uważa, że noszenie maseczek szkodzi zdrowiu - wynika z nowego sondażu CBOS
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Kryzysy psychiczne nastolatków. Jak rozpoznać, że dziecko ma problemy i gdzie szukać pomocy
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Para z e-papierosów jest tak samo groźna, jak dym ze zwykłych papierosów
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania
Zdrowa dieta jest ważniejsza, niż szczupła sylwetka - dowodzą najnowsze badania