Polub nas na Facebooku
Czytasz: Alergia a posiadanie zwierząt domowych - czy da się to pogodzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Alergia a posiadanie zwierząt domowych - czy da się to pogodzić?

alergia, pies

Fot. nimis69 / Getty Images

Bardzo często okazuje się, że jesteśmy uczuleni na, ogólnie mówiąc, zwierzęta. Co wtedy zrobić? Czy alergia jest równoznaczna z koniecznością znalezienia pupilowi nowego domu? Jak można sobie pomóc?

Człowiek może być uczulony na zwierzęta, a dokładnie na ich naskórek, czy też białka znajdujące się na włosiu. Najczęściej mówimy ogólnie o alergii na dane zwierzę. Jednak zawsze są to różne alergeny.

Alergia na psa

W przypadku uczulenia na psa, istnieje największe prawdopodobieństwo, że objawy powoduje naskórek zwierzęcia, który zawiera aż 29 alergenów. Reakcję mogą wywołać także odchody, ślina i mocz. Wbrew powszechnie panującym opiniom sierść ma znaczenie drugorzędne w produkcji alergenów. Najczęściej przenosi ona białka alergenowe pochodzące z gruczołów łojowych skóry i śliny. Dlatego, jak podkreśla dr. Izabela Kupryś-Lipińska:

Nie ma takich ras psów, które by nie uczuliły. Uczula nie tylko sierść zwierzęcia, uczula naskórek, ślina, mocz i wydzielina z gruczołów łojowych. W związku z tym uczulają zwierzęta z włosem i bez.

Podstawą do stwierdzenia alergii na psa są testy alergiczne, które precyzyjnie określają rodzaj alergenu odpowiedzialny za reakcję uczuleniową.

Alergia na kota

Mówiąc o alergii na kota należy wiedzieć, że uczulają białka obecne w wydzielinie znajdującej się w kociej ślinie i, poprzez częste lizanie sierści, w owłosieniu. Alergeny produkowane są także w gruczołach łojowych znajdujących się w skórze kota oraz w niewielkim stopniu przez  gruczoły okołoodbytnicze i komórki podstawne nabłonka. Dr Kupryś-Lipińska zauważa:

Koty różnią się między sobą ilością wydzielanego alergenu. Bardziej uczulają koty ciemne niż jasne, osobniki płci męskiej niż żeńskiej, mniej uczulają koty wykastrowane, co jest związane z wydzielaniem hormonów u kotów. Jednak jest możliwe, że osoba uczulona na jednego kota nabędzie alergii na wszystkich przedstawicieli gatunku, gdyż te alergeny są do siebie zbliżone, a wrażliwość na nie rośnie z czasem.

Odczulanie

Pacjenci uczuleni na zwierzęta, ale posiadający pupila, mogą szukać ratunku w odczulaniu. Jest to jednak bardzo długi proces, który może trwać nawet 5 lat. Niestety nie gwarantuje pozbycia się alergii na zawsze - wprowadza ją jedynie w remisję.

Podstawowym zaleceniem w alergii na alergeny zwierzęce jest unikanie alergenu, stąd też dosyć często pacjenci uczuleni na swoje zwierzęta, słyszą radę o oddaniu pupili w dobre ręce. W indywidualnych przypadkach podejmuje się próbę odczulania na alergeny zwierzęce, również w przypadkach kiedy zwierzę zostaje w domu. Decyzję o takim leczeniu podejmuje alergolog indywidualnie po rozmowie z pacjentem oceniając korzyści i ryzyko z takiej terapii.

Jak pomóc alergikom?

Osoby cierpiące na alergie i posiadające w domu zwierzęta muszą bardzo dbać o porządek. W związku z obecnością pupili znacznie wzrośnie także stężenie odchodów roztoczy kurzu domowego, które żywią się martwym naskórkiem. Kurz, sierść, a także inne pyły (jak choćby te unoszące się z kociego żwirku) nie sprzyjają alergikom i mogą prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej. Dlatego ważne jest częste sprzątanie, a także pranie i prasowanie. 

Wysoka temperatura niszczy roztocza, dlatego zaleca się częste pranie pościeli, zasłon, poduszek w wysokiej temperaturze (60 stopni). Pościel powinno się zmieniać raz w tygodniu, przy okazji odkurzać materac, a także kanapy i inne materiałowe przedmioty. Alergicy powinni zrezygnować z dywanów oraz zastąpić zasłony roletami, co zmniejszy ilość roztoczy w domu. Dobrze także trzymać bibeloty pozamykane w szafkach, aby w mieszkaniu było jak najmniej kurzu i by można go łatwo zetrzeć. Po odkurzaniu należy zetrzeć podłogę na morko, by zebrać kurz. 

Co jeszcze może pomóc alergikom? Przede wszystkim pralka, która nie niszcząc ubrań pozbędzie się z nich alergenów. Tutaj niekwestionowanym liderem na rynku jest firma Sharp, w której pralkach znajdziemy specjalny program zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne (Allergy UK), który usuwa z odzieży wybrane alergeny i bakterie. Warto zwrócić uwagę na model pralki ES-FC6122W2, która poza programem przyjaznym dla alergików, została wyposażona w funkcję BubbleDrum (która dba o doskonały wygląd ubrań, a jednocześnie zwiększa wydajność prania i wirowania), funkcję "mniej zgnieceń" (która zmienia parametry prania tak, aby ubrania po wyjęciu z pralki były jak najmniej pogniecione) oraz system Eco-Logic (który dostosowuje ilość wody, temperaturę i obroty silnika do wielkości załadunku). 

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Fot. Pralka Sharp ES-FD8145W5

Oczyszczacz powietrza

W domach alergików, ale nie tylko, powinien znajdować się dobry oczyszczacz powietrza. Dobry, czyli jaki?

Szczególnie polecane są inteligentne oczyszczacze marki Sharp wyposażone w opatentowaną technologię Plasmacluster, funkcję nawilżania powietrza oraz eliminacji alergenów (bakterii, kurzu, pleśni, grzybów, pyłków, roztoczy oraz nieprzyjemnych zapachów). Technologia Plasmacluster wykorzystuje występujące naturalnie w naturze jony dodatnie ujemne. Jony Plasmacluster redukują 98% toluenu i 70% pentanonu, a technologia oczyszczania powietrza tą metodą usuwa 99% rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. 

Oczyszczacz powietrza KCG50

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KCG50

Inteligentne oczyszczacze Sharp KC-G Plasmaclaster ION Spot same reagują na zmianę jakości powietrza w pomieszczeniu. Są wyposażone w sześć czujników i monitorują: poziom kurzu (pył PM2.5, dym papierosowy, martwe ciała roztoczy, pleśń i pyłki), poziom zapachów (aerozole, tytoń, czy alkohol), poziom temperatury, wilgotności powietrza, natężenia światła i czujnik ruchu. Na podstawie zebranych danych inteligentny oczyszczacz sam dobiera jeden z siedmiu parametrów pracy.

Mówiąc o oczyszczaczach powietrza marki Sharp należy wyróżnić opatentowaną technologię Plasmacluster. Jony Plasmacluster natrafiając na unoszące się w powietrzu drobnoustroje (np. odchody roztoczy) i substancje szkodliwe tworzą skupiska otaczające szkodliwą materię i ją niszczą. Dzięki temu nie musimy już trzepać dywanów czy pluszowych maskotek, ani nawet prać pościeli w temperaturze powyżej 60 stopni. Oczyszczacz powietrza wyeliminuje bowiem szkodliwe czynniki za nas działając niczym odkurzacz 3D.

Więcej: Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Test produktu


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
4
Polecamy
Zwierzę w domu chorego na alergię i astmę
Zwierzę w domu chorego na alergię i astmę TVN zdrowie
Czym są roztocza kurzu domowego i jak się ich skutecznie pozbyć?
Czym są roztocza kurzu domowego i jak się ich skutecznie pozbyć? TVN zdrowie
Ewa Minge, posiadaczka sześciu Sfinksów o pierwszym spotkaniu z kotem bez sierści:
„Było to niesamowicie brzydkie, a zarazem rozczulające”
Ewa Minge, posiadaczka sześciu Sfinksów o pierwszym spotkaniu z kotem bez sierści: „Było to niesamowicie brzydkie, a zarazem rozczulające” Dzień Dobry TVN
To schronisko nie przypomina tradycyjnego przytułku dla zwierząt.
Dlaczego Dom Kota jest tak wyjątkowy?
To schronisko nie przypomina tradycyjnego przytułku dla zwierząt. Dlaczego Dom Kota jest tak wyjątkowy? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.