Polub nas na Facebooku
Czytasz: Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji?

Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji?

Zainteresował Cię ten artykuł?
Witamina C

Fot: haryigit / gettyimages.com

Witamina C może obniżać stężenie np. aminoglikozydów. Nie jest przeciwwskazana przy antybiotyku, jednak należy stosować odpowiednie zasady przyjmowania. Witamina C może wchodzić w interakcje z wieloma związkami.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy infekcji, człowiek najczęściej sięga po preparaty zawierające duże ilości witaminy C. Należy jednak pamiętać, że jakiekolwiek suplementy, nawet preparaty witaminowe czy składniki diety, mogą wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami. Kiedy infekcja nie mija bądź wykazuje cechy infekcji bakteryjnej, konieczne bywa wdrożenie antybiotyku. Witamina C nie wchodzi w interakcje z większością antybiotyków, jednak nie powinno się popijać antybiotyku przyjmowanego doustnie sokiem owocowym czy połykać dużej dawki witaminy C z antybiotykiem.

Kiedy stosuje się witaminę C?

Witamina C wskazana jest przede wszystkim jako profilaktyka szkorbutu, szczególnie przy niewłaściwej diecie i zaburzeniach wchłaniania. Warto pomyśleć o jej suplementacji w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na witaminy, tj.:

  • uprawianie sportu bądź ciężka praca fizyczna,
  • ciąża i laktacja (w odpowiednich ilościach),
  • trudno gojące się rany,
  • złamania kości,
  • znaczne skłonności do krwawień,
  • konieczność zakwaszenia moczu (np. przy częstych infekcjach dróg moczowych).

Zobacz film: Jak stosować antybiotyki? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Najczęściej jednak witamina C stosowana jest jako suplement diety w profilaktyce i leczeniu zakażeń o różnej etiologii. Prowadzono wiele badań odnośnie do skuteczności stosowania witaminy C w przebiegu chorób przeziębieniowych (najczęściej o etiologii wirusowej, niewymagającej podawania antybiotyku). Okazało się jednak, że witamina C wcale nie zmieniała znacząco statystyk zachorowań czy nie modulowała przebiegu przeziębień.

Jednak nadal panuje opinia, że poprzez działanie uszczelniające naczynia krwionośne wspomaga procesy odpornościowe i zmniejsza szerzenie się zmian zapalnych. Witamina C z pewnością doskonale wspomaga terapię trudno gojących się ran. Jeśli chodzi o zakażenia dróg moczowych, niektóre badania wskazują, że witamina C wcale nie zakwasza istotnie moczu, można ją stosować przy leczeniu zakażeń pęcherza moczowego, jednak nie moduluje, jak np. żurawina, przebiegu tych zakażeń, wręcz jej nadmiar może predysponować do powstawania kamieni nerkowych ze szczawianu wapnia. Przy antybiotyku witamina C również stanowi dobry, wspomagający suplement, jednak należy przestrzegać konkretnych zasad suplementacji.

Antybiotyk i witamina C – zasady stosowania

Podczas stosowania antybiotyków w przebiegu infekcji bakteryjnych jak najbardziej można przyjmować również witaminę C. Jednak bardzo ważne jest, by nie łykać jej jednocześnie z antybiotykiem. Nie powinno się łączyć większości leków, by uniknąć udowodnionych badania bądź potencjalnych interakcji między nimi. To samo dotyczy ziół czy suplementów diety. Bez względu na to, w jakiej postaci dostarcza się witaminę C (suplement czy np. bogate w nią owoce), należy zachować rozsądny odstęp pomiędzy dawką antybiotyku a przyjęciem dużej ilości witaminy C. Nie powinno się też popijać antybiotyku doustnego sokiem, np. z pomarańczy.

Zobacz film: Produkty wzbogacone o witaminę C. Źródło: Wiem co jem.

Interakcje pomiędzy witaminą C, antybiotykami i innymi lekami

Witamina C mimo iż wydaje się dość neutralnym suplementem i często jest stosowana przy antybiotykach, to jednak może wchodzić z niektórymi z nich w interakcje. Witamina C zmniejsza skuteczność np. aminoglikozydów. Przy infekcjach człowiek bardzo często przyjmuje aspirynę jako lek przeciwzapalny i przeciwgorączkowy. Okazuje się jednak, że kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna, zdecydowanie przyspiesza metabolizm witaminy C i jej wydalanie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Choroby, które dziecko może przynieść z przedszkola 
Choroby, które dziecko może przynieść z przedszkola 
Normy poziomu cukru we krwi i sposoby regulacji stężenia glukozy w organizmie
Normy poziomu cukru we krwi i sposoby regulacji stężenia glukozy w organizmie
Jakie stany chorobowe odpowiadają za podwyższone monocyty?
Jakie stany chorobowe odpowiadają za podwyższone monocyty?
Siemię lniane -  właściwości lecznicze. Jak przygotować i pić siemię?
Siemię lniane -  właściwości lecznicze. Jak przygotować i pić siemię?
Kreatynina – badanie surowicy krwi – normy i interpretacja wyników 
Kreatynina – badanie surowicy krwi – normy i interpretacja wyników 
Trójglicerydy: ich rola w organizmie, normy, interpretacja wyników i sposoby na obniżenie
Trójglicerydy: ich rola w organizmie, normy, interpretacja wyników i sposoby na obniżenie