Polub nas na Facebooku
Czytasz: Aktywność fizyczna w czasie choroby nowotworowej. Czy to bezpieczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Aktywność fizyczna w czasie choroby nowotworowej. Czy to bezpieczne?

Starsza para na spacerze

Fot: Andrew Olney / gettyimages.com

Regularna aktywność fizyczna ma korzystny wpływ na działanie całego organizmu – to fakt. Czy ruch działa podobnie u osób ciężko chorych? Czy w przypadku osób, które zmagają się chorobą nowotworową jest ona równie wskazana?

Ruch – obok zdrowiej i zbilansowanej diety – to najlepszy sposób na uniknięcie choroby nowotworowej. Szacuje się, że u osób aktywnych prawdopodobieństwo rozwoju raka jest znacznie mniejsze. Zdaniem specjalistów ruch chroni przed rakiem piersi, szyjki macicy, nerek, okrężnicy, pęcherza moczowego czy żołądka. Ale nie tylko. Umiarkowana aktywność fizyczna w czasie choroby nowotworowej może mieć korzystny wpływ na przebieg terapii.

Rak równie groźny co choroby układu krążenia

Mimo że najwięcej Polaków umiera z powodu chorób układu krążenia, to rak – z roku na rok – przyczynia się do coraz większej liczby zgonów. Szacuje się, że każdego roku na całym świecie rozpoznaje się 18,1 mln nowych zachorowań na różnego rodzaju nowotwory. Z danych z 2016 roku wynika, że w Polsce – wśród kobiet – do najczęściej diagnozowanych nowotworów należą rak piersi, rak jelita grubego i rak płuc. U mężczyzn rozpoznaje się głównie raka prostaty, raka płuc i raka jelita grubego.

Ruch to zdrowie

WHO zaleca, aby każdy z nas znalazł w tygodniu 150 minut na umiarkowaną lub 75 minut na intensywną aktywność fizyczną. To wystarczy, aby poprawić funkcjonowanie organizmu i uniknąć wielu chorób. Ruch – zwłaszcza ten regularny – pomaga uniknąć nadwagi, otyłości, cukrzycy czy chorób układu krążenia. Pomaga także wysmuklić sylwetkę i poprawić metabolizm. Aktywność fizyczna zwiększa pojemność płuc, a także pobudza układ odpornościowy, dzięki czemu organizm lepiej radzi sobie z infekcjami.

Aktywność fizyczna w chorobie nowotworowej

Aktywność fizyczna pomaga również wrócić do zdrowia osobom, które chorują, także na nowotwory. Zdaniem wielu specjalistów odpowiednio dobrany i dopasowany do aktualnych możliwości chorego ruch, powinien być stałym elementem terapii i walki z chorobą nowotworową.

Jaka aktywność będzie na najlepsza? Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy pacjent jest inny. Pacjenci zmagają się z różnymi chorobami, przed rozpoznaniem choroby prowadzili inny tryb życia. Różnie też znoszą leczenie. Wszystkie te czynniki powinny być wzięte pod uwagę, przy doborze aktywności fizycznej. Ruch przyniesie korzyść tylko wtedy, gdy będzie dopasowany do możliwości chorego i będzie to aktywność bezpieczna. Nie musi być też odciążająca, już półgodzinny spacer czy pobyt na basenie dużo zmienią. Bardzo ważne jest również to, aby znaleźć taką formę ruchu, która będzie choremu sprawiała przyjemność.

Warto zaznaczyć, że choroby towarzyszące chorobie onkologicznej, np. choroby układu krążenia czy oddechowego, nie są przeciwwskazaniem do aktywności fizycznej. Wszystko zależy od rodzaju aktywności i jej intensywności, a to zawsze powinien ustalić lekarz.

Zobacz film i dowiedz się czy powstanie uniwersalny lek na raka!

Zobacz film: Czy powstanie uniwersalny lek na raka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Dlaczego warto ćwiczyć?

Ćwiczenia wykonywane w czasie leczenia onkologicznego poprawiają nie tylko sprawność fizyczną. Badania pokazują, że ruch zapobiega depresji, łagodzi zmęczenie i leki, które towarzyszą terapii. Przede wszystkim jednak znacząco poprawia się jakość życia chorych. Dzięki aktywności fizycznej pacjenci nie tylko lepiej znoszą samo leczenie, a mają więcej wiary w jego powodzenie. 

Kiedy aktywność może być niebezpieczna?

Przy wyborze aktywności należy wziąć pod uwagę także aktualny stan zdrowia pacjenta. Przeciwwskazaniem do uprawiania aktywności, w czasie leczenia onkologicznego, są przerzuty do kości. W takich przypadkach ruch może być niebezpieczny i przyczynić się niepotrzebnych problemów ze zdrowiem, np. złamań czy innych uszkodzeń kości.

Przeciwwskazaniem do wprowadzenia aktywności fizycznej w czasie leczenia onkologicznego są także anemia, małopłytkowość.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Jak rozpoznać i leczyć zespół przewlekłego zmęczenia?
Jak rozpoznać i leczyć zespół przewlekłego zmęczenia? Dzień Dobry TVN
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet.
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Dzień Dobry TVN
21 minut aktywności wystarczą, aby zachować zdrowie
21 minut aktywności wystarczą, aby zachować zdrowie TVN zdrowie
Rak płuca to nie wyrok.
Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu?
Rak płuca to nie wyrok. Jakie są nowoczesne metody leczenia tego nowotworu? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty