Polub nas na Facebooku
Czytasz: Atak grypy - czy można usunąć wirusy z naszego domu? Jak zadbać o porządek w mieszkaniu?
menu
Polub nas na Facebooku

Atak grypy - czy można usunąć wirusy z naszego domu? Jak zadbać o porządek w mieszkaniu?

wirus

Fot.: Olena_T / Getty Images

Każdego roku do szpitali zgłaszają się pacjenci z powikłaniami po grypie. To bardzo niebezpieczna choroba, która może doprowadzić nawet do zgonu! Czy można uniknąć zarażenia grypą? Czy można pozbyć się wirusów z powietrza w naszym domu?

Szczyt zachorowań na grypę przypada zwykle w lutym i marcu, jednak sezon ten z roku na rok wydłuża się. Na grypę najczęściej choruje się od września do początku kwietnia. Z roku na rok wzrasta też liczba zachorowań - od września 2017 do końca marca 2018 odnotowano 4,4 miliony zachorowań, podczas gdy w sezonie od września 2016 do końca marca 2017 było ich 3,8 miliona. 

Od początku września 2017 roku do końca marca 2018 z powodu grypy trafiło do szpitala ponad 15 tysięcy osób. Niestety aż 37 zmarło z powodu powikłań. Skupiając się na miesiącu marcu, jak wynika z danych prezentowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, w pierwszym tygodniu odnotowano ok. 255 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, w drugim były to 264 tys., w trzecim - 206 tys., a w czwartym - 187 tysZ powodu grypy lub jej podejrzenia w marcu wystawiono ponad 4,3 tys. skierowań do szpitala. 

Grypa jest chorobą bardzo zaraźliwą, która może przypominać zwykłe infekcje wirusowe. Jednak to, co wyróżnia grypę, to bardzo wysoka gorączka, pojawiająca się nagle. Występują także dreszcze, bóle mięśni. Skuteczne w szybkiej diagnozie grypy są wymazy z gardła, które można wykonać w każdej przychodni.

Warto zaznaczyć, że jedynym skutecznym środkiem profilaktycznym w walce z grypą są szczepienia ochronne. Jednak wirusów grypy można pozbyć się także... oczyszczając powietrze w domu. 

Nie tylko wirusy czyhają na nas w domu!

Kurz osiada wszędzie, a jego skład zależy w dużej mierze od nas samych. Złuszczony naskórek, włosy, ziemia z butów, a także jaja owadów czy sierść zwierząt domowych - to wszystko składa się na kurz, który króluje w naszych mieszkaniach. Z podłogi można usunąć go odkurzaczem, ale z półek powinien zostać starty szmatką, najlepiej do tego przeznaczoną. Powinna mieć właściwości antystatyczne lub być nasączona detergentem, który sprawi, że kurz pozostanie na ściereczce, a nie uniesie się do góry. W walce z kurzem warto pozamykać bibeloty i książki w szafkach lub oszklonych witrynach - zawsze będzie miał mniej miejsc do osiadania, a nam będzie łatwiej posprzątać. Pamiętajmy, że przy ścieraniu kurzu obowiązuje zasada od góry do dołu.

Kolejną sprawą są roztocza. To mikroskopijne pajęczaki, które żerują głównie w tkaninach. Najwięcej znajdziemy ich w zasłonach, na materacu, w poduszkach, na kocu, na kanapie. Dlatego czasem lepiej zrezygnować z ciężkich zasłon na rzecz rolet. O odkurzaniu kanap także nie wolno zapominać! Pościel powinna być zmieniana raz w tygodniu i prana w temperaturze powyżej 60 stopni. To skutecznie zniszczy roztocza. W walce z nimi przyda się także świeże powietrze oraz słońce - warto ustawić w sypialni łóżko w taki sposób, by padało na nie jak najwięcej promieni słonecznych, których roztocza nie lubią.

Niestety często okazuje się, że dbanie o porządek to konieczność. Dlaczego? Ponieważ znaczna część z nas cierpi na alergię na kurz lub roztocza (a właściwie ich odchody). Wtedy sprzątanie może stać się przykrą koniecznością. Chyba, że pomożemy sobie i zakupimy odpowiednie sprzęty, które pomogą utrzymać czystość w domu.

Oczyszczacze powietrza a wirusy

Oczyszczacz powietrza to sprzęt wręcz idealny dla osób chcących utrzymać w domu porządek, pozbyć się wirusów oraz odetchnąć świeżym powietrzem. 

Oczyszczacze powietrza marki Sharp, wyposażone w opatentowaną technologię Plasmacluster, są w stanie zneutralizować wirusy oraz inne drobnoustroje. Jak mówi ekspert Mariusz Kościelniak:

Po natrafieniu w powietrzu na wirusy otaczają je i neutralizują. Liczne badania oraz nagrody potwierdzają wielką skuteczność technologii sięgającą aż 99,9% w usuwaniu wirusów (w tym wszystkie odmiany grypy) i alergenów. W oczyszczaczach najnowszej serii znajdziemy także Plasmacluster Spot, odpowiadający za usuwanie zapachów, bakterii i wirusów z różnych przedmiotów, jak zasłony, koszule, poduszki, buty narciarskie czy kask motocyklowy. 
Oczyszczacz powietrza

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KC-D40EUW

Czysty dom to zdrowy dom. Przy wyborze oczyszczacza należy zwrócić uwagę także na dodatkowe funkcje, w które został wyposażony. Powinien mieć filtr HEPA, funkcję nawilżania powietrza, usuwania nie tylko pyłów PM2,5 oraz PM10 pochodzących ze smogu i alergenów, czyli m.in. kurzu oraz wspomnianych roztoczy.

Czym jest Plasmacluster?

Plasmacluster to technologia opatentowana przez markę Sharp. Jony Plasmacluster natrafiając na unoszące się w powietrzu drobnoustroje (np. zarodniki pleśni) lub substancje szkodliwe (np. dym papierosowy), tworzą skupiska otaczające szkodliwą materię i ją niszczą. Ponadto eliminują i rozkładają źródła przykrych zapachów pozostawiając powietrze świeżym i czystym i co więcej skutecznie podnoszą poziom nawilżenia skóry. Badania kliniczne prowadzone przez instytuty naukowe w Polsce i zagranicą wykazały, że technologia Plasmacluster zmniejsza ilość unoszących się w powietrzu czynników alergicznych (alergeny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) aż o 90% w ciągu godziny. Warto wspomnieć, że właśnie takie generatory wykorzystywane są w uznanych na rynku Oczyszczaczach Powietrza Sharp Plasmacluster. 

Warto podkreślić, że w technologię Plasmacluster wyposażone zostały także inne sprzęty marki Sharp, np. chłodziarko-zamrażarki. W tym przypadku w lodówce zniszczone zostaną nie tylko baterie i wirusy, ale i 97 proc. zarodników pleśni.

Lodówka marki SHARP

Fot: SHARP / Chłodziarko-zamrażarka

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
70
5
Polecamy
Czysty dom to zdrowy dom.
Jak go urządzić, żeby zawsze mieć porządek?
Czysty dom to zdrowy dom. Jak go urządzić, żeby zawsze mieć porządek? TVN zdrowie
Gdzie w domu czają się roztocza kurzu domowego?
Gdzie w domu czają się roztocza kurzu domowego? TVN zdrowie
COVID-19 i grypa:
sporo podobieństw, kilka istotnych różnic
COVID-19 i grypa: sporo podobieństw, kilka istotnych różnic Dzień Dobry TVN
Ekspert:
"W tym roku bezwzględnie wszyscy powinniśmy się zaszczepić przeciw grypie"
Ekspert: "W tym roku bezwzględnie wszyscy powinniśmy się zaszczepić przeciw grypie" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jajka - czy rzeczywiście podnoszą cholesterol? Ile jajek dziennie można jeść bez szkody dla zdrowia
Jajka - czy rzeczywiście podnoszą cholesterol? Ile jajek dziennie można jeść bez szkody dla zdrowia
Suszone śliwki wyleczą z osteoporozy? Obiecujące wyniki badań
Suszone śliwki wyleczą z osteoporozy? Obiecujące wyniki badań
Jak kurczy się i zmienia mózg wraz z wiekiem? Będziesz zaskoczony!
Jak kurczy się i zmienia mózg wraz z wiekiem? Będziesz zaskoczony!
Nowotwory w Polsce. Mniej pacjentów zgłasza się z wczesną postacią raka płuca - alarmuje ekspert
Nowotwory w Polsce. Mniej pacjentów zgłasza się z wczesną postacią raka płuca - alarmuje ekspert
Algi, wodorosty i ryby, czyli dieta przyszłości. Jak zmiany klimatyczne zmienią nasze menu?
Algi, wodorosty i ryby, czyli dieta przyszłości. Jak zmiany klimatyczne zmienią nasze menu?
Chcesz zachować spokój i równowagę?  5 prostych zmian w życiu ma kluczowe znaczenie
Chcesz zachować spokój i równowagę?  5 prostych zmian w życiu ma kluczowe znaczenie