Polub nas na Facebooku
Czytasz: Azotyny w moczu u dorosłych i kobiet w ciąży – przyczyny, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Azotyny w moczu u dorosłych i kobiet w ciąży – przyczyny, leczenie

Próbka moczu do badania

Fot: someone25 / gettyimages.com

Najczęstszą przyczyną pojawienia się azotynów w moczu jest zakażenie dróg moczowych przez pałeczkę kałową, czyli Escherichia coli. Sama obecność azotynów nie jest niebezpieczna, jednak potwierdzenie zapalenia wymaga odpowiedniego leczenia.

Azotyny w moczu są wykorzystywane do wykrywania zakażeń układu moczowego za pomocą tzw. testów paskowych. Obecność azotynów w moczu nie jest groźna dla człowieka, wskazuje jednak na stan zapalny.

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: X-BankGallery, iStock

Co to są azotyny w moczu?

Pod wpływem bakterii Gram-ujemnych dochodzi do procesu redukcji azotanów zawartych w moczu i powstania azotynów. Bakterią najpowszechniej wywołującą zakażenia dróg moczowych jest Escherichia coli (E. coli). Może ona zostać wykryta za pomocą podstawowego testu paskowego. Jeśli wynik testu jest dodatni, najczęściej świadczy o obecności bakterii w znamiennym mianie, tzn. w liczbie przekraczającej 100 000 w 1 ml.

Azotyny obecne w moczu – przyczyny

Zakażenia układu moczowego są częstym problemem szczególnie u kobiet ze względu na inną niż u mężczyzn budowę anatomiczną – krótszą cewkę moczową oraz mniejszą odległość odbytu od ujścia zewnętrznego cewki moczowej. W efekcie łatwiej jest bakteriom przedostać się z okolic odbytu do dróg moczowych. Fizjologicznie w drogach moczowych nie ma żadnych bakterii, tzn. że są jałowe. W sprzyjających warunkach bakterie, najczęściej E. coli, przedostają się w okolice ujścia cewki moczowej i dalej drogą wstępującą do pęcherza moczowego. Wywołują one reakcję, której skutkiem jest powstanie azotynów. Jednak azotyny to nie jedyny wykładnik zapalenia. W badaniu ogólnym moczu wykazuje się obecność bakterii, a także leukocytów.

U kobiet w ciąży częściej dochodzi do zakażeń dróg moczowych ze względu na obecność dodatkowych czynników ryzyka, jak obecność glukozy w moczu czy zastój moczu. Test paskowy wykrywający azotyny w moczu jest pomocny, by odpowiednio szybko rozpoznać i wdrożyć leczenie antybiotykiem.

Leczenie azotynów w moczu

Same azotyny w moczu nie są objawem wymagającym leczenia. Obecność azotynów w moczu i innych wskaźników świadczących o infekcji wymaga zastosowania antybiotykoterapii w przypadku wystąpienia zapalenia objawowego. Bezobjawowe zapalenia dróg moczowych, czyli obecność bakterii bez objawów ogólnych, wymaga leczenia wyłącznie u kobiet w ciąży i chorych na cukrzycę.

Pobieranie moczu na obecność azotynów

Azotyny wykrywa się podczas badania ogólnego moczu. Po przebudzeniu, co najmniej 4 godziny od ostatniego oddania moczu (jest to ważne, ponieważ dopiero po tym czasie powstają azotyny pod wpływem bakterii), należy oddać mocz do specjalnego pojemnika, nabytego wcześniej w aptece. Przed przystąpieniem do oddania materiału do badania należy dokładnie się podmyć wodą z mydłem. Mocz powinien pochodzić ze środkowego strumienia. Do badania wystarczy 20 ml. Po oddaniu moczu materiał powinien natychmiast trafić do laboratorium. Jeśli jest to niemożliwe, należy umieścić go w lodówce.

Azotyny w moczu bez zakażenia

Może się zdarzyć, że badanie wykaże obecność azotynów w moczu, jednak pacjent nie ma żadnych wskazujących na nie objawów. Takie bezobjawowe zapalenia nie wymagają leczenia, lecz należy je obserwować. Badanie ogólne wykazuje wtedy obecność bakterii w moczu; jest to tzw. bakteriuria. Może się również zdarzyć, że pacjent jest zupełnie zdrowy, natomiast azotyny pojawiły się przez przetrzymywanie materiału w temperaturze pokojowej, sprzyjającej namnażaniu się bakterii.

Zobacz film: Jak możemy leczyć nietrzymanie moczu? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
155
8
Polecamy
Bakterie w moczu w ciąży – diagnostyka i leczenie
Bakterie w moczu w ciąży – diagnostyka i leczenie TVN zdrowie
Bakteriuria nieznamienna – co robić?
Czy taki wynik oznacza konieczność podjęcia leczenia?
Bakteriuria nieznamienna – co robić? Czy taki wynik oznacza konieczność podjęcia leczenia? TVN zdrowie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie
Chlamydia ‒ przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają?
Zagrożenia, leczenie
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają? Zagrożenia, leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty