Polub nas na Facebooku
Czytasz: Autohemoterapia – leczenie własną krwią. Na co pomaga krew?
menu
Polub nas na Facebooku

Autohemoterapia – leczenie własną krwią. Na co pomaga krew?

krew

Fot.: littlebell / stock.adobe.com

Autohemoterapia zwana jest inaczej leczeniem bodźcowym. Metoda ta wykorzystywana jest głównie w medycynie alternatywnej, jednakże z dobrymi rezultatami.

Autohemoterapia jest metodą polegającą na wykorzystywaniu własnej krwi w celach terapeutycznych. Zabiegi z użyciem krwi były znane już w starożytności i wówczas cieszyły się olbrzymią popularnością. Leczenie autohemoterapią nie ma potwierdzeń naukowych jako samowystarczalna forma terapii. Może jednak okazać się skuteczne w zwalczaniu chorób skóry w połączeniu z metodami farmakologicznymi.

Jak wygląda leczenie autohemoterapią?

Krew do autohemoterapii pobiera się w ilości około 2–5 ml z własnej żyły. Ważne, żeby do leczenia wykorzystać krew świeżą, tuż po pobraniu. Czasami jest ona wzmocniona wodą utlenioną lub solą fizjologiczną. Niektórzy terapeuci łączą również leki homeopatyczne z krwią dla uzyskania lepszego efektu. Pobraną krew wstrzykuje się leczonemu domięśniowo. Powikłań po autohemoterapii raczej się nie stwierdza. Warto jednak pamiętać o tym, że zastrzyki z własnej krwi mają za zadanie wzmocnić układ immunologiczny, aniżeli leczyć jakąś chorobę. W kilka chwil po otrzymaniu iniekcji z własnej krwi organizm dostaje informację o tym, że na jego terenie rozprzestrzenia się coś obcego. Dlatego też dochodzi do uruchomienia reakcji obronnych. Wzrasta ilość przeciwciał, po czym nagromadzone siły nakierowane są na walkę z infekcjami toczącymi się w ciele. Z drugiej jednak strony istnieje niewielkie ryzyko pojawienia się skutków ubocznych autohemoterapii, m.in. zakażenia.

Autohemoterapia na trądzik i inne choroby skóry może być terapią wspomagającą leczenie konwencjonalne. Nikt nie udowodnił jeszcze za pomocą badań klinicznych, aby metoda ta, nawet wzbogacona o pewne substancje, koktajle witaminowe czy inne suplementy, była korzystna. Również medycy wypowiadają się w tej kwestii dość sceptycznie. Główny zarzut dotyczy jałowości pobieranego materiału. Jako że krew może nie być pobierana w warunkach sterylnych, istnieje pewne ryzyko przenoszenia się zakażeń. Należy pamiętać także o tym, że autohemoterapia nie jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Zabiegi autohemoterapii wykonuje się wyłącznie na własne ryzyko.

Istnieją przesłanki mówiące o pewnej skuteczności autohemoterapii w przypadku leczenia kontuzji sportowych. Mowa tutaj o zastrzykach z wykorzystaniem bogatego w krwi osocza (PRPT). Plusem tych zabiegów jest bez wątpienia fakt, że nie może on być traktowany jako doping, ponieważ wykorzystuje tylko własny materiał biologiczny. Jest on wstrzykiwany bezpośrednio do mięśni.

Z czego składa się krew? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock.

Zastrzyki z własnej krwi w kosmetologii

Wiele zainteresowania wzbudza wykorzystanie własnej krwi do wykonywania zabiegów tzw. wampirzego liftingu. W tym celu wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe. Uważa się, że metoda ta jest alternatywą dla botoksu, po którym często nie wygląda się naturalnie. Krew pobrana z żyły pacjenta jest wzbogacona dodatkowymi składnikami – czynnikami wzrostu. Są to peptydy, których właściwościami jest pobudzanie komórek do regeneracji oraz podziału. Procesy te są niezbędne podczas odnowy tkankowej. Z liftingu z użyciem własnej krwi mogą skorzystać wszyscy ci, dla których nieskuteczne okazały się metody tradycyjne lub którzy wykazują wzmożone alergie na składniki kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Wygładzanie skóry twarzy za pomocą osocza bogatopłytkowego jest uważane za bezpieczne i zmniejsza ryzyko pojawienia się alergii skórnych. Po pobraniu krwi (około 8 ml) umieszczana jest ona w jałowej fiolce wypełnionej żelem, który oddziela erytrocyty od osocza. Całość podlega następnie odwirowaniu w specjalnej wirówce. Lekarz do osocza może dodać chlorek wapnia lub trombinę. Ma to na celu stymulację białek, wpływających pozytywnie na wzrost komórek. W efekcie podawania zastrzyków z osocza (metodą wolumetrii lub mezoterapii) dochodzi do pobudzania komórek macierzystych do namnażania, zwiększonej produkcji kolagenu oraz regeneracji i odbudowy naskórka. Efekt ten utrzymuje się około 6 miesięcy po wizycie. Przeciwwskazaniami do „wampirzego liftingu” są: ciąża i karmienie, choroby krwi, nowotwory, przyjmowanie leków wpływających na krzepliwość krwi.

Cena jednego zabiegu jest jednak dość wysoka. W zależności od kompetencji osoby wykonującej zabieg oraz gabinetu waha się od 900 do 2000 zł. Aby uniknąć powikłań i przykrych niespodzianek po zabiegu, zaleca się, aby wykonywać go u lekarzy dermatologów/medycyny estetycznej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
3
Polecamy
Na co pomaga leczenie pijawkami?
Na co pomaga leczenie pijawkami? Dzień Dobry TVN
Wampirzy lifting - innowacyjna profilaktyka przeciwstarzeniowa
Wampirzy lifting - innowacyjna profilaktyka przeciwstarzeniowa Dzień Dobry TVN
Co to jest osocze bogatopłytkowe?
Na czym polega ostrzykiwanie osoczem?
Co to jest osocze bogatopłytkowe? Na czym polega ostrzykiwanie osoczem? TVN zdrowie
Plazmafereza w neurologii i innych specjalizacjach medycznych – zastosowanie i powikłania
Plazmafereza w neurologii i innych specjalizacjach medycznych – zastosowanie i powikłania TVN zdrowie
Komentarze (1)
M.jarczew @wp.pl
teraz nazywa się taki zabieg Autohemoterapia ,ja taki zabieg miałam jak miałam 19lat leczona byłam bo miałam czyraki oraz trądzik ,bardzo mi to pomogło .Mam teraz 69 lat i od tamtej pory nigdy więcej nie dostałam czyraka ,natomiast jeżeli chodzi o trądzik musiałam się leczyć hormonalnie .Wtedy ten zabieg wyglądał inaczej dostałam takie przeszczepy 10 sztuk zaczynało się od 1 centymetra krwi a kończono na 10 centymetrów polecam
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?