Polub nas na Facebooku
Czytasz: Atopowe zapalenie skóry u dorosłych - jak radzić sobie ze skórą atopową?
menu
Polub nas na Facebooku

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych - jak radzić sobie ze skórą atopową?

Kobieta przed lustrem dotyka skóry policzka. Ma ładną cerę, jest bez makijażu.

Fot. Peopleimages / Getty Images

Skóra atopowa to choroba zapalna, która objawia się zaczerwienieniem, świądem oraz nadmierną suchością. O ten typ skóry trzeba wyjątkowo dbać, aby nie doprowadzić do pojawienia się zmian. Ważna jest nie tylko pielęgnacja, ale i styl życia: odpowiednia dieta i unikanie stresu.

Atopowe zapalenie skóry zwykle diagnozuje się już u dzieci w pierwszym roku życia i choroba niestety nie mija. AZS to nawrotowa zapalna choroba skóry o charakterze przewlekłym, którą charakteryzuje powstawanie zmian skórnych, uporczywy świąd, a także nadmierne wysuszenie. Brak odpowiedniej pielęgnacji może doprowadzić do zgrubienia skóry, która staje się szorstka w dotyku. Kiedy dojdzie do rozwoju procesu zapalnego na skórze pojawiają się pęcherzyki. 

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie można cofnąć, ale właściwa pielęgnacja sprawia, że jej objawy nie pojawiają się i nie dochodzi do zrogowaceń. Schorzenie leczy się bardzo indywidualnie, powinno ono zostać w pierwszej kolejności zdiagnozowane przez lekarza. W przypadku małych dzieci AZS pojawia się zwykle na skórze twarzy, tułowia oraz w zgięciach łokci. Również u dorosłych te miejsca (oraz zgięcia kolan) są szczególnie narażone na pojawienie się zmian skórnych.

Fot. Cetaphil EM Emulsja micelarna do mycia

Fot. Cetaphil EM Emulsja micelarna do mycia

Jak pielęgnować skórę atopową? Przede wszystkim zalecane jest stosowanie kosmetyków nawilżających oraz odbudowujących ochronny płaszcz lipidowy skóry. Powinny być one przeznaczone do skóry atopowej oraz hipoalergiczne. Ich zadaniem jest odpowiednie nawilżenie skóry, redukcja świądu, zmiękczenie i uelastycznienie skóry oraz działanie przeciwzapalne.

Oczyszczanie

Skórę powinno się oczyszczać z potu, kurzu, alergenów, a także innych zanieczyszczeń. Jednak w przypadku AZS powinno się brać szybkie prysznice w chłodnej wodzie, dobrze także nasmarować się 5 minut po kąpieli odpowiednim kremem (wtedy krem najlepiej się wchłonie). Warto używać Cetaphil MD balsam do twarzy i ciała, który nie tylko nawilża, ale także uzupełnia brakujące w skórze lipidy oraz łagodzi podrażnienia i ułatwia regenerację naskórka (dzięki zawartości pantenolu).

Jeśli chcemy wziąć długą kąpiel do wody powinniśmy dodać specjalne emolienty nawilżające. Zalecane jest stosowanie syndetów, czyli mydeł bez mydła, do mycia ciała. Po kąpieli skórę należy delikatnie osuszyć - nie wolno jej pocierać, bo spowoduje to podrażnienie, zaczerwienienie oraz pojawienie się świądu. Co wybrać? Cetaphil EM emulsja micelarna do mycia przeznaczona jest do skóry wrażliwej. Nie zawiera on mydła ani innych drażniących substancji przez co nie uszkadza płaszcza lipidowego – naturalnej bariery ochronnej skóry. Zapewnia skórze uczucie elastyczności i świeżości.

Cetaphil dermokosmetyki skora wrazliwa Dominika Grosicka

Fot: Cetaphil

Osoby, które chorują na atopowe zapalenie skóry muszą pamiętać, że właściwa pielęgnacja ma kluczowe znaczenie w walce z chorobą. Tylko dzięki odpowiedniemu oczyszczenia i nawilżaniu skóry można zapanować nad AZS, złagodzić jego przebieg lub całkowicie wygłuszyć. Aby pielęgnacja skóry była naprawdę skuteczna dobrze jest wybierać kosmetyki z tej samej linii. Ich skład i zakres działania został tak opracowany, aby mogły się one wzajemnie uzupełniać. Dermokosmetyki różnych marek mogą wchodzić ze sobą w reakcje, co może zaostrzyć przebieg choroby.  

Jednak codzienna pielęgnacja skóry to nie wszystko. Atopia skóry to reakcja o podłożu genetycznym, w której ma miejsce nieprawidłowa odpowiedź immunologiczna na nieduże dawki antygenów, wskutek czego następuje nadmierne wytwarzanie immunoglobulin typu E – przeciwciał skierowanych przeciwko tym alergenom. Dlatego ważny jest także styl życia.

Ubrania, ręczniki oraz pościel należy prać w płynach i proszkach przeznaczonych dla alergików oraz w wyższych temperaturach, aby pozbyć się z nich alergenów. Powinno się korzystać z tkanin naturalnych, bawełny i lnu, aby zapewnić skórze możliwość oddychania. Powinno się unikać tkanin z wełny (nawet z niewielką jej domieszką), ponieważ jej drobne włókna mogą ranić skórę. Skóra z AZS jest bardzo wrażliwa, także na przegrzewanie - zbyt wysokie temperatury, np. w domu, mogą powodować zaostrzenie zmian, dlatego należy ubierać się stosowanie do pogody.

W walce z atopowym zapaleniem skóry ważna jest także dieta, unikanie używek, klimatyzowanych pomieszczeń z przesuszonym powietrzem oraz dymu nikotynowego. Czynniki drażniące mogą być bardzo indywidualne, dlatego należy obserwować swoje ciało i jego reakcje.

cetaphil_belka
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
70
15
Polecamy
Atopowe zapalenie skóry.
Choroba, w której może pomóc psycholog
Atopowe zapalenie skóry. Choroba, w której może pomóc psycholog Dzień Dobry TVN
Jak pielęgnować cerę wrażliwą?
Charakterystyka, kosmetyki, pielęgnacja
Jak pielęgnować cerę wrażliwą? Charakterystyka, kosmetyki, pielęgnacja Dzień Dobry TVN
Jakie są przyczyny łuszczącej się skóry u niemowlaka?
Pielęgnacja
Jakie są przyczyny łuszczącej się skóry u niemowlaka? Pielęgnacja TVN zdrowie
Emolienty dla noworodków i niemowląt – kiedy warto je stosować?
Emolienty dla noworodków i niemowląt – kiedy warto je stosować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia