Polub nas na Facebooku
Czytasz: Azytromycyna: jakie są wskazania do jej stosowania i skutki uboczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Azytromycyna: jakie są wskazania do jej stosowania i skutki uboczne?

lek

Fot.: Innocenti / Getty Images

Azytromycyna jest stosowana w większości zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych, w pierwszej fazie boreliozy, czyli rumieniu wędrującym i niektórych chorobach przenoszonych drogą płciową. Jej wchłanianie może być upośledzone przy stosowaniu niektórych leków zobojętniających sole żołądkowe.

Azytromycyna jest pochodną erytromycyny, zalicza się ją do makrolidów nowej generacji. Jej działanie uzależnione jest od dawki leku. W większych dawkach działa bakteriobójczo, w mniejszych – bakteriostatycznie. Mechanizm jej działania polega na hamowaniu syntezy białka w komórkach bakteryjnych. Szczególnie sprawdza się przy zakażeniach Mycoplasma pneumoniae, Ureaplasma, Haemophilus influenzae, Chlamydia, Legionella, Streptococcus. Azytromycyna jest bardzo dobrze wchłaniana z przewodu pokarmowego po doustnym podaniu. Cechuje się bardzo dobrym przenikaniem do przestrzeni otrzewnowej, płynu stawowego, żółci, moczu i prostaty. Również z łatwością dostaje się do wydzieliny drzewa oskrzelowego i opłucnej. Gromadzona jest w fagocytach, w których migruje do miejsca zakażenia, co poprawia jej dystrybucję do tkanek objętych stanem zapalnym.

Wskazania do podawania azytromycyny

Jest to antybiotyk podawany doustnie w sytuacjach zakażenia przez drobnoustroje. Stany chorobowe, w których podaje się azytromycynę, to:

  • bakteryjne zakażenia górnych dróg oddechowych, w tym oskrzeli, płuc, zatok, gardła, migdałków, ucha środkowego,
  • róża,
  • liszajec,
  • ropne zapalenie skóry,
  • rumień wędrujący (borelioza),
  • trądzik pospolity,
  • niegonokokowe zapalenie cewki moczowej,
  • zapalenie szyjki macicy wywołane przez Chlamydia trachomatis,
  • ropne zapalenie spojówek.

Przeciwwskazania do stosowania azytromycyny

Głównym przeciwwskazaniem jest oczywiście alergia na azytromycynę, erytromycynę lub inne antybiotyki makrolidowe. Bardzo dużą ostrożność w stosowaniu tego antybiotyku należy mieć w przypadku uszkodzenia wątroby. Nie podaje się go dzieciom z masą ciała poniżej 5 kg.

Nie powinno się stosować leku u pacjentów z zaburzeniami rytmu serca i upośledzoną repolaryzacją serca, co ma odbicie w nieprawidłowym zapisie elektrokardiogramu (EKG). Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku zaburzeń neurologicznymi i psychicznymi. Nie stosuje się azytromycyny w przypadku ran oparzeniowych.

Interakcje azytromycyny

Pierwszą grupą leków stosowanych dość powszechnie, a upośledzających dostępność azytromycyny, są leki zobojętniające sok żołądkowy. Należy więc zachować co najmniej godzinny odstęp pomiędzy przyjęciem azytromycyny a leku zobojętniającego. Podobnie po jego spożyciu dobrze jest odczekać około 2 godzin. Powinno się zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu leków antyarytmicznych.

Azytromycyna – działania niepożądane

Ze względu na doustne podawanie leku mogą pojawić się objawy ze strony przewodu pokarmowego, jak bóle brzucha, wzdęcia, wymioty, biegunka. Ponadto występują niekiedy objawy alergii i nadwrażliwości na lek jak osutka czy obrzęk naczynioruchowy.

Dużo rzadziej pojawiają się działania niepożądane typu: bóle i zawroty głowy, senność, bóle stawów, zaburzenia trawienia, nerwowość, pobudzenie ruchowe, głuchota, szumy uszne, zaburzenia widzenia, zaburzenia rytmu serca, zapalenie trzustki, uszkodzenie wątroby, nerek czy silne reakcje skórne włącznie z martwicą naskórka.

Przedawkowanie azytromycyny może skutkować utratą słuchu, bardzo nasilonymi nudnościami, wymiotami i biegunką.

Azytromycyna a ciąża

Lek ten należy do kategorii B. Oznacza to, że podczas przeprowadzania badania na zwierzętach nie wykazano ryzyka dla płodu (jednak nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u kobiet ciężarnych) lub badania na zwierzętach wykazały pewne działania niepożądane na płód, ale badania wykonane na grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu. Można więc przyjmować ten lek w ciąży, wyłącznie jeśli jest taka konieczność. Azytromycyna podawana dospojówkowo może być stosowana zarówno w ciąży, jak i podczas karmienia piersią.

Dawkowanie azytromycyny

W zależności od wskazań dawkowanie może się różnić. W przypadku osób dorosłych stosuje się dawkę 500 mg raz dziennie przez 3 dni. Można również zastosować jednorazową dawkę 500 mg, a następnie 250 mg przez 4 dni. Jeśli azytromycyna ma być podana ze względu na chorobę przenoszoną drogą płciową, stosuje się pojedynczą dawkę 1g. Dawkowanie u dzieci zawsze należy przeliczać według masy ciała. Zazwyczaj sięga się po dawkę 10 mg na 1 kg masy ciała przez 3 dni.

Azytromycyna – czas leczenia

Czas połowicznego rozpadu azytromycyny wynosi 68 godzin, stąd wystarczy dawkowanie raz dziennie. Leczenie powinno trwać do 5 dni.

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
44
4
Polecamy
Ciąża a przeziębienie.
Jak przeziębienie wpływa na dziecko we wczesnej ciąży i na jej dalszych etapach?
Ciąża a przeziębienie. Jak przeziębienie wpływa na dziecko we wczesnej ciąży i na jej dalszych etapach? Dzień Dobry TVN
Amoksycylina – kiedy się ją stosuje?
Jakie są wskazania?
Amoksycylina – kiedy się ją stosuje? Jakie są wskazania? TVN zdrowie
Macromax - dawkowanie, przeciwwskazania, interakcje i skutki uboczne stosowania tego leku
Macromax - dawkowanie, przeciwwskazania, interakcje i skutki uboczne stosowania tego leku TVN zdrowie
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze
Zespół serotoninowy - występowanie, objawy i postępowanie lecznicze Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty