Polub nas na Facebooku
Czytasz: Alantoina w kosmetyce – działanie, maść i krem z alantoiną 
menu
Polub nas na Facebooku

Alantoina w kosmetyce – działanie, maść i krem z alantoiną 

Maść nakładana na palec

Fot: triocean / fotolia.com

Alantoina jest organicznym związkiem chemicznym, powszechnie stosowanym w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Krem czy maść z alantoiną działa m.in. złuszczająco oraz osłaniająco na skórę, poprawia jej nawilżenie oraz wspomaga leczenie uszkodzeń.

Alantoina występuje naturalnie w przyrodzie, w korzeniach wielu roślin żyjących w symbiozie z bakteriami brodawkowymi, przede wszystkim żywokostu lekarskiego, fasoli, soi czy kasztanowca.

W przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym wykorzystywana jest alantoina syntetyczna, otrzymywana na drodze syntezy chemicznej z mocznika, substancji chemicznej powstającej naturalnie w organizmie jako produkt uboczny przemian metabolicznych białek i innych związków azotowych. W 1828 r. został on wyizolowany laboratoryjnie przez niemieckiego naukowca Friedricha Wöhlera, poprzez ogrzewanie cyjanianu amonu. Dziś syntetyczny mocznik jest produkowany na skalę masową, a jedną z jego najpopularniejszych pochodnych jest właśnie alantoina.

Alantoina – działanie

Działanie alantoiny jest bardzo szerokie, ceni się ją m.in. za właściwości przyspieszające proliferację, czyli namnażanie i odbudowę komórek nabłonka. To sprawia, że skóra znacznie łatwiej zachowuje większą ilość wody oraz skutecznie odtwarza ochronny płaszcz hydrolipidowy, zabezpieczający przed rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi, w tym szkodliwymi drobnoustrojami, promieniowaniem ultrafioletowym, wahaniami temperatury czy innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Dzięki zawartości alantoiny produkty kosmetyczne i farmaceutyczne pozwalają ograniczyć subiektywne objawy towarzyszące suchości skóry, zwłaszcza napięcie i pieczenie.

Alantoina wspomaga leczenie przewlekłych stanów zapalnych skóry, przebiegających z nadmiernym złuszczaniem i rogowaceniem (atopowe zapalenie skóry, wyprysk alergiczny, łuszczyca i inne choroby skóry). Poprzez stymulowanie podziałów komórkowych i epitelizacji przyspiesza odnowę uszkodzonego procesem zapalnym naskórka, a w efekcie ułatwia gojenie się ran i blizn.

Alantoina potrafi skutecznie łagodzić podrażnienia błony śluzowej nosa, a także przyspiesza jej regenerację. To sprawia, że jest powszechnie stosowana przez producentów preparatów zalecanych w przypadku nieżytu nosa, uczuleń albo nadmiernego wysuszenia śluzówki, do którego często dochodzi w konsekwencji długotrwałego przebywania w klimatyzowanych lub nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach.

Alantoina w kosmetyce

We współczesnej kosmetyce alantoina jest stosowana powszechnie. Można ją znaleźć w składzie wielu preparatów przeznaczonych dla skóry suchej, trądzikowej lub alergicznej. Tę substancję wykorzystują producenci kremów po opalaniu, dezodorantów, szamponów czy płynów do kąpieli. Alantoina jest też w kosmetykach męskich, przede wszystkich przeznaczonych do pielęgnacji podrażnionej skóry po goleniu, działających nawilżająco i łagodząco, zachowujących również prawidłowe pH.

Alantoinę uznaje się za bezpieczny składnik preparatów kosmetycznych, choć zdarzają się przypadki uczulenia na ten związek. Jeśli w następstwie używania produktu wystąpią jakiekolwiek objawy nadwrażliwości (zaczerwienienie czy uczucie swędzenia), należy przerwać stosowanie i zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Także kobieta w ciąży czy karmiąca piersią powinna zasięgnąć porady specjalisty przed sięgnięciem po preparaty z alantoiną, choć brak jest danych na temat ewentualnej ich szkodliwości.

Kremy z alantoiną

Kremy i maści z alantoiną przyspieszają proces złuszczania się martwych komórek naskórka, sprawiając, że skóra staje się gładsza. Poprawiają również jej nawilżenie oraz wspomagają leczenie ran przez pobudzenie wzrostu nowej tkanki. Alantoina stosowana regularnie w przypadku nadmiernego rogowacenia skóry zapobiega odkładaniu się keratyny, czyli nierozpuszczalnego w wodzie białka wytwarzanego w komórkach nabłonkowych. Białko nadaje skórze dużą elastyczność i wytrzymałość, jednak w nadmiarze powoduje problemy.

Krem z alantoiną często jest wzbogacany innymi związkami czynnymi, np. dekspantenolem – organicznym związkiem chemicznym z grupy alkoholi wielowodorotlenowych. Głęboko wnika on w skórę, gdzie przekształca się w kwas pantotenowy, potrzebny w przypadku uszkodzeń i różnych chorób skóry.

Wskazaniami do stosowania tego typu preparatów są m.in. pielęgnacja skóry podrażnionej i wysuszonej, leczenie różnego rodzaju ran (otarć, niewielkich skaleczeń czy pęknięć skóry), oparzeń słonecznych oraz oparzeń po radioterapii i fototerapii, a także zapobieganie odparzeniom u niemowląt i nadmiernemu rogowaceniu skóry dłoni i stóp. 

Zobacz film: Oparzenia - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Jak stosować krem z retinolem?
Jakie jest jego działanie i jaką skórę nim pielęgnować?
Jak stosować krem z retinolem? Jakie jest jego działanie i jaką skórę nim pielęgnować? Dzień Dobry TVN
Kwas salicylowy - niezbędny w każdej kosmetyczce
Kwas salicylowy - niezbędny w każdej kosmetyczce Dzień Dobry TVN
Czym są humektanty?
Rodzaje i zastosowanie humektantów w kosmetyce
Czym są humektanty? Rodzaje i zastosowanie humektantów w kosmetyce TVN zdrowie
Co to jest panthenol?
Działanie i zastosowanie prowitaminy B5 w kosmetykach
Co to jest panthenol? Działanie i zastosowanie prowitaminy B5 w kosmetykach TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?