Polub nas na Facebooku
Czytasz: Androsteron – hormon i feromon męskości. Właściwości i działanie
menu
Polub nas na Facebooku

Androsteron – hormon i feromon męskości. Właściwości i działanie

Przystojny mężczyzna - zdjęcie sylwetki od pasa w dół.

Fot. Kiuikson / Getty Images

Androsteron to hormon męski, odpowiednik estriolu występującego u kobiet. Odpowiada za rozwój cech płciowych męskich. Androsteron to także feromon, który oddziałuje w relacjach z innymi ludźmi.

Androsteron wykorzystywany jest w świecie biznesu, wyłania lidera i zwycięzcę. Jest to feromon „ojcowski”, dzięki niemu łatwiej o zbudowanie autorytetu. Androsteron stosowany jest jako płyn na skórę, dodawany bywa do perfum.

Androsteron – właściwości

Feromony to substancje, dzięki którym dobieramy się w pary, jesteśmy atrakcyjni dla płci przeciwnej. Mają również ogromny wpływ na wybieranie lidera wśród populacji, w której żyjemy. Feromony odbierane są podświadomie, nie są wyczuwalne węchem. Za ich odbiór odpowiada narząd znajdujący się w jamie nosowej, przekazujący sygnały do podwzgórza. Do feromonów męskich zaliczamy: androstadienon, androsterol, androsteron i androstenon.

Androsteron to feromon, a zarazem hormon steroidowy, należący do androgenów, o wiele słabszy od testosteronu. Został odkryty przez Adolfa Butenandta. Jego obecność wykryto w moczu mężczyzn oraz kobiet, a także w pocie wydzielanym przez skórę, najbardziej pach. Powstaje w wyniku przemiany innego hormonu, którym jest dehydroepiandrosteron (DHEA), wytwarzany i produkowany w nadnerczach. Jest typowo męskim feromonem, chociaż występuje także u kobiet. Wpływa na rozwój cech płciowych męskich, narządów płciowych męskich, kościotworzenie oraz budowę mięśni – ma charakter anaboliczny. Poziom androsteronu spada wraz z wiekiem mężczyzny, ponieważ wiąże się ze stężeniem adrenaliny w organizmie. Najwyższy jest około 25 roku życia.

Polecamy: Andropauza u mężczyzn – fizyczne i psychiczne objawy obniżonego testosteronu

Androsteron – działanie feromonu

Androsteron sprawia, że mężczyzna jest postrzegany jako dominujący, ale nieagresywny, łagodzi agresywność. Jest delikatny, nie pobudza seksualnie tak mocno jak inne feromony. Dzięki niemu kobiety czują się z mężczyzną bezpiecznie. Oprócz tego androsteron wzmaga działanie innych feromonów, dlatego jest dodawany do preparatów zawierających na przykład androstadienon. Wykazano również, że pod wpływem działania adrenaliny mężczyźni produkują i wydzielają o wiele więcej feromonów. Osoby tej samej płci okazują więcej szacunku mężczyźnie wydzielającemu androsteron – daje im sygnał „nie zbliżaj się do mnie”. Kobiety częściej nawiązują kontakt wzrokowy z mężczyznami spryskanymi androstenonem. Jest „feromonem zwycięstwa” – sygnalizuje zwycięzcę i przywódcę, ale także feromonem „ojcowskim”, opiekuńczym. Androsteron podkreśla cechy męskie, ale w kontekście mniej seksualnym niż pozostałe feromony. Zmniejsza niepokój u płci przeciwnej. Ma redukować agresywny charakter androstenonu.

Czy hormony determinują życie kobiet? Jak wygląda PMS widziany oczami mężczyzn? Przekonajcie się na filmie:

Zobacz film: Hormony determinują życie kobiet? Męski punkt widzenia PMS. Źródło: Dzień Dobry TVN

Androsteron – zastosowanie

W dzisiejszych czasach feromony są łatwo dostępne. Wielu mężczyzn, używając ich, próbuje zwiększyć swoją męskość. Badania naukowe pokazują, że stosowanie feromonów przynosi oczekiwane rezultaty nie tylko w relacjach damsko-męskich, ale także biznesowych. Androsteron stosowany jest w preparatach zawierających feromony jako substancja wzmacniająca działanie pozostałych. Zalecany jest starszym mężczyznom. „Zwabia” do nich również starsze kobiety. Idealny jest dla mężczyzn, którzy chcą okazać swoją siłę i zbudować autorytet w grupie, szczególnie w pracy czy podczas negocjacji. Pozwala stworzyć wizerunek przywódcy. Między dwojgiem ludzi przyniesie oczekiwane rezultaty, jeżeli osoba używająca go kładzie nacisk na zbudowanie zaufania i atmosfery opiekuńczości w już istniejącej relacji. Feromon skierowany jest tylko do mężczyzn.

Pochodne androsteronu mają zastosowanie jako leki anaboliczne, czyli odbudowujące masę mięśniową. Stosowane są w stanach wyniszczenia. Zaliczamy tu substancje, takie jak metenolon, stanozolol, oksymetolon.

Androsteron – cena i dostępność

Koszt butelki perfumowanego feromonu mieści się w granicach od 30 zł za 10 ml do 100 zł za 10 ml. Preparaty zawierające androsteron można kupić w niektórych sex shopach oraz w sklepach internetowych.

Ważne jest używanie preparatu z umiarem, najlepiej z innymi męskimi feromonami, by zwiększyć jego skuteczność. Wystarczą dwa psiknięcia produktu do uzyskania efektu. Dostępne są zarówno produkty zawierające tylko androsteron, jak i mieszankę różnych feromonów.

Zobacz też: Radość życia – czym jest i co zrobić, by jej doświadczać?

Bibliografia:

  1. Janiec W. Farmakodynamika. Podręcznik dla studentów farmacji. Tom 1 i 2
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Androstadienon – feromon miłości.
Właściwości i zastosowanie
Androstadienon – feromon miłości. Właściwości i zastosowanie TVN zdrowie
Estratetraenol – właściwości, działanie, zastosowanie
Estratetraenol – właściwości, działanie, zastosowanie TVN zdrowie
Feromony - co to takiego?
Jak działają feromony damskie i feromony męskie?
Feromony - co to takiego? Jak działają feromony damskie i feromony męskie? Dzień Dobry TVN
Biseksualizm – co to jest?
Czym charakteryzuje się biseksualizm u kobiet i u mężczyzn
Biseksualizm – co to jest? Czym charakteryzuje się biseksualizm u kobiet i u mężczyzn Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby