Polub nas na Facebooku
Czytasz: Atak astmy? Co zrobić, żeby pojawiały się jak najrzadziej 
menu
Polub nas na Facebooku

Atak astmy? Co zrobić, żeby pojawiały się jak najrzadziej 

atak astmy

Fot. AntonioGuillem / Getty Images

Jak rozpoznać atak astmy i jak udzielić pierwszej pomocy choremu? Jak można sobie pomóc, żeby ataki duszności pojawiały się jak najrzadziej? 

Astma to nieuleczalna choroba objawiająca się dusznościami, kaszlem, świszczącym oddechem, a w przypadku nagłego ataku - także przyspieszeniem akcji serca i uczuciem pieczenia w klatce piersiowej. Objawy ataku astmy wywołane są skurczem oskrzeli, obrzękiem ich błony śluzowej, stanem zapalnym w drogach oddechowych, a także dużą ilością gęstej wydzieliny zamykającej światło oskrzeli. Każdy chory na astmę powinien mieć przy sobie specjalny inhalator, który umożliwia szybkie podanie leku. Jeśli jednak chory nie ma przy sobie leku należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. 

Objawy ataku astmy występują z różną częstotliwością i nasileniem. Przeważnie pojawiają się w nocy i nad ranem. Ciężka, przewlekła astma oznacza, że ataki astmy pojawiają się codziennie. Są również osoby mające sporadyczne objawy astmy, jedynie po kontakcie z alergenem. Wtedy należy pomóc choremu w usunięciu alergenu - np. wyjściu do innego pomieszczenia, wejściu do budynku.

Pierwsza pomoc przedmedyczna w przypadku ataku astmy

Wszystko zależy od stanu chorego - czy jest on świadomy, czy współpracuje. Każdy astmatyk ma przy sobie lek (przynajmniej powinien go mieć). Jednak udzielanie pierwszej pomocy nie polega na podaniu leku znalezionego przy chorym, a jedynie na pomocy w jego przyjęciu. Po podaniu leku można odczekać kilka minut z wezwaniem pogotowia, ale należy pamiętać, że im dłużej trwa duszność, tym trudniej ratownikom ją opanować. Dlatego pierwsza pomoc przy napadzie astmy polega na zabezpieczeniu chorego, ewentualnie wyprowadzeniu go z dala od alergenu, pomocy przy podaniu leku (w dowolnej pozycji, takiej, którą obrał pacjent) oraz wezwaniu pogotowia.

Jak pomóc choremu na astmę?

Astma powinna być leczona farmakologicznie, tylko wtedy choremu można zapewnić komfort życia i opanować napady duszności. Z domowych sposobów, które mogą pomóc w leczeniu astmy można jedynie zadbać o czyste powietrze w mieszkaniu i eliminację alergenów oraz kurzu i zanieczyszczeń powietrza, które mogą nasilać objawy choroby. Dlatego każdy astmatyk (i nie tylko) powinien mieć w domu oczyszczacz powietrza, wyposażony w specjalne funkcje - filtry HEPA, nawilżanie powietrza, eliminację alergenów oraz kurzu, funkcję pollen, która wykrywa i skutecznie usuwa alergizujące pyłki roślin. Wszystkie te funkcje znajdziemy w oczyszczaczach Sharp, dodatkowo wyposażonych w Plasmacluster, czyli technologię jonizacji. Polega ona na generowaniu stabilnych jonów dodatnich oraz ujemnych, które są uwalniane do powietrza i przypominają te, które występują w naturze. Badania kliniczne prowadzone przez instytuty naukowe w Polsce i zagranicą wykazały, że technologia Plasmacluster zmniejsza ilość unoszących się w powietrzu czynników alergicznych (alergeny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) aż o 90% w ciągu godziny. Dodatkowo dzięki Plasmacluster pozbędziemy się z domu przykrych zapachów.

Polecamy: Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Test produktu

Oczyszczacz powietrza

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KC-D40EUW

Osoby cierpiące na astmę muszą zadbać nie tylko o czysty dom, ale i o czyste ubrania, pościel, zasłony, poduszki - muszą być one wolne od roztoczy kurzu domowego i pyłków, czyli silnych alergenów mogących nasilać objawy astmy. Pralka Sharp ES-FD8145W5 z dużym bębnem i systemem Energy ThermoJet to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na czystości. Palka została wyposażona w zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne (Allergy UK)  specjalny program AllergySmart, który usuwa z odzieży wybrane alergeny i bakterie. Dodatkowo pralka zapewnia najwyższą wydajność energetyczną (klasa A+++), która pozwala na obniżenie rachunków za prąd. Pralka to nie tylko urządzenie, które ma wyprać odzież, ale ma je również chronić, zapewniając długi okres trwałości. Technologia BubbleDrum, użyta w modelu ES-FD8145W5 została stworzona, by zapewnić jak najdalej posuniętą ochronę tkanin, gwarantując przy tym wysoką jakość prania.

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Polecamy: Czym są roztocza kurzu domowego i jak się ich skutecznie pozbyć?

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
22
6
Polecamy
Krótki poradnik dla chorych na astmę
Krótki poradnik dla chorych na astmę TVN zdrowie
Domowe sposoby na astmę - jak zwalczyć jej objawy?
Domowe sposoby na astmę - jak zwalczyć jej objawy? TVN zdrowie
Czadowy film, który ma obudzić naszą czujność
Czadowy film, który ma obudzić naszą czujność Dzień Dobry TVN
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?