Polub nas na Facebooku
Czytasz: Atak grypy - czy można usunąć wirusy z naszego domu? Jak zadbać o porządek w mieszkaniu?
menu
Polub nas na Facebooku

Atak grypy - czy można usunąć wirusy z naszego domu? Jak zadbać o porządek w mieszkaniu?

wirus

Fot.: Olena_T / Getty Images

Każdego roku do szpitali zgłaszają się pacjenci z powikłaniami po grypie. To bardzo niebezpieczna choroba, która może doprowadzić nawet do zgonu! Czy można uniknąć zarażenia grypą? Czy można pozbyć się wirusów z powietrza w naszym domu?

Szczyt zachorowań na grypę przypada zwykle w lutym i marcu, jednak sezon ten z roku na rok wydłuża się. Na grypę najczęściej choruje się od września do początku kwietnia. Z roku na rok wzrasta też liczba zachorowań - od września 2017 do końca marca 2018 odnotowano 4,4 miliony zachorowań, podczas gdy w sezonie od września 2016 do końca marca 2017 było ich 3,8 miliona. 

Od początku września 2017 roku do końca marca 2018 z powodu grypy trafiło do szpitala ponad 15 tysięcy osób. Niestety aż 37 zmarło z powodu powikłań. Skupiając się na miesiącu marcu, jak wynika z danych prezentowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, w pierwszym tygodniu odnotowano ok. 255 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, w drugim były to 264 tys., w trzecim - 206 tys., a w czwartym - 187 tysZ powodu grypy lub jej podejrzenia w marcu wystawiono ponad 4,3 tys. skierowań do szpitala. 

Redakcja poleca:
OCZYwiście dieta. Co jeść, żeby mieć dobry wzrok?  Materiał sponsorowany
Dlaczego się topimy? Ratownik: zawodzą nas umiejętności i... psychika
10 zdrowotnych właściwości kardamonu. Na problemy trawienne i na potencję!

Grypa jest chorobą bardzo zaraźliwą, która może przypominać zwykłe infekcje wirusowe. Jednak to, co wyróżnia grypę, to bardzo wysoka gorączka, pojawiająca się nagle. Występują także dreszcze, bóle mięśni. Skuteczne w szybkiej diagnozie grypy są wymazy z gardła, które można wykonać w każdej przychodni.

Warto zaznaczyć, że jedynym skutecznym środkiem profilaktycznym w walce z grypą są szczepienia ochronne. Jednak wirusów grypy można pozbyć się także... oczyszczając powietrze w domu. 

Nie tylko wirusy czyhają na nas w domu!

Kurz osiada wszędzie, a jego skład zależy w dużej mierze od nas samych. Złuszczony naskórek, włosy, ziemia z butów, a także jaja owadów czy sierść zwierząt domowych - to wszystko składa się na kurz, który króluje w naszych mieszkaniach. Z podłogi można usunąć go odkurzaczem, ale z półek powinien zostać starty szmatką, najlepiej do tego przeznaczoną. Powinna mieć właściwości antystatyczne lub być nasączona detergentem, który sprawi, że kurz pozostanie na ściereczce, a nie uniesie się do góry. W walce z kurzem warto pozamykać bibeloty i książki w szafkach lub oszklonych witrynach - zawsze będzie miał mniej miejsc do osiadania, a nam będzie łatwiej posprzątać. Pamiętajmy, że przy ścieraniu kurzu obowiązuje zasada od góry do dołu.

Kolejną sprawą są roztocza. To mikroskopijne pajęczaki, które żerują głównie w tkaninach. Najwięcej znajdziemy ich w zasłonach, na materacu, w poduszkach, na kocu, na kanapie. Dlatego czasem lepiej zrezygnować z ciężkich zasłon na rzecz rolet. O odkurzaniu kanap także nie wolno zapominać! Pościel powinna być zmieniana raz w tygodniu i prana w temperaturze powyżej 60 stopni. To skutecznie zniszczy roztocza. W walce z nimi przyda się także świeże powietrze oraz słońce - warto ustawić w sypialni łóżko w taki sposób, by padało na nie jak najwięcej promieni słonecznych, których roztocza nie lubią.

Niestety często okazuje się, że dbanie o porządek to konieczność. Dlaczego? Ponieważ znaczna część z nas cierpi na alergię na kurz lub roztocza (a właściwie ich odchody). Wtedy sprzątanie może stać się przykrą koniecznością. Chyba, że pomożemy sobie i zakupimy odpowiednie sprzęty, które pomogą utrzymać czystość w domu.

Oczyszczacze powietrza a wirusy

Oczyszczacz powietrza to sprzęt wręcz idealny dla osób chcących utrzymać w domu porządek, pozbyć się wirusów oraz odetchnąć świeżym powietrzem. 

Oczyszczacze powietrza marki Sharp, wyposażone w opatentowaną technologię Plasmacluster, są w stanie zneutralizować wirusy oraz inne drobnoustroje. Jak mówi ekspert Mariusz Kościelniak:

Po natrafieniu w powietrzu na wirusy otaczają je i neutralizują. Liczne badania oraz nagrody potwierdzają wielką skuteczność technologii sięgającą aż 99,9% w usuwaniu wirusów (w tym wszystkie odmiany grypy) i alergenów. W oczyszczaczach najnowszej serii znajdziemy także Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów, jak zasłony, koszule, poduszki, buty narciarskie czy kask motocyklowy. 
Oczyszczacz powietrza

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KC-D40EUW

Czysty dom to zdrowy dom. Przy wyborze oczyszczacza należy zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcje, w które został wyposażony. Powinien mieć filtr HEPA, funkcję nawilżania powietrza, usuwania nie tylko pyłów PM2,5 oraz PM10 pochodzących ze smogu i alergenów, czyli m.in. kurzu oraz wspomnianych roztoczy.

Czym jest Plasmacluster?

Plasmacluster to technologia opatentowana przez markę Sharp. Jony Plasmacluster natrafiając na unoszące się w powietrzu drobnoustroje (np. zarodniki pleśni) lub substancje szkodliwe (np. dym papierosowy), tworzą skupiska otaczające szkodliwą materię i ją niszczą. Ponadto eliminują i rozkładają źródła przykrych zapachów pozostawiając powietrze świeżym i czystym i co więcej skutecznie podnoszą poziom nawilżenia skóry. Badania kliniczne prowadzone przez instytuty naukowe w Polsce i zagranicą wykazały, że technologia Plasmacluster zmniejsza ilość unoszących się w powietrzu czynników alergicznych (alergeny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) aż o 90% w ciągu godziny. Warto wspomnieć, że właśnie takie generatory wykorzystywane są w uznanych na rynku Oczyszczaczach Powietrza Sharp Plasmacluster. 

Warto podkreślić, że w technologię Plasmacluster wyposażone zostały także inne sprzęty marki Sharp, np. chłodziarko-zamrażarki. W tym przypadku w lodówce zniszczone zostaną nie tylko baterie i wirusy, ale i 97 proc. zarodników pleśni.

Lodówka marki SHARP

Fot: SHARP / Chłodziarko-zamrażarka

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
70
5
Polecamy
Czysty dom to zdrowy dom.
Jak go urządzić, żeby zawsze mieć porządek?
Czysty dom to zdrowy dom. Jak go urządzić, żeby zawsze mieć porządek? TVN zdrowie
Gdzie w domu czają się roztocza kurzu domowego?
Gdzie w domu czają się roztocza kurzu domowego? TVN zdrowie
Czy dezynfekcja butów i jedzenia jest konieczna?
Eksperci rozwiewają wątpliwości w programie 36,6
Czy dezynfekcja butów i jedzenia jest konieczna? Eksperci rozwiewają wątpliwości w programie 36,6 Dzień Dobry TVN
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze?
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Choroba Hashimoto - skąd się bierze? Przyczyny, objawy, najlepsza dieta i leczenie
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Obsesja na punkcie zdrowego jedzenia - sprawdź, czy ortoreksja zaczyna być twoim problemem
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Domowe przetwory. Jak zatrzymać w nich więcej witamin?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Fala upałów w Polsce. Wysoka temperatura jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak uniknąć odwodnienia, co robić w razie zasłabnięcia?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?
Miażdżyca może wywołać objawy psychiczne już po 50. roku życia. Do czego może doprowadzić, kiedy rozwija się w mózgu?