Polub nas na Facebooku
Czytasz: Akupresura dłoni, stóp i twarzy w leczeniu bólu i innych schorzeń
menu
Polub nas na Facebooku

Akupresura dłoni, stóp i twarzy w leczeniu bólu i innych schorzeń

Kobieta masuje dłoń drugiej kobiecie

Fot: Pixabay / pixabay.com

Akupresura to sposób leczenia otyłości, dolegliwości bólowych głowy, zębów dzięki masażowi odpowiednich punktów na stopie, twarzy i dłoni. Działanie na receptory pozwala na zmniejszenie dolegliwości, natężenia stresu i przyspiesza proces odchudzania.

Choć słowo akupresura wywodzi się z łaciny i oznacza w tłumaczeniu „naciskanie igłą”, to technika ta pochodzi ze starożytnych Chin i polega na stosowaniu różnych form dotyku ręką: uciskania, gładzenia, dotykania lub opukiwania określonych okolic ciała – punktów akupresurowych, zlokalizowanych w większości na stopach, twarzy i rękach.

Punkty i receptory w akupresurze

Medycyna chińska identyfikuje około 360 punktów, które poddaje się akupresurze. Każdy z nich jest łączony z działaniem określonych narządów. Przez wieki opracowano wiele rysunkowych map identyfikujących receptory zlokalizowane w tych miejscach i przypisujących je do odpowiednich organów. Te same punkty są w akupunkturze nakłuwane igłami i czasem dodatkowo stymulowane prądem elektrycznym lub wysoką temperaturą.

Zgodnie z przyjętymi zasadami akupresurę należy wykonywać symetrycznie, tak aby pobudzać podobne punkty po obu stronach ciała. Jest to niezbędne dla uzyskania prawidłowego efektu.

Działanie akupresury

Zgodnie z tradycyjną doktryną chińską, energia w ciele człowieka przebiega kanałami zwanymi meridianami. Zaburzenia tego przepływu powodują chorobę, a naprawa krążenia energii ma dawać uzdrowienie. Poszczególne kanały energetyczne przypisane są do konkretnych narządów ciała. Masaż określonych punktów zlokalizowanych wzdłuż meridianów ma odblokowywać przeszkody w przepływie energii i poprawić stan chorego.

Współczesna medycyna uważa akupresurę za metodę leczniczą – uznaje ją nawet oficjalnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wskazania podawane przez tę organizację to wspomaganie leczenia astmy, alergii, migreny, stanów bólowych i chorób przewodu pokarmowego.

Nie przedstawiono dotąd dokładnego mechanizmu wpływu zabiegu akupresury na organizm. Badania wskazanych punktów w ciele nie potwierdziły, że znajdują się w nich struktury (sploty naczyniowe, odpowiednie zakończenia nerwowe), które mogłyby być odpowiedzialne za specyficzne działanie lecznicze na poziomie somatycznym. Jednocześnie wiadomo, że akupresura powoduje podwyższenie poziomu endorfin – endogennych substancji odpowiedzialnych za łagodzenie bólu i poprawę samopoczucia. Podobnie jak niektóre środki narkotyczne należą one do grupy opioidów i działają na organizm za pośrednictwem tych samych receptorów. Stąd też pochodzi ich nazwa (endogenne morfiny).

Leczenie bólu akupresurą

Ból jest zjawiskiem bezpośrednio reagującym na endorfiny. W takich przypadkach akupresura dotyczy właściwych (ze względu na lokalizację bólu) punktów na stopach, dłoniach lub twarzy i zmniejsza natężenie dolegliwości. Zabieg jest wykorzystywany w różnorodnych stanach, takich jak bóle głowy, zębów, przewlekłe nerwobóle, a nawet we wspomagającym leczeniu bólów nowotworowych.

Wiele mówi się o właściwym przygotowaniu pacjenta do akupresury – powinien on być rozluźniony, zrelaksowany, odpowiednio rozgrzany. Wskazany jest wcześniejszy masaż klasyczny lub wodny, nieobciążająca aktywność ruchowa. Połączenie akupresury z aroma- lub muzykoterapią poprawia ogólny efekt.

Akupresura a bóle głowy

Ból głowy to stan, który może być dla chorego niezwykle uciążliwy, wiąże się z przejściowymi zaburzeniami widzenia, nudnościami, wymiotami, zaburzeniami równowagi lub zaburzeniami czucia na skórze głowy. Szczególnym przypadkiem są zespoły, takie jak migrena albo histaminowy ból głowy. Akupresura może wspierać, a nawet – w stanach lżejszych, dobrze na nią reagujących – zastępować leczenie farmakologiczne. W trwających dłużej epizodach bólowych (zwłaszcza w migrenie) sesje akupresury można wykonywać nawet 3 razy dziennie. Praktycy twierdzą, że ostry ból wymaga silniejszego nacisku na właściwe punkty niż w przypadku dolegliwości o mniejszym natężeniu.

Akupresura w procesie odchudzania

Akupresura wspomaga często proces odchudzania. Najczęściej stosuje się zabiegi, które osoba planująca zmniejszyć wagę ciała wykonuje samodzielnie. Za pomocą uciskania określonych punktów (np. zagłębienia powstającego przed uchem po otwarciu ust, miejsca połączenia przegrody nosa z górną wargą albo zagłębienia w brodzie u nasady dolnej wargi) redukuje się łaknienie. Ograniczenie apetytu wydaje się logicznym skutkiem akupresury, ponieważ normalnie procesowi jedzenia towarzyszy wydzielanie endorfin. Ich podwyższony zabiegiem poziom może symulować stan sytości.

Akupresura w innych schorzeniach

Pozytywny wpływ akupresury (tak jak i innych technik refleksoterapii) jest podkreślany w wielu stanach chorobowych, takich jak:

  • astma (endorfiny wspomagają rozkurcz oskrzelików), 
  • alergie, 
  • przeziębienia i infekcje,
  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe, 
  • stany wyczerpania i przewlekłego stresu,
  • uzależnienia (nikotynizm, alkoholizm, narkomania). 

Choć akupresura rzadko może być jedynym postępowaniem wdrażanym w stanach ostrych, to często przynosi pacjentom ulgę w postaciach przewlekłych lub napadowych o mniejszym nasileniu.

Zobacz film: Zatroszcz się o swoje zdrowie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
55
70
Polecamy
Akupunktura - tradycyjny i bezpieczny sposób leczenia chorób
Akupunktura - tradycyjny i bezpieczny sposób leczenia chorób TVN zdrowie
Co to są punkty akupresury i jakie efekty zapewnia ich uciskanie?
Akupresurowe punkty na dłoni
Co to są punkty akupresury i jakie efekty zapewnia ich uciskanie? Akupresurowe punkty na dłoni TVN zdrowie
Masaż shiatsu - na co pomaga?
Przeciwwskazania do masażu shiatsu
Masaż shiatsu - na co pomaga? Przeciwwskazania do masażu shiatsu Dzień Dobry TVN
Masaż segmentarny grzbietu – na co pomaga i jak go wykonać?
Masaż segmentarny grzbietu – na co pomaga i jak go wykonać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis