Polub nas na Facebooku
Czytasz: Alergia na pyłki, czyli na co? Co to są pyłki i kiedy uczulają?

Alergia na pyłki, czyli na co? Co to są pyłki i kiedy uczulają?

Zainteresował Cię ten artykuł?
alergia

Fot. Martin Leigh / Getty Images

Wiosną, kiedy rozpoczyna się pylenie drzew i traw, wiele osób ma objawy alergii. Nieżyt nosa, lekkie stany podgorączkowe, kaszel, a nawet zmiany skórne czy ataki astmy - to wszystko może być spowodowane właśnie pyłkami. 

Pyłek to  nic innego jak męskie komórki rozrodcze roślin, które zostają wytworzone w kwiatostanach. Większość roślin wiatropylnych (czyli np. drzew) kwitnie zanim pojawią się liście, które mogłyby być przeszkodą w rozprzestrzenieniu pyłku. Ziarna pyłku roślin pokryte są białkami mogącymi wywoływać reakcje uczuleniowe, dlatego tak wiele osób boryka się z objawami alergii sezonowych. Jednak to nie drzewa uczulają najczęściej, a trawy. W Polsce występuje około 160 gatunków traw, a ich główny okres pylenia przypada na drugą połowę maja, czerwiec i pierwszą połowę lipca. Kolejnymi najważniejszymi alergenami pyłkowymi są brzoza (okres kwitnienia przypada na kwiecień) i bylica, czyli wiatropylny chwast (okres kwitnienia trwa od połowy lipca do połowy września).

Więcej: Co pyli na wiosnę? Okresy pylenia roślin

Teoretycznie pyłek każdej rośliny może wywołać reakcję alergiczną, jednak w praktyce tylko część roślin uczula. Przede wszystkim pyłki uczulające muszą należeć do rośliny wiatropylnej, być produkowane w dużych ilościach, muszą także być lekkie, aby wiatr roznosił je na duże odległości. Ziarno pyłku musi także zawierać komponentę antygenową zdolną do indukowania nadwrażliwości IgE.

Układ immunologiczny człowieka na skutek zetknięcia z alergenem wytwarza m.in. immunoglobuliny IgE oraz limfocyty T. Ich pojawienie się wpływa na wytwarzanie w organizmie histaminy – substancji odpowiedzialnej za wywołanie stanu zapalnego. W leczeniu alergii stosuje się zatem leki przeciwhistaminowe. 

Objawy alergii

Głównymi objawami alergii na pyłki, czyli alergii wziewnej lub pyłkowicy są: katar sienny, kaszel, świszczący oddech, trudności w oddychaniu nasilone ataki astmy, świąd nosa, skóry lub oczu oraz łzawienie oczu lub zapalanie spojówek. Często pojawiają się także reakcje skórne jak podrażnienie i zaczerwienienie skóry, pokrzywka. Oprócz ogólnych objawów mogą wystąpić także stan podgorączkowy, problemy z koncentracją oraz uczucie ogólnego rozbicia.

Zobacz film: Jak sobie radzić z alergią w życiu codziennym? Źródło: Agencja TVN

Jak sobie radzić z alergią?

Najlepszym sposobem radzenia sobie z przykrymi skutkami alergii jest unikanie ekspozycji na alergeny. W okresie pylenia roślin jest to często niemożliwe, nawet pomimo specjalnych maseczek uniemożliwiających wdychanie pyłków. Są one tak drobne, że przedostają się wszędzie, dlatego pyłków jest pełno także w naszych domach. Lekarze zalecają w tej sytuacji przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, odczulanie, a także zakup dobrego oczyszczacza powietrza. Jak mówi dr Izabela Kupryś-Lipińska, specjalista chorób wewnętrznych i alergologii:

Podstawowym kryterium przy wyborze oczyszczacza powinna być jego skuteczność w walce z czynnikami drażniącymi, toksycznymi i alergizującymi, najlepiej poparta odpowiednimi certyfikatami czy atestami. Należy upewnić się, czy urządzenie takie jest wyposażone w dobry filtr – np. HEPA, który jest w stanie wychwycić nawet najmniejsze zanieczyszczenia powietrza: pyły i cząstki ciekłe o średnicy aerodynamicznej mniejszej od 2.5 mikrometra, a najlepiej poniżej 0,1 mikrometra. Filtry tego typu wychwytują też pyłki, zarodniki grzybów, roztocze i ich odchody, bakterie; zanieczyszczenia powietrza pochodzące ze źródeł przemysłowych, spaliny paliw płynnych, a nawet wirusy. Niektóre urządzenia mogą usuwać również zanieczyszczenia gazowe jak węglowodory, tlenki azotu. Są w nich zamontowane filtry węglowe lub wyposażone są w generator jonów. Ważna jest także wydajność urządzenia - czyli zdolność do przefiltrowania określonej objętości powietrza. Tutaj zalecany jest wybór modeli o wysokiej wydajności dostosowanej do potrzeb. Jak również stopień emisji hałasu - urządzenie pracuje przecież także w nocy - im cichsze tym lepsze i stopień automatyzacji urządzenia - sensory wykrywające zanieczyszczenia powietrza i automatycznie sterujące pracą urządzenia dostosowując ją do aktualnych potrzeb.


Takie właśnie są oczyszczacze powietrza marki Sharp, wyposażone w unikalną technologię Plasmacluster, eliminującą z powietrza wirusy, bakterie, pyłki roślin, a nawet nieprzyjemne zapachy. Technologia Plasmacluster wykorzystuje występujące naturalnie w naturze jony dodatnie ujemne. Jony Plasmacluster redukują 98% toluenu i 70% pentanonu, a technologia oczyszczania powietrza tą metodą usuwa 99% rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. Jony Plasmacluster natrafiając na unoszące się w powietrzu drobnoustroje (np. odchody roztoczy) i substancje szkodliwe tworzą skupiska otaczające szkodliwą materię i ją niszczą. 

Oczyszczacze powietrza to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza, że alergicy narażeni są także na inne źródła alergenów - np. odchody roztoczy, które mieszkają w naszych domach i występują cały rok. 

Inteligentne oczyszczacze marki Sharp wyposażone w opatentowaną technologię Plasmacluster, funkcję nawilżania powietrza oraz eliminacji alergenów (bakterii, kurzu, pleśni, grzybów, pyłków, roztoczy oraz nieprzyjemnych zapachów) skutecznie zmniejszają objawy alergii wziewnych.

Oczyszczacz powietrza

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KC-D40EUW

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
1
Więcej na temat
Jak nie dopuścić do rozwoju astmy u alergika?
Jak nie dopuścić do rozwoju astmy u alergika?
Zwierzę w domu chorego na alergię i astmę
Zwierzę w domu chorego na alergię i astmę
Zanieczyszczenia powietrza prowadzą do poważnych chorób dziecięcych. Czy wiesz jak chronić przed nimi swoje dziecko?
Zanieczyszczenia powietrza prowadzą do poważnych chorób dziecięcych. Czy wiesz jak chronić przed nimi swoje dziecko?
Czy klimatyzacja jest bezpieczna dla alergików i chorych na astmę?
Czy klimatyzacja jest bezpieczna dla alergików i chorych na astmę?
Komentarze (0)
Nie przegap
Nasiona chia – właściwości i kalorie. Jakie przepisy z szałwii hiszpańskiej? 
Nasiona chia – właściwości i kalorie. Jakie przepisy z szałwii hiszpańskiej? 
Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy
Najczęstsze błędy popełniane podczas pielęgnacji twarzy Materiał sponsorowany
Rodzaje smogu - smog londyński i smog typu Los Angeles
Rodzaje smogu - smog londyński i smog typu Los Angeles Materiał sponsorowany
Fibromialgia – co to za choroba? Czy można z nią skutecznie walczyć?
Fibromialgia – co to za choroba? Czy można z nią skutecznie walczyć?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Siemię lniane - na zapalenie, chorobę wrzodową i refluks żołądka. Jak przygotować siemię lniane na żołądek?
Siemię lniane - na zapalenie, chorobę wrzodową i refluks żołądka. Jak przygotować siemię lniane na żołądek?