Polub nas na Facebooku
Czytasz: Alergia - wszystko co trzeba o niej wiedzieć. Czy odczulanie jest skuteczne i jak pozbyć się roztoczy z domu

Alergia - wszystko co trzeba o niej wiedzieć. Czy odczulanie jest skuteczne i jak pozbyć się roztoczy z domu

Zainteresował Cię ten artykuł?
katar

Fot. Photodjo / Getty Images

Na różnego rodzaju alergie cierpi ponad 30 proc. społeczeństwa. Co trzeba wiedzieć o alergiach i czy można sobie jakoś pomóc? Wszystkie wątpliwości rozwiewa dr n. med. Izabela Kupryś-Lipińska, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii.

Na różnego rodzaju alergie cierpi około 30 proc. społeczeństwa, a ilość osób uczulonych ciągle wzrasta. Zanieczyszczenia powietrza, chemia w jedzeniu, liczne alergeny pochodzące ze środowiska (pyłki traw, roztocza kurzu domowego) sprawiają, że nasz układ immunologiczny reaguje alergią. 

Zobacz film: Jak sobie radzić z alergią w życiu codziennym? Źródło: Agencja TVN

Uczulenia często pojawiają się z czasem, jak mówi dr n. med. Izabela Kupryś-Lipińska, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii, każdy z nas znajduje się w grupie ryzyka:

Alergia może pojawić się w każdym okresie życia człowieka. Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się u małych dzieci przed 5. rokiem życia, ale to nie znaczy, że u osób po 60. roku życia nie może wystąpić choroba alergiczna.

Jak sobie pomóc, kiedy alergia już się pojawi? Przede wszystkim należy unikać alergenów. Można także zdecydować się na odczulanie, które wprowadzi alergię w remisję:

Jest to jedyna metoda przyczynowa leczenia alergii. To nie znaczy, że jesteśmy w stanie wyleczyć alergię, ale możemy ją wprowadzić w stan remisji (nie ma objawów alergii i nie ma potrzeby stosowania leków). To, jak długo będzie trwała remisja zależy od stanu pacjenta, nie da się tego niestety przewidzieć - czasem kilka a czasem kilkanaście lat. Jest to jedyna metoda, która zmniejsza ryzyko rozwoju astmy oskrzelowej oraz pojawienia się nowych uczuleń.

Polecamy: Jak sobie radzić w alergią w życiu codziennym? Poradnik alergika

Alergie dzielą się na wziewne (np. pyłki, roztocza), pokarmowe (np. pszenica, laktoza) lub kontaktowe (kosmetyki, chemia). Uczulić nas może dosłownie wszystko, jednak najczęściej występują alergie na: kurz domowy, trawy, mleko krowie, jaja, pyłki roślin (np. drzew), cytrusy, sierść psa lub kota, jad pszczół, ryby i skorupiaki, orzechy. Aby wykryć co nas uczula należy wykonać specjalne testy, na które kieruje alergolog. Można je także wykonać odpłatnie w poradni alergologicznej. Najpopularniejszym alergenem są obecnie... roztocza kurzu domowego, a właściwie ich odchody. Jak się pozbyć kurzu z domu?

Roztocza występują wszędzie, najwięcej jest ich w naszych sypialniach, gdyż lubią wilgotne i ciemne pomieszczenia, żywią się ludzkim naskórkiem. Aby pozbyć się roztoczy należy prać pościel w wysokiej temperaturze, wietrzyć i ją i mieszkanie, można stosować oczyszczacze powietrza, to zmniejsza stężenie aerozolu alergenu w powietrzu. Są też środki chemiczne, które niszczą roztocza, ale je trzeba stosować ciągle, bo roztocza się namnażają. Warto zainwestować w pościel barierową, którą nakłada się na kołdrę, materac i poduszki, zmniejsza ona ekspozycję na roztocza związaną z naszym łóżkiem. Do sprzątania używać odkurzaczy z filtrem HEPA i często sprzątać mieszkanie.

Warto także zainwestować w dobry oczyszczacz powietrza (TEST OCZYSZCZACZY POWIETRZA):

Podstawowym kryterium przy wyborze oczyszczacza powinna być jego skuteczność w walce z czynnikami drażniącymi, toksycznymi i alergizującymi, najlepiej poparta odpowiednimi certyfikatami czy atestami. Należy upewnić się, czy urządzenie takie jest wyposażone w dobry filtr – np. HEPA, który jest w stanie wychwycić nawet najmniejsze zanieczyszczenia powietrza: pyły i cząstki ciekłe o średnicy aerodynamicznej mniejszej od 2.5 mikrometra, a najlepiej poniżej 0,1 mikrometra. Filtry tego typu wychwytują też pyłki, zarodniki grzybów, roztocze i ich odchody, bakterie; zanieczyszczenia powietrza pochodzące ze źródeł przemysłowych, spaliny paliw płynnych, a nawet wirusy. Niektóre urządzenia mogą usuwać również zanieczyszczenia gazowe jak węglowodory, tlenki azotu. Są w nich zamontowane filtry węglowe lub wyposażone są w generator jonów. Ważna jest także wydajność urządzenia - czyli zdolność do przefiltrowania określonej objętości powietrza. Tutaj zalecany jest wybór modeli o wysokiej wydajności dostosowanej do potrzeb. Jak również stopień emisji hałasu - urządzenie pracuje przecież także w nocy - im cichsze tym lepsze i stopień automatyzacji urządzenia - sensory wykrywające zanieczyszczenia powietrza i automatycznie sterujące pracą urządzenia dostosowując ją do aktualnych potrzeb.

Więcej o alergii znajdziecie tutaj: Zobacz zapis czatu z dr Izabelą Kupryś-Lipińską. Dowiedz się więcej o alergii

Oczyszczacze powietrza - jaki wybrać?

Oczyszczacze to urządzenia całoroczne, które mają chronić nasze zdrowie przed szkodliwymi substancjami z powietrza. Szczególnie polecane są oczyszczacze powietrza Sharp, które zostały wyposażone w specjalną technologię - Plasmacluster.  Technologia ta bez naszego zaangażowania niszczy napotkane substancje, w tym odchody roztoczy, pyłki czy zarodniki pleśni powodujące reakcje alergiczne. Klastry jonowe docierają wszędzie rozkładając alergizujące białka i powodując zmniejszenie lub brak reakcji układu immunologicznego na alergeny z powietrza. Badania kliniczne prowadzone przez instytuty naukowe w Polsce i zagranicą wykazały, że technologia Plasmacluster zmniejsza ilość unoszących się w powietrzu czynników alergicznych (alergeny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) aż o 90% w ciągu godziny.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
1
Więcej na temat
Jak nie dopuścić do rozwoju astmy u alergika?
Jak nie dopuścić do rozwoju astmy u alergika?
Zanieczyszczenia powietrza prowadzą do poważnych chorób dziecięcych. Czy wiesz jak chronić przed nimi swoje dziecko?
Zanieczyszczenia powietrza prowadzą do poważnych chorób dziecięcych. Czy wiesz jak chronić przed nimi swoje dziecko?
Alergia na pyłki, czyli na co? Co to są pyłki i kiedy uczulają?
Alergia na pyłki, czyli na co? Co to są pyłki i kiedy uczulają?
Czy klimatyzacja jest bezpieczna dla alergików i chorych na astmę?
Czy klimatyzacja jest bezpieczna dla alergików i chorych na astmę?
Komentarze (0)
Nie przegap
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Odra u dzieci, niemowląt i dorosłych – objawy, przebieg i powikłania
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Plamki Koplika – jeden z pierwszych objawów w przebiegu odry
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Ból gardła – przyczyny, rodzaje i objawy, leczenie
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?
Kawa z masłem – jakie ma właściwości? Jak przygotować kawę z masłem?