Polub nas na Facebooku
Czytasz: Astma może dokuczać przez cały rok. Jak sobie z nią poradzić w okresie jesienno-zimowym?
menu
Polub nas na Facebooku

Astma może dokuczać przez cały rok. Jak sobie z nią poradzić w okresie jesienno-zimowym?

Kobieta chora na astmę - ma przy sobie i korzysta z inhalatora.

Fot. Terry Vine / Getty Images

Astma to choroba przewlekła. Mimo że medycyna nie zna na nią lekarstwa, to potrafi nad nią skutecznie panować. Niestety samo leczenie farmakologiczne to za mało, aby utrzymać astmę w ryzach. Jak jeszcze można walczyć z chorobą?

Szacuje się, że tylko w Polsce na astmę choruje od 3-4 milionów osób. Schorzenie może pojawić się u każdego, bez względu na wiek czy styl życia. Skąd się bierze? Najczęściej pojawia się u osób z nieleczoną lub źle leczoną alergią. Niekiedy chorobę aktywuje infekcja bakteryjna lub wirusowa. Zdaniem niektórych badaczy do rozwoju choroby może przyczynić się również stres. Astma znacznie częściej rozwija się u osób, które chorują na atopowe zapalenie skóry.

Astma - jak skutecznie z nią walczyć?

Do najbardziej charakterystycznych objawów astmy należą duszności, które pojawiają się rano lub w nocy. Osoby z astmą skarżą się również na ucisk w klatce piersiowej oraz kaszel. Najlepszym sposobem na leczenie astmy jest wyeliminowanie z otoczenia czynników, które mogą wywoływać atak choroby. Chodzi przede wszystkim o alergeny oraz dym tytoniowy czy smog. Niestety nie zawsze jest to możliwe, dlatego chorzy niejednokrotnie zmuszeni są przyjmować leki, które ułatwiają oddychanie.

Nie tylko leki

W walce z astmą ważne jest nie tylko przyjmowanie leków. Tak, jak wspomnieliśmy atak choroby mogą wywołać alergeny, czy zanieczyszczone powietrze. Dlatego chorzy powinni zadbać, aby w ich najbliższym otoczeniu było jak najmniej drażniących czynników. Jak to zrobić? Przede wszystkim pamiętając o częstych porządkach. Osoby, które chorują na astmę - tak samo, jak alergicy - powinny usunąć rzeczy, na których może gromadzić się kurz (np. dywany, zasłony, bibeloty). Chorym zaleca się także częstsze wycieranie kurzy i odkurzanie. Aby odkurzanie było naprawdę skuteczne należy wybrać odpowiednie urządzenie, najlepiej bezprzewodowe, które znacząco skróci czas sprzątania. Jaki odkurzacz wybrać? Najlepiej marki Sharp. Na uwagę zasługuje np. model SA-VS3001RW.

Fot. Sharp SA-VS3001BR

Fot. Sharp SA-VS3001BR

Moc urządzenia to 25,2 V. Po pełnym naładowaniu, które zajmuje 3,5 godziny odkurzacz może pracować godzinę bez przerwy. Dużą zaletą odkurzacza jest to, że jest bardzo leki (waży zaledwie 3 kg). Odkurzacz jest też poręczny, dzięki czemu wykonywanie codziennych porządków jest szybsze i wygodniejsze. Urządzenie zajmuje też niewiele miejsca. Nowoczesne odkurzacze bezprzewodowe zazwyczaj składają się z jednego elementu, dlatego z powodzeniem zmieszczą się w szafie czy składziku. Model urządzenia SA-VS3001RW został wyposażony w szczotki i końcówki do narożników.

Odkurzacz marki Sharp posiada także szczotkę Animal Jet. Szczotka doskonale zbiera sierść psa czy kota, która jest jednym z najsilniejszych alergenów. Dlatego osoby, które są uczulone na sierść i mają w domu zwierzaka, powinny zadbać o wybór odpowiedniego odkurzacza.

O porządkach należy pamiętać przez cały rok. Jesienią czy zimą w powietrzu także obecne są alergeny, które mogą zaostrzyć chorobę. Im częstsze i dokładniejsze będą porządki, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo wystąpienia ataku choroby. 

Pamiętaj o praniu

Alergeny czy inne zanieczyszczenia mogą osiadać także na ubraniach, i niestety dzieje się tak niezależnie od pory roku. Najlepszym sposobem na ich usunięcie jest pranie ubrań w urządzeniach, które posiadają specjalne programy dla alergików. Mimo że pralek tego rodzaju jest bardzo dużo, na szczególną uwagę zasługuję pralka ES-HFH914AW3 marki Sharp. Urządzenie posiada program AllergySmart, który zwalcza powszechnie spotykane alergeny i bakterie ze skutecznością 99 proc. Warto zaznaczyć, że program został zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne (Allergy UK). Dodatkowo urządzenie posiada funkcję BubbleDrum (dbającą o doskonały wygląd ubrań, a jednocześnie zwiększającą wydajność prania i wirowania), funkcję "mniej zgnieceń" (która zmienia parametry prania tak, aby ubrania po wyjęciu z pralki były jak najmniej pogniecione) oraz system Eco-Logic (który dostosowuje ilość wody, temperaturę i obroty silnika do wielkości załadunku).

Pralka marki Sharp posiada najwyższą klasę energetyczną, czyli A+++. Dzięki temu urządzenie zużywa mniej energii, co przekłada się na niższe rachunki za prąd.

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Powietrze też jest ważne

Osoby, które zmagają się z astmą powinny pomyśleć o zakupie jeszcze jednego urządzenia - oczyszczacza powietrza. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza jesienią, kiedy sezon grzewczy dopiero się zaczyna i nad miastami znowu zaczyna pojawiać się smog. Dlaczego? Tego rodzaju sprzęty usuwają z powietrza szkodliwe pyły PM 2,5 i PM 10, które są szczególnie niebezpieczne dla osób chorych na astmę. Jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w domu chorego na astmę? Oczywiście marki Sharp. Urządzenia tej firmy wyposażone są w technologię Plasmacluster. To dzięki niej urządzenie potrafi usunąć z powietrza niemal wszystkie szkodliwe na zdrowia związki. Dodatkowo do oczyszczania powietrza używa jonów, które występują w naturze. Najnowszy model KI-G75 EUW posiada funkcję High-Density 25 000. Dzięki niej produkuje 3,5 razy więcej jonów niż wykorzystywany w poprzednich modelach generator High Density 7000. Dzięki temu pozbywa się zanieczyszczeń z powietrza prawie 5 razy szybciej!

neww

sharp

Najnowszy model oczyszczaczy marki Sharp posiada również pięć czujników, które reagują na:

  • nieprzyjemne zapachy (np. dym papierosowy);
  • zmianę temperatury;
  • zmianę wilgotności powietrza;
  • zmianę natężenia światła (wybór spośród 3 poziomów).
Sharp - nowa belka
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
1
Polecamy
Masz uczulenie na kurz?
Sprawdź, jak skutecznie z nim walczyć!
Masz uczulenie na kurz? Sprawdź, jak skutecznie z nim walczyć! TVN zdrowie
Nie daj się jesiennej wilgoci.
Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu
Nie daj się jesiennej wilgoci. Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu TVN zdrowie
Ranking klimatyzatorów ściennych typu split
Ranking klimatyzatorów ściennych typu split Dzień Dobry TVN
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze?
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?