Polub nas na Facebooku
Czytasz: Amantadyna - co to za lek i jak działa? Czy pomoże w walce z koronawirusem?
menu
Polub nas na Facebooku

Amantadyna - co to za lek i jak działa? Czy pomoże w walce z koronawirusem?

Lek na COVID-19

Fot: Thana Prasongsin / gettyimages.com

Amantadyna to dobrze znany lek. Niegdyś stosowana była w leczeniu grypy, dziś podaje się ją pacjentom z chorobą Parkinsona. Niektóre doniesienia naukowe sugerują, że amantadyna może być pomocna w leczeniu COVID-19. Czy faktycznie?

Dopóki nie ma szczepionki ani leku na COVID-19, lekarze zmuszeni są leczyć pacjentów dostępnymi i znanymi już lekami. Na początku pandemii pojawiło się kilka obiecujących preparatów, niestety dalsze badania pokazały, że nie są one aż tak skuteczne, jak przypuszczano. Teraz uwagę badaczy przykuła amantadyna.

Zobacz  także:

Amantadyna - co to za lek?

Amantadyna (siarczan amantadyny) miała być lekiem przeciwwirusowym. Farmaceutyk hamuje uwalnianie materiału genetycznego wirusa, który znajduje się w zainfekowanych komórkach. Tym samym zapobiega namnażaniu się wirusa i blokuje dalszy rozwój infekcji.

Badacze opracowali go z nadzieją, że rozprawi z wirusem grypy typu A. Niestety okazało się, że patogen zbyt szybko mutuje, a lek nie radzi sobie z jego nowymi wariantami.

Amantadyna - kiedy jest stosowana?

Mimo że lek nie zdołał poradzić sobie z wirusem grypy, to okazało się, że może być stosowany w leczeniu innych schorzeń. Dzisiaj amantadyna podawana jest pacjentom z chorobami neurologicznymi. Sprawdza się w leczeniu Parkinsona, stwardnienia rozsianego (łagodzi zmęczenie, które towarzyszy SM) oraz ostrym uszkodzeniu mózgu. Lek oddziałuje na jeden z neuroprzekaźników - dopaminę - tym samym stosowany jest w celu pobudzania ośrodkowego układu nerwowego u pacjentów po urazach mózgu lub udarze. Bywa też podawany pacjentom, którzy przyjmują leki przeciwpsychotyczne. Farmaceutyk chroni przed występowaniem działań niepożądanych.

Amantadyna jest dobrze wchłaniana i tolerowana przez układ pokarmowy. Przyjmowana z innymi lekami (np. na nadciśnienie lub cukrzycę) zwiększa ich stężenie w organizmie.

Uwaga! TVN: Amantadyna - cudowny lek dla zarażonych koronawirusem?

Źródło: Uwaga! TVN

Amantadyna a COVID-19

W Polsce o amantadynie zrobiło się głośno za sprawą Włodzimierza Bodnara, pediatry i specjalisty chorób płuc. Lekarz z Przemyśla przepisywał amantadynę swoim pacjentom z COVID-19. W ocenie dr Bodnara lek jest bardzo skuteczny i z jego pomocą udało mu się wyleczyć ponad setkę osób. Jednak amantadyna nie jest dopuszczona do leczenia COVID-19 i nie została umieszczona w najnowszych, trzecich już rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych dotyczących leczenia choroby COVID-19 (opublikowanych 13 października 2020 r.). 

Nie ma bowiem żadnych podstaw merytorycznych ani naukowych do stosowania amantadyny w zakażeniach wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2

- przekonywał prof. Robert Flisiak, prezes Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Póki co, sprawa przemyskiego lekarza, dr Włodzimierza Bodnara, który leczył chorych na COVID-19 amantadyną, trafiła do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

Amanatadyna. Badania wykażą, czy lek działa

Mimo że stosowanie amantadyny w leczeniu pacjentów z COVID-19 wywołało kontrowersje, to badacze zamierzają przyjrzeć się bliżej farmaceutykowi.

Prof. Konrad Rejdak, neurolog z Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przepisywał lek swoim pacjentom z zaburzeniami neurologicznymi. Jego obserwacja pokazała, że osoby, które przyjmowały amantadynę i zostały zakażone nowym koronawirusem przechodziły infekcję znacznie łagodniej. Co ciekawe, COVID-19 nie wywołało u nich żadnych zmian neurologicznych. Przygotowana przez prof. Rejdaka praca spotkała się z na tyle dobrym przyjęciem, że neurolog dostał zgodę na rozpoczęcie badań klinicznych z zastosowaniem amantadyny u pacjentów neurologicznych, którzy zdradzają objawy typowe dla COVID-19. 

Jeśli badania zakończą się sukcesem, być może uda się uniknąć powikłań neurologicznych u pacjentów z COVID-19. Liczne badania pokazują, że koronawirus może przyczynić się do wystąpienia udaru, zaburzeń depresyjnych czy stanów lękowych.

Korzystne działanie leku opisano także w US National Library of Medicine/National Institutes of Health już w ubiegłym roku. Autorzy badania dowiedli, że pacjenci z chorobą Parkinsona, którzy byli zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2 i przyjmowali amantadynę, praktycznie nie mieli żadnych objawów COVID-19.

Amantadyna. Dlaczego leku nie można przyjmować na własną rękę?

Mimo że pojawiają się pojedyncze doniesienia, że amantadyna może być pomocna w leczeniu COVID-19, przyjmowanie leku na własną rękę może być niebezpieczne. Jak dotąd nie ma żadnych dużych badań, które jednoznacznie wskazałyby, że lek faktycznie zwalcza nowego wirusa i może być pomocny w leczeniu pacjentów z COVID-19.

Trzeba mieć na uwadze, że amantadyna jest przepisywana na receptę i musi być przyjmowana zgodnie z zaleceniami lekarza. Osoba, która przyjmuje lek, musi też przestrzegać zalecanych dawek. Ich przekroczenie może powodować poważne skutki uboczne. Wśród działań niepożądanych wymienia się m.in. zaburzenia nerwowo-mięśniowe, objawy ostrej psychozy, niepokój ruchowy, drgawki, majaczenia, halucynacje, obrzęk płuc, niewydolność oddechową, niemiarowość rytmu serca, nudności, wymioty, zaburzenia czynności nerek.

Jak leczy się pacjentów z COVID-19? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: COVID-19 - jak leczy się chorych? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
7
Polecamy
Czy amantadyna leczy COVID-19?
Odpowiedź poznamy za kilka miesięcy
Czy amantadyna leczy COVID-19? Odpowiedź poznamy za kilka miesięcy Dzień Dobry TVN
Dr Paweł Grzesiowski:
"Amantadyna najbardziej pożądanym lekiem w Polsce".
Czy rzeczywiście jest skuteczna w terapii COVID-19?
Dr Paweł Grzesiowski: "Amantadyna najbardziej pożądanym lekiem w Polsce". Czy rzeczywiście jest skuteczna w terapii COVID-19? Dzień Dobry TVN
Hydrochlorochina nie będzie już stosowana w leczeniu pacjentów z COVID-19
Hydrochlorochina nie będzie już stosowana w leczeniu pacjentów z COVID-19 TVN zdrowie
Lek przeciwzakrzepowy może pomóc w leczeniu chorych na COVID-19
Lek przeciwzakrzepowy może pomóc w leczeniu chorych na COVID-19 TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty