Polub nas na Facebooku
Czytasz: Antofobia – lęk przed kwiatami. Skąd się bierze i jak go leczyć?

Antofobia – lęk przed kwiatami. Skąd się bierze i jak go leczyć?

Kwiaty w wazonach - piękna zieleń, piękne wnętrze.

fot. dougal waters / Getty Images

Fobie zazwyczaj pojawiają się wtedy, kiedy dana osoba kojarzy konkretną sytuację lub przedmiot z czymś niebezpiecznym. Antofobia, to lęk, w którym zagrażające wydają się kwiaty. W teorii psychoanalitycznej fobia powstaje na skutek przeniesienia agresji lub regresji zachowań. W wyniku tego przeniesienia obiekt lęku postrzega się jako niebezpieczny. 

Antofobia jest dla zdrowego człowieka dość dziwnym zaburzeniem. Zrozumiały jest lęk przed pająkami, tłumem czy dużą przestrzenią. Kwiaty nigdy nie wydają się niebezpieczne – są kolorowe, mają różne kształty i wielkości, potrafią pięknie pachnieć. Skąd zatem może brać się lęk przed kwiatami?

Antofobia – objawy

Głównym objawem antofobii jest lęk przed kwiatami. Widok mniejszego lub większego kwiatu, nawet doniczkowego, może wywoływać uczucie niepokoju i określone objawy somatyczne. U każdej osoby cierpiącej na tę postać fobii objawy mogą wyglądać inaczej i mieć różne natężenie. Do objawów somatycznych (fizycznych) antofobii zaliczają się: zawroty głowy, drżenia kończyn, podwyższone ciśnienie tętnicze, mdłości, uczucie duszności, kołatanie serca, ból brzucha, „gęsia skórka”, napady gorąca lub zimna, wzmożone pocenie i bladość skóry. Czasami może wystąpić również chwilowy zanik mowy. Ze strony psychicznej i poznawczej, antofobia może dawać takie objawy, jak: niepokój, lęk aż do napadu paniki, poczucie nierealności, chęć ucieczki przed zagrażającym obiektem – w tym przypadku kwiatem.

Osoba zmagająca się z antofobią nie chodzi często do parków, unika kwiaciarni oraz sytuacji, gdzie pojawiają się kwiaty – wesela, pogrzeby, imieniny czy urodziny. Czasem dochodzi nawet do rezygnowania z odwiedzin w domach, gdzie znajduje się określony typ kwiatu, który wywołuje reakcję lękową. Osoby zmagające się z lękiem przed kwiatami zdają sobie sprawę z irracjonalności swoich reakcji, dlatego są skłonne szukać pomocy u specjalistów.

Czy nieśmiałość to cecha charakteru czy już objaw fobii społecznej? Zobaczcie:

Zobacz film: Nieśmiałość - cecha charakteru czy fobia społeczna? Źródło: Dzień Dobry TVN

Antofobia – skąd się bierze?

Antofobia w każdym przypadku ma jakieś źródło. W psychologii ewolucyjnej mówi się o przystosowawczej roli lęku. Społeczeństwa już w czasach prehistorycznych zaczęły wypracowywać lęki, które miały funkcję ochronną. Stąd więc pojawia się strach przed lwami, jadowitymi wężami, pająkami, rekinami i innymi zwierzętami nieprzyjaznymi człowiekowi. Antofobia może być niejako ewolucyjną pozostałością po dawnych lękach w określonych społeczeństwach, które w jakiś sposób ucierpiały na skutek trujących kwiatów i roślin.

Lęk przed kwiatami może pojawiać się u osoby, która kojarzy je z niebezpieczną lub traumatyczną sytuacją. Jako przykład można tutaj podać morderstwo przy stoisku z różami. Można wyobrazić sobie sytuację, w której kupujemy róże od ulicznego sprzedawcy. W pewnym momencie podbiega do niego przestępca, zadaje mu kilka ciosów nożem i ucieka. W następstwie zdarzenia u świadka napaści i śmierci sprzedawcy może wystąpić lęk przed różami. Taki mechanizm nazywany jest warunkowaniem klasycznym.

Antofobia może być wynikiem nieświadomego mechanizmu powstawania reakcji fobicznych, na skutek przeniesienia złych emocji i skojarzeń z jednego obiektu na inny, czyli w tym przypadku kwiaty.

Antofobia – leczenie

Antofobia jest leczona tak samo, jak każdy inny rodzaj fobii. Przede wszystkim należy zasięgnąć porady specjalisty, w tym przypadku psychiatry. W zależności od objawów i innych szczegółów problemu, lekarz może wypisać leki przeciwlękowe, uspokajające, a nawet przeciwdepresyjne. Pacjent skierowany zostanie na psychoterapię, która jest podstawą leczenia fobii w każdej postaci.

Przy tak specyficznych zaburzeniach jak antofobia, skuteczną metodą jest terapia behawioralna. Ma ona na celu nauczenie się nowych zachowań i usuwanie tych niekorzystnych, które zostały dotychczas utrwalone. Często osoba cierpiąca z powodu lęku jest wystawiana na sytuacje, kiedy może się z nim zmierzyć i zastosować odpowiednie metody do opanowania go. Stosowana jest również terapia poznawcza – osoba chora uczy się rozpoznawać swoje emocje i przekonania. Celem terapii jest wypracowanie umiejętności odpowiedniej reakcji w sytuacjach wywołujących lęk.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Fobia społeczna - objawy, leczenie, przyczyny
Fobia społeczna - objawy, leczenie, przyczyny Dzień Dobry TVN
Strach przed chorobami – skąd się bierze i jak z nim walczyć?
Strach przed chorobami – skąd się bierze i jak z nim walczyć? Dzień Dobry TVN
Co to jest fobia? Najczęstsze rodzaje, ich objawy i leczenie
Co to jest fobia? Najczęstsze rodzaje, ich objawy i leczenie TVN zdrowie
Nekrofobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed zmarłymi
Nekrofobia – przyczyny, objawy i leczenie lęku przed zmarłymi TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Najlepsze prezenty dla pary młodej - co kupić na ślub?
Najlepsze prezenty dla pary młodej - co kupić na ślub? Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką