Polub nas na Facebooku
Czytasz: Alergia na proszek do prania u niemowląt i dorosłych – objawy
menu
Polub nas na Facebooku

Alergia na proszek do prania u niemowląt i dorosłych – objawy

Getty Images/ Yana Tatevosian

Uczulenie na proszek do prania u dziecka jest częstym zjawiskiem, szczególnie kiedy rodzic zmienia rodzaj używanego proszku. Objawy alergii najczęściej są skórne, choć mogą wystąpić również nieswoiste objawy, jak duszność czy katar.

Proszek do prania to jedna z najczęściej uczulających substancji wśród środków chemicznych. Alergia szczególnie nasila się, gdy pranie jest niedokładnie wypłukane i proszek zalega we włóknach ubrań, działając drażniąco na skórę. Każdy chce mieć pięknie pachnące ubrania, i to jest przede wszystkim kryterium doboru proszku do prania. U dorosłych rzadko obserwuje się silne alergie skórne. Częściej zdarza się, że pokrzywka czy innego charakteru wysypki lub wypryski pojawiają się po stosowaniu niewłaściwych proszków do prania ubrań noworodków i niemowląt. Małe dzieci mają bowiem bardzo wrażliwą skórę, stąd kosmetyki i środki chemiczne powinny być do niej dostosowane.

Przeczytaj też: Jak się pozbyć bakterii z ubrań? Praktyczny poradnik nie tylko dla alergików

Czym jest alergia na proszek do prania?

Układ odpornościowy człowieka powinien rozpoznawać substancje dla niego obce i je neutralizować. Czasami jednak odpowiedź tego układu jest zbyt silna, mimo iż zastosowana substancja jest potencjalnie nieszkodliwa. Jest to określane mianem reakcji alergicznej. Czasami jest to niewinna reakcja, objawiająca się delikatną wysypką bądź wypryskiem w miejscu kontaktu z substancją alergizującą. Innym razem jest to rozlana reakcja alergiczna z rozległymi plamami na skórze, świądem, obrzękiem błon śluzowych, a nawet dusznością. Mechanizm reakcji alergicznej na proszek do prania czy jakąkolwiek inną substancję opiera się na produkcji przeciwciał klasy IgE odpowiedzialnych za odpowiedź natychmiastową na substancję uczulającą. Stymulują one w organizmie wydzielanie dalszych substancji bezpośrednio wywołujących objawy alergii.

Czytaj też: Czy proszek do prania może nam zaszkodzić? Toksyczne składniki proszku do prania.

Dlaczego proszek do prania uczula?

Proszek do prania zawiera różnego rodzaju środki zapachowe, środki konserwujące i substancje czynne odpowiedzialne za czyszczenie ubrania. Substancje zawarte w proszku mogą podrażniać wrażliwą skórę. Szczególnie narażone są niemowlęta i małe dzieci. Wystąpienie reakcji alergicznej na proszek do prania może mieć również związek z nadmierną ekspozycją na tę substancję, zarówno pod kątem stężenia, jak i czasu ekspozycji. Wobec tego z pewnością bardziej będą narażone osoby pracujące w pralni i mające dużo większy niż każdy inny człowiek kontakt z proszkiem do prania. Uczulenie na proszek do prania może również być efektem niewłaściwego wypłukania odzieży, kiedy wśród włókien dochodzi do zalegania resztek proszku, który ma później styczność ze skórą.

Objawy uczulenia na proszek do prania

Uczulenie na proszek do prania jest najczęściej kojarzone ze świądem skóry i jej zaczerwienieniem w miejscu kontaktu odzieży ze skórą. Powstaje wtedy kontaktowe zapalenie skóry, jest ona zaczerwieniona, mogą pojawić się dodatkowo wysypka, pokrzywka, świąd, liczne pęcherzyki. Zdarza się jednak, że reakcja jest bardzo nasilona. Oznacza to, że może dojść do obrzęku błon śluzowych, a nawet do duszności. Czasami objawy alergii na proszek polegają po prostu na pojawieniu się wodnistego kataru i kichania. Często bardzo trudno zidentyfikować czynnik sprawczy, ponieważ podobne objawy mogą dać perfumy czy odplamiacz dodany do prania. Jednak najczęściej objawy pojawiają się po zmianie proszku do prania. Jeśli objawy nie są nasilone, ustępują samoistnie po zdjęciu ubrań czy zmianie pościeli z pozostałością proszku do prania.

Uczulenie na proszek do prania u niemowląt

W przypadku niemowląt należy zachować szczególną ostrożność pod kątem doboru kosmetyków do pielęgnacji i proszków do prania. Zdarza się, że noworodki czy niemowlęta mimo stosowania hipoalergicznych proszków i płynów do prania dostają objawów alergii skórnej. Należy bowiem pamiętać, że nadal ubrania rodziców czy innych osób, które biorą dzieci na ręce, są prane w zwykłych środkach piorących, a tym samym mogą alergizować.

Jak uniknąć uczulenia na proszek u niemowląt i jak leczyć objawy alergii?

Aby uniknąć uczulenia niemowląt na środki piorące, konieczne jest stosowanie hipoalergicznych środków dostosowanych do delikatnej skóry dziecka. Należy też zabezpieczać twarz niemowlęcia przed bezpośrednim kontaktem z ubraniem opiekuna poprzez osłonięcie jej pieluchą. Jeśli objawy alergii występują po styczności z ubraniami wypranymi w alergizującym proszku, zaleca się obmycie zaczerwienionej skóry wodą i zmianę proszku. Objawy ustępują samoistnie po eliminacji czynnika drażniącego. W razie nasilonych objawów, duszności czy pojawienia się świszczącego oddechu, należy koniecznie skontaktować się z lekarzem.

Zobacz, jak samodzielnie zrobić proszek do prania i czym warto kierować się przy zakupie tego rodzaju produktów. 

Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
90
10
Polecamy
Uczulenie skórne – objawy, przyczyny.
Jak sobie radzić z czerwonymi plamami?
Uczulenie skórne – objawy, przyczyny. Jak sobie radzić z czerwonymi plamami? TVN zdrowie
Alergia skórna – przyczyny alergii skórnej, objawy i metody leczenia
Alergia skórna – przyczyny alergii skórnej, objawy i metody leczenia TVN zdrowie
Dlaczego niemowlę ma odparzenia na szyi?
Co na odparzenia u niemowlaka?
Dlaczego niemowlę ma odparzenia na szyi? Co na odparzenia u niemowlaka? Dzień Dobry TVN
Rodzaje i objawy alergii u niemowląt.
Zobacz, jak możesz pomóc swojemu dziecku!
Rodzaje i objawy alergii u niemowląt. Zobacz, jak możesz pomóc swojemu dziecku! Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty