Polub nas na Facebooku
Czytasz: Alergie to problem nie tylko wiosenny. Uczulają także roztocza!
menu
Polub nas na Facebooku

Alergie to problem nie tylko wiosenny. Uczulają także roztocza!

roztocza pod mikroskopem

Fot.  SEBASTIAN KAULITZKI / Getty Images.  

Roztocza to bardzo malutkie pajęczaki, które towarzyszą nam wszędzie. Niestety ich odchody mogą uczulać. Żeby pozbyć się takiej alergii trzeba... często sprzątać, prać i wietrzyć mieszkanie. Warto także kupić oczyszczacz powietrza. 

Alergia kojarzy nam się od razu z okresem pylenia. Nic bardziej mylnego - owszem, wiosną i latem wiele roślin pyli, jednak prawdziwe zagrożenie czeka na nas w domu. To roztocza, czyli pajęczaki o wielkości 0,3 mm, które lubią wilgotne, ciemne miejsca, a żywią się ludzkim naskórkiem. Szczególnie dużo pojawia się ich w naszych domach w sezonie grzewczym. Wtedy kończymy z wietrzeniem mieszkania, słońca jest coraz mniej, a w naszych mieszkaniach robi się duszno. To idealne warunki dla rozwoju roztoczy.

Alergię na roztocza ma około 6 milionów Polaków. Objawia się ona dusznością, kaszlem, łzawieniem oczu, częstszymi infekcjami górnych dróg oddechowych, katarem siennym. Mogą występować również objawy skórne alergii na roztocza. Należą do nich przede wszystkim oznaki przypominające zmiany łuszczycowe, zaczerwienienie skóry oraz pokrzywka.

Pamiętajcie, że nieleczona alergia może prowadzić do atopowego zapalenia skóry (AZS) oraz astmy oskrzelowej. Istotna jest wizyta u lekarza, wykonanie testów potwierdzających alergię, a następnie leczenie. Skuteczność odczulania podczas alergii na roztocza wynosi 70–80%.

Alergicy a sprzątanie

Niestety osoby cierpiące na alergię muszą zadbać o warunki niesprzyjające roztoczom. Mikroskopijne pajęczaki najlepiej czują się w temperaturze od 17 do 30 stopni (temperatura wykraczająca poza te granice jest dla nich niesprzyjająca). Żeby ograniczyć ich ilość należy prać w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza i uwaga - często. Pościel powinna być wymieniania raz w tygodniu, materac odkurzany. Z domu powinny zniknąć zasłony, a bibeloty powinny być schowane, żeby się nie kurzyły. 

Gdzie jeszcze znajdziemy roztocza? Zobaczcie: Gdzie w domu czają się roztocza kurzu domowego?

Oczyszczacz powietrza

W domu każdego alergika, bez względu na rodzaj alergii wziewnej, powinien znaleźć się oczyszczacz powietrza. Dobry oczyszczacz powietrza powinien być wyposażony w odpowiednie filtry gwarantujące jego skuteczne działanie. Powinien posiadać filtr wstępny, nawilżacza, filtry HEPA oraz filtr z aktywnym węglem i żelem krzemionkowym. W przypadku oczyszczaczy Sharp dodano do niego nieorganiczny sorbent. Dzięki temu zapachy są rozkładane na mniejsze cząsteczki i lepiej pochłaniane. Jednak oczyszczacze Sharp wyróżnia zastosowana technologia Plasmacluster.

Przykładowo tańsze oczyszczacze powietrza z serii KC-A wyposażone są w regulację jasności wyświetlacza, blokadę rodzicielską i niezwykle czuły czujnik pyłów, dzięki któremu urządzenie obrazuje aktualny poziom zanieczyszczeń w otoczeniu. Urządzenie korzysta z filtra HEPA H13, posiadającego zdolność wychwytu co najmniej 99 proc. zanieczyszczeń stałych, w tym szalenie niebezpiecznych dla zdrowia pyłów PM2.5, wchodzących w skład smogu. W tej serii oczyszczaczy zastosowano impregnowany filtr węglowy, odporny na działanie wody, dzięki czemu w ramach czyszczenia wystarczy go umyć pod wodą, czym przywracana jest jego pierwotna skuteczność i może służyć dalej przez wiele lat. Oczyszczacze Sharp serii KC-A to najcichsze urządzenie na rynku — model KC-A40 swoją pracę zaczyna od 16 dB. 

Droższymi modelami, bardziej zaawansowanym technologicznie, są oczyszczacze z serii KC-Gktóre posiadają 6 czujników reagujących na:

 1. pył PM2.5, kurz, dym tytoniowy, roztocza, zarodniki pleśni – jeśli zostaną wykryte urządzenie przechodzi na najwyższy tryb prędkości wentylatora i skutecznie je neutralizuje;
 2. nieprzyjemne zapachy – np. tytoniu czy alkoholu i szybko usuwa je z powietrza;
 3. temperaturę – dobiera optymalny poziom wilgotności powietrza do panującej temperatury w pomieszczeniu (do 18°C – 65 proc., 18-24°C – 60 proc., od 24°C – 55 proc.);
 4. wilgoć – jeśli wykryje poziom wilgotności powyżej 80 proc., zwiększa gęstość jonów Plasmacluster, tym samym nie dopuszcza do rozwoju pleśni;
 5. światło – jeśli w pomieszczeniu nie pali się światło urządzenie przechodzi w tryb SLEEP, by nie pracować na zbyt głośnych trybach;
 6. ruchu – (zasięg dł. - 2m, wys. - 1,6m oraz rozpiętość lewo-prawo - 2,3m) jeśli wykryje ruch w pomieszczeniu przełączy się do trybu minimalnego natężenia nawiewu powietrza, aby obniżyć zużycie energii. Można anulować wykrywanie czujnika ruchu.
  Sharp - nowa belka
  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  2
  0
  Polecamy
  Jak poprawić jakość snu?
  Jak poprawić jakość snu? TVN zdrowie
  Masz uczulenie na kurz?
Sprawdź, jak skutecznie z nim walczyć!
  Masz uczulenie na kurz? Sprawdź, jak skutecznie z nim walczyć! TVN zdrowie
  Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować?
  Prawidłowa wilgotność powietrza w domu – jak ją zmierzyć i wyregulować? Dzień Dobry TVN
  Nie taka klimatyzacja straszna.
Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie?
  Nie taka klimatyzacja straszna. Jak skutecznie ochłodzić mieszkanie? Dzień Dobry TVN
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
  Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?
  Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
  Atrofia jąder - czym jest? Jakie są przyczyny?
  COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
  COVID-19. Jak sprawdzić, że przeszło się zakażenie koronawirusem?
  Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
  Niskorosłość - jakie są przyczyny? Jak wygląda leczenie?
  Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
  Szczepionka na COVID-19 od Pfizera różni się od wielu szczepionek. Co zawiera? Kiedy będzie dostępna w Polsce?
  Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?
  Co to jest bikram joga? Jakie korzyści płyną z uprawiania tzw. gorącej jogi?