Polub nas na Facebooku
Czytasz: Alergia i nietolerancja na mleko krowie u dzieci i dorosłych
menu
Polub nas na Facebooku

Alergia i nietolerancja na mleko krowie u dzieci i dorosłych

mleko

Fot. Monty Rakusen / getty Images

Alergia na białko mleka krowiego należy różnicować z nietolerancją. W przypadku małych dzieci i niemowląt może zniknąć z wiekiem. Kobiety karmiące, które widzą u dziecka objawy nietolerancji i alergii, powinny ze swojej codziennej diety wykluczyć produkt nietolerowany przez dziecko.

Alergia na mleko krowie jest często rozpoznawana na wyrost, choć faktycznie w przypadku alergii pokarmowych mleko krowie jest jednym z częstszych alergenów. Warto wiedzieć, jak rozróżnić przejściową nietolerancję na mleko krowie od typowej alergii pokarmowej, by niepotrzebnie nie eliminować tego produktu z diety.

Czy mleko jest zdrowe i potrzebne organizmowi? Zobaczcie:

Zobacz film: Czy picie mleka jest zdrowe? Źródło: 36,6

Alergia i nietolerancja mleka krowiego

Około 2–5% dzieci ma rozpoznawaną, przede wszystkim przez rodziców, alergię pokarmową. Jednak okazuje się, że rodzice częściej zgłaszają alergię na mleko krowie niż faktycznie wykazują to badania laboratoryjne i testy skórne czy próby prowokacyjne. Większość z tych dzieci faktycznie wykazuje pewną nadwrażliwość na mleko krowie, jednak z czasem tolerancja tego produktu jest coraz lepsza. Niewielki odsetek dzieci z nadwrażliwością na białko mleka krowiego utrzymuje tę nietolerancję przez długi czas. Taka nadwrażliwość przebiega zdecydowanie łagodniej niż większość reakcji alergicznych, a najczęściej pojawia się dopiero po spożyciu znacznej ilości mleka.

Istnieje zauważalna zależność pomiędzy alergią na mleko krowie a wiekiem. Jest to bowiem jeden z najczęstszych alergenów dzieci w pierwszych kilkunastu miesiącach życia. Z wiekiem spada nadwrażliwość na ten produkt. Z drugiej strony coraz częściej pojawia się w starszym wieku nietolerancja mleka ze względu na spadek ilości laktazy w jelitach i narastającą nietolerancję laktozy.

Skąd się bierze nietolerancja laktozy? Zobaczcie sami:

Zobacz film: Skąd się bierze nietolerancja laktozy? Źródło: 36,6

Alergia na mleko krowie – rozpoznanie

Warunkiem rozpoznania alergii na mleko krowie jest spełnienie 3 kryteriów:

  • ustąpienie objawów po odstawieniu mleka i jego pochodnych,
  • ponowne wystąpienie objawów alergii po jednokrotnym podaniu mleka,
  • wykluczenie innych przyczyn, w tym np. zaburzeń enzymatycznych.

Alergia na mleko krowie – objawy

Szczególnie u niemowląt objawy alergii mogą być bardzo niecharakterystyczne. Najczęściej w przypadku jakichkolwiek alergii pokarmowych występują zmiany skórne. Może to być delikatna wysypka na buzi, zgięciach łokciowych i kolanowych, ale również miejscowe pęcherzyki, zaczerwienienia bądź jedynie nadmierna suchość skóry. Ponadto objawem alergii na mleko krowie – jak też inne składniki pokarmowe – są dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Często są to zmiany rytmu wypróżnień (biegunka lub zaparcia), wymioty, a w przypadku niemowląt – kolki i ulewania.

Zdarza się, że alergia pokarmowa występuje pod postacią objawów ze strony układu oddechowego. Mogą to być nawracające problemy z oddychaniem, katar, co wynika z obrzęku śluzówki.

Syn znanej dziennikarki choruje na skazę białkową. Zobacz film i dowiedz się jak sobie radzi z chorobą syna

Zobacz film: Odeta Moro opowiada o chorobie syna. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Alergia na mleko krowie a karmienie piersią

Noworodki i niemowlęta karmione piersią mogą prezentować różne objawy alergii pokarmowej. Absolutnie nie jest to wskazanie do odstawienia dziecka od piersi. Mleko kobiece odzwierciedla tak naprawdę to, co je kobieta. Jeśli więc spożywa ona dużo produktów mlecznych, jej mleko zawiera białka mleka krowiego. Jeśli jednak tych produktów unika, tym samym w mleku tych alergenów nie ma. Dotyczy to każdego spożywanego produktu. Kobieta powinna zdawać sobie sprawę, że wszystko, co je, w mniejszym lub większym stopniu trafia do jej mleka. Dlatego pierwszym krokiem w przypadku alergii pokarmowej na mleko krowie jest jego eliminacja z diety matki karmiącej. Dotyczy to również każdego innego produktu, na który podejrzewa się wystąpienie nadwrażliwości.

Zdarza się, że wystarczy tylko na krótki okres wyeliminować produkty mleczne (np. około 2 miesięcy), a ponowne ich wprowadzenie nie powoduje wystąpienia objawów. Wynika to z niedojrzałości przewodu pokarmowego niemowląt i przejściowej nietolerancji niektórych produktów spożywczych.

Niestety alergie występują u coraz większej ilości osób:

Zobacz film: Alergia choroba cywilizacyjna. Źródło: 36,6

Alergia na mleko krowie – jakie mleko modyfikowane wybrać?

W przypadku dzieci, które nie są karmione piersią, a wywiad rodzinny wskazuje na tendencję do wystąpienia alergii pokarmowych u dziecka, można wprowadzić mieszanki (mleko modyfikowane) oznaczone symbolem HA, czyli hipoantygenowe. Są to preparaty produkowane na bazie mleka krowiego, jednak zostało ono poddane częściowemu rozkładowi, by maksymalnie zmniejszyć alergizujące działanie.

Mieszanki typu HA są dostępne bez recepty i można je kupić w większości marketów i aptek. Nie są jednak wskazane dla dzieci, u których wystąpiły już objawy alergii na białko mleka krowiego. Wynika to z tego, że około 30% zawartych w nich peptydów stanowią duże białka mleka krowiego, które nadal mają właściwości uczulające.

U dzieci z dodatnim wywiadem alergicznym stosuje się hydrolizaty wysokiego stopnia, czyli białka kazeinowe i serwatkowe. W tych preparatach odsetek dużych peptydów wynosi jedynie około 5%.

Podejrzenie alergii na mleko krowie u dziecka – co robić?

Jak wspomniano wcześniej, u kobiet karmiących piersią pierwszym krokiem jest eliminacja mleka krowiego z diety, jeśli niemowlę wykazuje objawy alergiczne. Absolutnie nie należy dziecka odstawiać od piersi, ponieważ karmienie piersią jest czynnikiem protekcyjnym przed występowaniem nasilonych alergii pokarmowych. U starszych dzieci można wykonać testy skórne, badania z krwi i próby prowokacyjne w celach diagnostycznych.

Jak rozwija się dziecko? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
3
Polecamy
Alergia na białko mleka krowiego u dzieci i dorosłych – objawy, przyczyny i leczenie
Alergia na białko mleka krowiego u dzieci i dorosłych – objawy, przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Alergia pokarmowa u małego dziecka.
Jakie są objawy?
Alergia pokarmowa u małego dziecka. Jakie są objawy? Dzień Dobry TVN
Zaparcia u niemowląt – domowe sposoby na zatwardzenia u najmłodszych
Zaparcia u niemowląt – domowe sposoby na zatwardzenia u najmłodszych Dzień Dobry TVN
Alergia pokarmowa – objawy.
Czym różni się od nietolerancji?
Alergia pokarmowa – objawy. Czym różni się od nietolerancji? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty