Polub nas na Facebooku
Czytasz: Astma może dokuczać przez cały rok. Jak sobie z nią poradzić w okresie jesienno-zimowym?
menu
Polub nas na Facebooku

Astma może dokuczać przez cały rok. Jak sobie z nią poradzić w okresie jesienno-zimowym?

Kobieta chora na astmę - ma przy sobie i korzysta z inhalatora.

Fot. Terry Vine / Getty Images

Astma to choroba przewlekła. Mimo że medycyna nie zna na nią lekarstwa, to potrafi nad nią skutecznie panować. Niestety samo leczenie farmakologiczne to za mało, aby utrzymać astmę w ryzach. Jak jeszcze można walczyć z chorobą?

Szacuje się, że tylko w Polsce na astmę choruje od 3-4 milionów osób. Schorzenie może pojawić się u każdego, bez względu na wiek czy styl życia. Skąd się bierze? Najczęściej pojawia się u osób z nieleczoną lub źle leczoną alergią. Niekiedy chorobę aktywuje infekcja bakteryjna lub wirusowa. Zdaniem niektórych badaczy do rozwoju choroby może przyczynić się również stres. Astma znacznie częściej rozwija się u osób, które chorują na atopowe zapalenie skóry.

Astma - jak skutecznie z nią walczyć?

Do najbardziej charakterystycznych objawów astmy należą duszności, które pojawiają się rano lub w nocy. Osoby z astmą skarżą się również na ucisk w klatce piersiowej oraz kaszel. Najlepszym sposobem na leczenie astmy jest wyeliminowanie z otoczenia czynników, które mogą wywoływać atak choroby. Chodzi przede wszystkim o alergeny oraz dym tytoniowy czy smog. Niestety nie zawsze jest to możliwe, dlatego chorzy niejednokrotnie zmuszeni są przyjmować leki, które ułatwiają oddychanie.

Nie tylko leki

W walce z astmą ważne jest nie tylko przyjmowanie leków. Tak, jak wspomnieliśmy atak choroby mogą wywołać alergeny, czy zanieczyszczone powietrze. Dlatego chorzy powinni zadbać, aby w ich najbliższym otoczeniu było jak najmniej drażniących czynników. Jak to zrobić? Przede wszystkim pamiętając o częstych porządkach. Osoby, które chorują na astmę - tak samo, jak alergicy - powinny usunąć rzeczy, na których może gromadzić się kurz (np. dywany, zasłony, bibeloty). Chorym zaleca się także częstsze wycieranie kurzy i odkurzanie. Aby odkurzanie było naprawdę skuteczne należy wybrać odpowiednie urządzenie, najlepiej bezprzewodowe, które znacząco skróci czas sprzątania. Jaki odkurzacz wybrać? Najlepiej marki Sharp. Na uwagę zasługuje np. model SA-VS3001RW.

Fot. Sharp SA-VS3001BR

Fot. Sharp SA-VS3001BR

Moc urządzenia to 25,2 V. Po pełnym naładowaniu, które zajmuje 3,5 godziny odkurzacz może pracować godzinę bez przerwy. Dużą zaletą odkurzacza jest to, że jest bardzo leki (waży zaledwie 3 kg). Odkurzacz jest też poręczny, dzięki czemu wykonywanie codziennych porządków jest szybsze i wygodniejsze. Urządzenie zajmuje też niewiele miejsca. Nowoczesne odkurzacze bezprzewodowe zazwyczaj składają się z jednego elementu, dlatego z powodzeniem zmieszczą się w szafie czy składziku. Model urządzenia SA-VS3001RW został wyposażony w szczotki i końcówki do narożników.

Odkurzacz marki Sharp posiada także szczotkę Animal Jet. Szczotka doskonale zbiera sierść psa czy kota, która jest jednym z najsilniejszych alergenów. Dlatego osoby, które są uczulone na sierść i mają w domu zwierzaka, powinny zadbać o wybór odpowiedniego odkurzacza.

O porządkach należy pamiętać przez cały rok. Jesienią czy zimą w powietrzu także obecne są alergeny, które mogą zaostrzyć chorobę. Im częstsze i dokładniejsze będą porządki, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo wystąpienia ataku choroby. 

Pamiętaj o praniu

Alergeny czy inne zanieczyszczenia mogą osiadać także na ubraniach, i niestety dzieje się tak niezależnie od pory roku. Najlepszym sposobem na ich usunięcie jest pranie ubrań w urządzeniach, które posiadają specjalne programy dla alergików. Mimo że pralek tego rodzaju jest bardzo dużo, na szczególną uwagę zasługuję pralka ES-HFH914AW3 marki Sharp. Urządzenie posiada program AllergySmart, który zwalcza powszechnie spotykane alergeny i bakterie ze skutecznością 99 proc. Warto zaznaczyć, że program został zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne (Allergy UK). Dodatkowo urządzenie posiada funkcję BubbleDrum (dbającą o doskonały wygląd ubrań, a jednocześnie zwiększającą wydajność prania i wirowania), funkcję "mniej zgnieceń" (która zmienia parametry prania tak, aby ubrania po wyjęciu z pralki były jak najmniej pogniecione) oraz system Eco-Logic (który dostosowuje ilość wody, temperaturę i obroty silnika do wielkości załadunku).

Pralka marki Sharp posiada najwyższą klasę energetyczną, czyli A+++. Dzięki temu urządzenie zużywa mniej energii, co przekłada się na niższe rachunki za prąd.

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Powietrze też jest ważne

Osoby, które zmagają się z astmą powinny pomyśleć o zakupie jeszcze jednego urządzenia - oczyszczacza powietrza. Warto o tym pomyśleć zwłaszcza jesienią, kiedy sezon grzewczy dopiero się zaczyna i nad miastami znowu zaczyna pojawiać się smog. Dlaczego? Tego rodzaju sprzęty usuwają z powietrza szkodliwe pyły PM 2,5 i PM 10, które są szczególnie niebezpieczne dla osób chorych na astmę. Jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w domu chorego na astmę? Oczywiście marki Sharp. Urządzenia tej firmy wyposażone są w technologię Plasmacluster. To dzięki niej urządzenie potrafi usunąć z powietrza niemal wszystkie szkodliwe na zdrowia związki. Dodatkowo do oczyszczania powietrza używa jonów, które występują w naturze. Najnowszy model KI-G75 EUW posiada funkcję High-Density 25 000. Dzięki niej produkuje 3,5 razy więcej jonów niż wykorzystywany w poprzednich modelach generator High Density 7000. Dzięki temu pozbywa się zanieczyszczeń z powietrza prawie 5 razy szybciej!

neww

sharp

Najnowszy model oczyszczaczy marki Sharp posiada również pięć czujników, które reagują na:

  • nieprzyjemne zapachy (np. dym papierosowy);
  • zmianę temperatury;
  • zmianę wilgotności powietrza;
  • zmianę natężenia światła (wybór spośród 3 poziomów).
Sharp - nowa belka
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
1
Polecamy
Masz uczulenie na kurz?
Sprawdź, jak skutecznie z nim walczyć!
Masz uczulenie na kurz? Sprawdź, jak skutecznie z nim walczyć! TVN zdrowie
Nie daj się jesiennej wilgoci.
Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu
Nie daj się jesiennej wilgoci. Zadbaj o świeże powietrze w swoim domu TVN zdrowie
Ratunku, rozpuszczam się!
Wybierz idealny klimatyzator domowy lub...
zrób go sam!
Poradnik krok po kroku
Ratunku, rozpuszczam się! Wybierz idealny klimatyzator domowy lub... zrób go sam! Poradnik krok po kroku Dzień Dobry TVN
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze?
Odkurzacz dla alergika – na co zwracać uwagę przy wyborze? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?