Polub nas na Facebooku
Czytasz: Alalia – objawy, leczenie, zalecana terapia oraz ćwiczenia

Alalia – objawy, leczenie, zalecana terapia oraz ćwiczenia

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: annanahabed / fotolia.com

Rozwój dziecka nie zawsze przebiega prawidłowo. Czasami za pewne dysfunkcje odpowiadają poważne zaburzenia. Jednym z nich jest alalia – uszkodzenie struktur korowych przekładające się na opóźnione przyswajanie mowy. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób pracować z dzieckiem, aby mu pomóc. 

Późne nabycie umiejętności mówienia nie musi być spowodowane problemami z rozwojem intelektualnym dziecka. Alalia może trwać bardzo długo (w niektórych przypadkach nawet do 14. roku życia) i uniemożliwiać skuteczną naukę mówienia.

Alalia u dzieci

Większość rodziców zaczyna niepokoić się, kiedy ich dzieci, pomimo normalnego rozwoju fizycznego i psychicznego, nie zaczynają mówić wtedy, gdy robią to już ich rówieśnicy. W takiej sytuacji pojawiają się podejrzenia, związane z ewentualnym opóźnieniem intelektualnym pociech. Bardzo często problem nie ma z nim jednak nic wspólnego.

Alalia, czyli rozwojowe zaburzenie mowy, związane najczęściej z uszkodzeniem struktur korowych mózgu, trwa zwykle do 6.–7. roku życia (chociaż zdarzają się także przypadki czternastolatków cierpiących na tę chorobę) i skutecznie uniemożliwia porozumiewanie się za pomocą mowy. Niestety, społeczeństwo rzadko kiedy podchodzi do takich przypadków ze zrozumieniem – odzwierciedla się to również w zwyczajowej nazwie schorzenia (niemota lub słuchoniemota).

Wbrew pozorom dzieci dotknięte alalią są w pełni rozwinięte intelektualnie – czasami wyróżniają się nawet niebywałą spostrzegawczością albo pamięcią. W pełni wykształca się także ich słuch oraz narządy mowy, doskonale porozumiewają się za pomocą gestów oraz onomatopei. Prawdopodobnie na alalię mają wpływ urazy okołoporodowe, zapalenie opon mózgowych lub urazy czaszki i mózgu, do których doszło przed nabyciem umiejętności posługiwania się językiem. Odpowiednia terapia umożliwia dzieciom stopniowe poznawanie mowy oraz poprawienie artykulacji, osoby pracujące z dziećmi muszą być jednak wyjątkowo i wyrozumiałe.

Alalia – objawy

Pierwsze objawy alalii są najczęściej związane z brakiem podejmowania prób mówienia. Powodem do niepokoju jest brak pierwszych słów do 18. miesiąca, następnie brak umiejętności tworzenia prostych kolokacji po 2. urodzinach. Zawsze jest to jednak kwestia indywidualna i nie zawsze musi być podyktowana czynnikami chorobowymi. Objawami alalii może być również błędna artykulacja wielu głosek, trudność z zapamiętywaniem i konotowaniem nazw, brak zrozumienia pytań i poleceń, mały zasób słownictwa, wydłużona reakcja na bodźce. Oczywiście, pojawienie się jednego lub wielu z tych symptomów nie oznacza alalii. Podczas diagnostyki należy przede wszystkim ustalić, czy dziecko nie ma problemów ze słuchem, przeprowadza się także badania rozwoju umysłowego. Dopiero wykluczenie innych przyczyn pozwala mówić o rozwinięciu alalii. Większość dzieci ma świadomość choroby i jest to przedmiot kompleksu niższości wobec rówieśników. Zadanie rodzica i terapeuty polega wobec tego nie tylko na ułatwieniu procesu nauki mowy, ale także na zrozumieniu choroby i motywowaniu dziecka do dalszej pracy.

Zobacz też: Kiedy niemowlę zaczyna gaworzyć? 

Alalia – rodzaje

Lekarze wyróżniają dwa rodzaje alalii. Są to:

  • Alalia sensoryczna (zwana także percepcyjną) – często jest mylona z głuchotą lub oligofrenią. Diagnozuje się ją niezwykle rzadko, a klasyczne objawy to brak reakcji na polecenia słowne oraz porozumiewanie się za pomocą mimiki oraz gestów. Rozumienie jest bardzo ograniczone, czasami dzieci powtarzają przypadkowe słowa i lepiej radzą sobie w tematyce, którą są zainteresowane. W komunikacji pomaga używanie ograniczonej liczby słów oraz konstruowanie prostych, krótkich zdań. Niektórzy chorzy cierpiący na alalię sensoryczną chętnie rysują, za pomocą gestów i mimiki odgrywają całe sceny, wygłaszają także pozbawione sensu zlepki słów. Charakterystyczny jest także agramatyzm (nierespektowanie norm gramatycznych).
  • Alalia motoryczna (ruchowa) – rozumienie mowy jest zaburzone w mniejszym stopniu niż mówienie. Zazwyczaj towarzyszy jej brak sprawności fizycznej, opóźnione nabycie umiejętności chodzenia. Dzieci mają problemy z wymawianiem zbitek głosek, zazwyczaj posługują się tylko niektórymi z nich. W przeciwieństwie do alalii sensorycznej, chorzy cierpiący na alalię motoryczną posługują się gestami tylko we wczesnym etapie nauki mówienia, potem wykorzystują je niezwykle rzadko, zapominają także, w jaki sposób powinni artykułować konkretne wyrazy.

Zobacz też: Dyzartria - niewyraźna mowa u dzieci

 Leczenie alalii

Terapia alalii przypomina leczenie afazji – jest długotrwała, skupia się na indywidualnych zajęciach, podczas których przyspiesza się rozwój dziecka. W czasie zajęć pracuje się nad umiejętnością interpretowania różnych bodźców, gimnastyką, rytmiką, umiejętnością wypowiadania dźwięków i konkretnych głosek. Podstawią leczenia alalii jest dobra atmosfera, która pozwoli dziecku na spokojne oswajanie mowy. Ważną rolę w terapii zajmuje także spędzanie czasu z rówieśnikami i wykorzystywanie nauczonych słów w sytuacjach naturalnych. Leczenie alalii jest wprawdzie długotrwałe, ale zwykle przynosi bardzo dobre efekty i pozwala choremu na pełne wyleczenie. Jego kluczowym elementem jest właściwa współpraca z logopedą.

Zobacz film: Co wiesz o mózgu? Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
22
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?