Polub nas na Facebooku
Czytasz: Alergia a posiadanie zwierząt domowych - czy da się to pogodzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Alergia a posiadanie zwierząt domowych - czy da się to pogodzić?

alergia, pies

Fot. nimis69 / Getty Images

Bardzo często okazuje się, że jesteśmy uczuleni na, ogólnie mówiąc, zwierzęta. Co wtedy zrobić? Czy alergia jest równoznaczna z koniecznością znalezienia pupilowi nowego domu? Jak można sobie pomóc?

Człowiek może być uczulony na zwierzęta, a dokładnie na ich naskórek, czy też białka znajdujące się na włosiu. Najczęściej mówimy ogólnie o alergii na dane zwierzę. Jednak zawsze są to różne alergeny.

Alergia na psa

W przypadku uczulenia na psa, istnieje największe prawdopodobieństwo, że objawy powoduje naskórek zwierzęcia, który zawiera aż 29 alergenów. Reakcję mogą wywołać także odchody, ślina i mocz. Wbrew powszechnie panującym opiniom sierść ma znaczenie drugorzędne w produkcji alergenów. Najczęściej przenosi ona białka alergenowe pochodzące z gruczołów łojowych skóry i śliny. Dlatego, jak podkreśla dr. Izabela Kupryś-Lipińska:

Nie ma takich ras psów, które by nie uczuliły. Uczula nie tylko sierść zwierzęcia, uczula naskórek, ślina, mocz i wydzielina z gruczołów łojowych. W związku z tym uczulają zwierzęta z włosem i bez.

Podstawą do stwierdzenia alergii na psa są testy alergiczne, które precyzyjnie określają rodzaj alergenu odpowiedzialny za reakcję uczuleniową.

Alergia na kota

Mówiąc o alergii na kota należy wiedzieć, że uczulają białka obecne w wydzielinie znajdującej się w kociej ślinie i, poprzez częste lizanie sierści, w owłosieniu. Alergeny produkowane są także w gruczołach łojowych znajdujących się w skórze kota oraz w niewielkim stopniu przez  gruczoły okołoodbytnicze i komórki podstawne nabłonka. Dr Kupryś-Lipińska zauważa:

Koty różnią się między sobą ilością wydzielanego alergenu. Bardziej uczulają koty ciemne niż jasne, osobniki płci męskiej niż żeńskiej, mniej uczulają koty wykastrowane, co jest związane z wydzielaniem hormonów u kotów. Jednak jest możliwe, że osoba uczulona na jednego kota nabędzie alergii na wszystkich przedstawicieli gatunku, gdyż te alergeny są do siebie zbliżone, a wrażliwość na nie rośnie z czasem.

Odczulanie

Pacjenci uczuleni na zwierzęta, ale posiadający pupila, mogą szukać ratunku w odczulaniu. Jest to jednak bardzo długi proces, który może trwać nawet 5 lat. Niestety nie gwarantuje pozbycia się alergii na zawsze - wprowadza ją jedynie w remisję.

Podstawowym zaleceniem w alergii na alergeny zwierzęce jest unikanie alergenu, stąd też dosyć często pacjenci uczuleni na swoje zwierzęta, słyszą radę o oddaniu pupili w dobre ręce. W indywidualnych przypadkach podejmuje się próbę odczulania na alergeny zwierzęce, również w przypadkach kiedy zwierzę zostaje w domu. Decyzję o takim leczeniu podejmuje alergolog indywidualnie po rozmowie z pacjentem oceniając korzyści i ryzyko z takiej terapii.

Jak pomóc alergikom?

Osoby cierpiące na alergie i posiadające w domu zwierzęta muszą bardzo dbać o porządek. W związku z obecnością pupili znacznie wzrośnie także stężenie odchodów roztoczy kurzu domowego, które żywią się martwym naskórkiem. Kurz, sierść, a także inne pyły (jak choćby te unoszące się z kociego żwirku) nie sprzyjają alergikom i mogą prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej. Dlatego ważne jest częste sprzątanie, a także pranie i prasowanie. 

Wysoka temperatura niszczy roztocza, dlatego zaleca się częste pranie pościeli, zasłon, poduszek w wysokiej temperaturze (60 stopni). Pościel powinno się zmieniać raz w tygodniu, przy okazji odkurzać materac, a także kanapy i inne materiałowe przedmioty. Alergicy powinni zrezygnować z dywanów oraz zastąpić zasłony roletami, co zmniejszy ilość roztoczy w domu. Dobrze także trzymać bibeloty pozamykane w szafkach, aby w mieszkaniu było jak najmniej kurzu i by można go łatwo zetrzeć. Po odkurzaniu należy zetrzeć podłogę na morko, by zebrać kurz. 

Co jeszcze może pomóc alergikom? Przede wszystkim pralka, która nie niszcząc ubrań pozbędzie się z nich alergenów. Tutaj niekwestionowanym liderem na rynku jest firma Sharp, w której pralkach znajdziemy specjalny program zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne (Allergy UK), który usuwa z odzieży wybrane alergeny i bakterie. Warto zwrócić uwagę na model pralki ES-FC6122W2, która poza programem przyjaznym dla alergików, została wyposażona w funkcję BubbleDrum (która dba o doskonały wygląd ubrań, a jednocześnie zwiększa wydajność prania i wirowania), funkcję "mniej zgnieceń" (która zmienia parametry prania tak, aby ubrania po wyjęciu z pralki były jak najmniej pogniecione) oraz system Eco-Logic (który dostosowuje ilość wody, temperaturę i obroty silnika do wielkości załadunku). 

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Oczyszczacz powietrza

W domach alergików, ale nie tylko, powinien znajdować się dobry oczyszczacz powietrza. Dobry, czyli jaki?

Szczególnie polecane są inteligentne oczyszczacze marki Sharp wyposażone w opatentowaną technologię Plasmacluster, funkcję nawilżania powietrza oraz eliminacji alergenów (bakterii, kurzu, pleśni, grzybów, pyłków, roztoczy oraz nieprzyjemnych zapachów). Technologia Plasmacluster wykorzystuje występujące naturalnie w naturze jony dodatnie ujemne. Jony Plasmacluster redukują 98% toluenu i 70% pentanonu, a technologia oczyszczania powietrza tą metodą usuwa 99% rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. 

Oczyszczacz powietrza KCG50

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KCG50

Inteligentne oczyszczacze Sharp KC-G Plasmaclaster ION Spot same reagują na zmianę jakości powietrza w pomieszczeniu. Są wyposażone w sześć czujników i monitorują: poziom kurzu (pył PM2.5, dym papierosowy, martwe ciała roztoczy, pleśń i pyłki), poziom zapachów (aerozole, tytoń, czy alkohol), poziom temperatury, wilgotności powietrza, natężenia światła i czujnik ruchu. Na podstawie zebranych danych inteligentny oczyszczacz sam dobiera jeden z siedmiu parametrów pracy.

Mówiąc o oczyszczaczach powietrza marki Sharp należy wyróżnić opatentowaną technologię Plasmacluster. Jony Plasmacluster natrafiając na unoszące się w powietrzu drobnoustroje (np. odchody roztoczy) i substancje szkodliwe tworzą skupiska otaczające szkodliwą materię i ją niszczą. Dzięki temu nie musimy już trzepać dywanów czy pluszowych maskotek, ani nawet prać pościeli w temperaturze powyżej 60 stopni. Oczyszczacz powietrza wyeliminuje bowiem szkodliwe czynniki za nas działając niczym odkurzacz 3D.

Więcej: Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Test produktu


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
4
Polecamy
Jak wychować kota na pieszczocha i grzecznego pupila? Porady
Jak wychować kota na pieszczocha i grzecznego pupila? Porady Dzień Dobry TVN
Który preparat na kleszcze dla psa i kota sprawdzi się najlepiej?
Który preparat na kleszcze dla psa i kota sprawdzi się najlepiej? Dzień Dobry TVN
Gdzie w domu czają się roztocza kurzu domowego?
Gdzie w domu czają się roztocza kurzu domowego? TVN zdrowie
Czym są roztocza kurzu domowego i jak się ich skutecznie pozbyć?
Czym są roztocza kurzu domowego i jak się ich skutecznie pozbyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
 Choroba Alzheimera – objawy, diagnostyka, rokowania
Choroba Alzheimera – objawy, diagnostyka, rokowania
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?