Polub nas na Facebooku
Czytasz: Azotyny w moczu u dorosłych i kobiet w ciąży – przyczyny, leczenie
menu
Polub nas na Facebooku

Azotyny w moczu u dorosłych i kobiet w ciąży – przyczyny, leczenie

Próbka moczu do badania

Fot: someone25 / gettyimages.com

Najczęstszą przyczyną pojawienia się azotynów w moczu jest zakażenie dróg moczowych przez pałeczkę kałową, czyli Escherichia coli. Sama obecność azotynów nie jest niebezpieczna, jednak potwierdzenie zapalenia wymaga odpowiedniego leczenia.

Azotyny w moczu są wykorzystywane do wykrywania zakażeń układu moczowego za pomocą tzw. testów paskowych. Obecność azotynów w moczu nie jest groźna dla człowieka, wskazuje jednak na stan zapalny.

Co to są azotyny w moczu?

Pod wpływem bakterii Gram-ujemnych dochodzi do procesu redukcji azotanów zawartych w moczu i powstania azotynów. Bakterią najpowszechniej wywołującą zakażenia dróg moczowych jest Escherichia coli (E. coli). Może ona zostać wykryta za pomocą podstawowego testu paskowego. Jeśli wynik testu jest dodatni, najczęściej świadczy o obecności bakterii w znamiennym mianie, tzn. w liczbie przekraczającej 100 000 w 1 ml.

Azotyny obecne w moczu – przyczyny

Zakażenia układu moczowego są częstym problemem szczególnie u kobiet ze względu na inną niż u mężczyzn budowę anatomiczną – krótszą cewkę moczową oraz mniejszą odległość odbytu od ujścia zewnętrznego cewki moczowej. W efekcie łatwiej jest bakteriom przedostać się z okolic odbytu do dróg moczowych. Fizjologicznie w drogach moczowych nie ma żadnych bakterii, tzn. że są jałowe. W sprzyjających warunkach bakterie, najczęściej E. coli, przedostają się w okolice ujścia cewki moczowej i dalej drogą wstępującą do pęcherza moczowego. Wywołują one reakcję, której skutkiem jest powstanie azotynów. Jednak azotyny to nie jedyny wykładnik zapalenia. W badaniu ogólnym moczu wykazuje się obecność bakterii, a także leukocytów.

U kobiet w ciąży częściej dochodzi do zakażeń dróg moczowych ze względu na obecność dodatkowych czynników ryzyka, jak obecność glukozy w moczu czy zastój moczu. Test paskowy wykrywający azotyny w moczu jest pomocny, by odpowiednio szybko rozpoznać i wdrożyć leczenie antybiotykiem.

Leczenie azotynów w moczu

Same azotyny w moczu nie są objawem wymagającym leczenia. Obecność azotynów w moczu i innych wskaźników świadczących o infekcji wymaga zastosowania antybiotykoterapii w przypadku wystąpienia zapalenia objawowego. Bezobjawowe zapalenia dróg moczowych, czyli obecność bakterii bez objawów ogólnych, wymaga leczenia wyłącznie u kobiet w ciąży i chorych na cukrzycę.

Pobieranie moczu na obecność azotynów

Azotyny wykrywa się podczas badania ogólnego moczu. Po przebudzeniu, co najmniej 4 godziny od ostatniego oddania moczu (jest to ważne, ponieważ dopiero po tym czasie powstają azotyny pod wpływem bakterii), należy oddać mocz do specjalnego pojemnika, nabytego wcześniej w aptece. Przed przystąpieniem do oddania materiału do badania należy dokładnie się podmyć wodą z mydłem. Mocz powinien pochodzić ze środkowego strumienia. Do badania wystarczy 20 ml. Po oddaniu moczu materiał powinien natychmiast trafić do laboratorium. Jeśli jest to niemożliwe, należy umieścić go w lodówce.

Azotyny w moczu bez zakażenia

Może się zdarzyć, że badanie wykaże obecność azotynów w moczu, jednak pacjent nie ma żadnych wskazujących na nie objawów. Takie bezobjawowe zapalenia nie wymagają leczenia, lecz należy je obserwować. Badanie ogólne wykazuje wtedy obecność bakterii w moczu; jest to tzw. bakteriuria. Może się również zdarzyć, że pacjent jest zupełnie zdrowy, natomiast azotyny pojawiły się przez przetrzymywanie materiału w temperaturze pokojowej, sprzyjającej namnażaniu się bakterii.

Zobacz film: Jak możemy leczyć nietrzymanie moczu? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
150
8
Polecamy
Bakterie w moczu w ciąży – diagnostyka i leczenie
Bakterie w moczu w ciąży – diagnostyka i leczenie TVN zdrowie
Nitraty w moczu – o czym świadczą?
Przyczyny i zapobieganie
Nitraty w moczu – o czym świadczą? Przyczyny i zapobieganie TVN zdrowie
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają?
Zagrożenia, leczenie
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają? Zagrożenia, leczenie Dzień Dobry TVN
Zasadność wykonywania badania posiewu moczu w ciąży
Zasadność wykonywania badania posiewu moczu w ciąży Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę
Czym się kierować przy wyborze oczyszczacza powietrza? Oto kwestie, które warto brać pod uwagę Materiał sponsorowany
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie! 
Technologia, która zmienia powietrze na tak czyste, jak to w lesie!  Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?